Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Zaza Dili ve Edebiyatı

Zaza Dili ve Edebiyatı bölümü, Zaza Dili ve Edebiyatı taban puanları, Zaza Dili ve Edebiyatı iş imkanları ve maaşları, Zaza Dili ve Edebiyatı hakkında bilgi

Zazaca dil olarak geniş bir coğrafyada kullanılmakta olup bu dilde yazıp okuyan insanlara olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Lisans düzeyinde eğitim öğrenciler pedagojik formasyon aldıklarında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında öğretmen olarak görev alabilir.

Bunun dışında mahkemelerde resmi tercüman olabilecekleri gibi, üniversiteler, TV Kanalları, özel şirketler, dil kursları ve tercüme büroları gibi kamusal ve özel alanlarda rahat bir şekilde iş imkânına sahip olabileceklerdir.

Zazaca, UNESCO tarafından koruma altına alınmış olup, yakın bir gelecekte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan diller arasında yer almaktadır.

Geniş bir halk kitlesi tarafından konuşulan Zazaca, Mezopotamya bölgesinin en eski dillerinden biri olarak kabul edilmektedir. Hedef Zazacayı akıcı bir şeklide konuşup yazabilen, Zaza dili edebiyatına vâkıf, klasik ve modern eserler hakkında araştırmalar yapabilecek derecede bilgili öğrenciler yetiştirmektir.

Bu bölümlerden mezun olan öğrenciler öncelikli olarak Milli Eğitim Bakanlı’na bağlı okullarda Zazaca seçmeli derslerine girerler.

Bunun dışında özel olarak tercümanlık yapabilirler. Mahkemelerde anadilde savunma talepleri olması durumunda görev alabilirler.

Ayrıca üniversitelerde akademik personel olabilir.

Zaza Dili ve Edebiyatı bölümünde okumak isteyen öğrencilerden bu alanlarla ilgili herhangi bir nitelik istenmemektedir. Zazaca herhangi bir sınav yapılmamaktadır. puan türünden yeterli puanı alan bütün öğrenciler okuyabilmektedir.

Zazaca yeni açılan bölüm olduğu için eğitim hayatında ciddi bir ihtiyaç bulunmaktadır. Bu öğretmenlerin atanması ve iş bulması daha kolay olmaktadır.

Ayrıca bu alan ile ilgili yapılacak çeviriler, oluşturulacak komisyonlarda görev almak için avantaj sağlamaktadır.