YURTDIŞI YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI FİYATLARI

yurtdışı yüksek lisans programları ücretleri ,yurtdışı yüksek lisans programları burslu,yurtdışı yüksek lisans programları meb
 

Yurtdışında yüksek lisans nasıl yapılır?
İş bulma kolaylığı, eğitim dilinin ingilizce olması, staj yapma fırsatı sunması, bir çok ülkede 1 yıl çalışma ve oturma izni verilmesi, uluslararası şirketlerde çalışma fırsatı, uluslararası network ve yurtdışı tecrübesi kazandırması gibi avantajlarından dolayı da pek çok öğrenci yüksek lisans için yurtdışını tercih ediyor.

Yurtdışında yüksek lisans nasıl yapılır?

Yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin büyük bir çoğunluğu Amerika, Kanada, İngiltere ve Avustralya’yı tercih ediyor ama son yıllarda  Almanya, Macaristan, Polonya gibi ülkelere de ilgi oldukça artmış durumda.

Yurtdışında Yüksek Lisans eğitimi ne kadar sürüyor?
Yurtdışında master eğitiminin süresi ülkelere göre değişiklik gösteriyor. Armada Grandee  Eğitim Programları Müdürü Pelin Oğuz Ersan’nın verdiği bilgiye göre; yurtdışında master diploması alabilmek için eğitim süresi eğer tam zamanlı eğitim görecekseniz 1 veya 2 yıl sürebilir, eğer yarı zamanlı eğitim görecekseniz 2 ile 4 yıl arasında değişiklik gösterebilir.

İngiltere ve Avusturya’da Yüksek Lisans Eğitimi
İngiltere’de master programları 2 dönemde yani 1 akademik yılda tamamlanabiliyor. Armada Grandee  Eğitim Programları Müdürü Pelin Oğuz Ersan’nın verdiği bilgiye göre; tezini tamamlayan öğrenci master diplomasını almaya hak kazanıyor. Avustralya’da çoğunlukla 1 yıl devam eder fakat bazı bölümlerde master programı 1,5 hatta 2 yıl sürebilir. İngiltere ve Avustralya’da master eğitiminin ortalama 1 sene olması ve çalışma izni verilmesi, öğrencilerin bu ülkeleri tercih etmelerinde belirleyici bir rol oynuyor. İngiltere Hükümeti üniversite eğitim alan öğrencilerine part-time çalışma izni veriliyor.

Amerika’da ve Kanada’da Yüksek Lisans Eğitimi
Sanılanın aksine ülkemizden Amerika’ya eğitim amaçlı giden Türk öğrencilerin yaklaşık yüzde 60’ı yüksek lisans ve doktora programlarına gidiyor. Bu öğrencilerin de en çok tercih ettikleri bölümler işletme ve mühendislikle ilgili bölümler.  Amerika ve Kanada’da master eğitimi genellikle 2 yıl sürüyor.

Yurtdışında Master yapmak için ne kadar bütçe gerekli?
Armada Grandee  Eğitim Programları Müdürü Pelin Oğuz Ersan’nın verdiği bilgiye göre; yurtdışında master yapmak sanıldığı kadar pahalı değil! İngiltere ve ABD’de dahi yıllık 15.000 USD ortalamayla birçok master programına katılmak mümkün. Eğer master eğitimi almak için Avrupa’yı tercih edecek olursanız çok daha avantajlı bir tablo sizi bekliyor. Sözgelimi dünyaca tanınmış Almanya üniversitelerinde master eğitimi ücretsiz. Dünya sıralamalarında en üst sıralarda yer alan Avusturya üniversitelerinde ise çok nitelikli bir master eğitimini yılda sadece 750 Euro ödeyerek alabilirsiniz. Eğitim kalite ve standartları yüksek olan, uluslararası tanınırlığa sahip Polonya ve Macaristan’da ise yıllık ortalama 3000 – 4000 Euro ödeyerek istediğiniz alanda İngilizce master eğitimi alabilirsiniz.

 

Yurtdışında Yüksek Lisans eğitimi, Lisans eğitimi sonrası ülkelere göre full-time 1 veya 2 yıl devam etmektedir. Bazı ülkelerde 1,5 yıl sürmektedir. Yüksek Lisans programları, İngiltere’de “full-time”olarak bir akademik yıl devam eder. Genelde ders izleme süreci 9 ay sürer. Bazı mastır programlarında yaz dönemi de dersler izlenir ve program 12 ay devam edebilir. Mastır derslerini başarıyla tamamlayan ve sınavlarını veren öğrenciler, 3-6 süren bir tez aşamasına geçerler. Amerika ve Kanada’da yüksek lisans programları genelde 2 yıl sürer. Nadiren 1 yıl süren programlar vardır. Avustralya’da ise genelde 1 yıl devam eder ancak bazı alanlarda yüksek lisans programı 1,5 hatta 2 yıl sürebilir.

Yüksek lisans programlarına Türk öğrencilerin katılımı son yıllarda İngiltere, Amerika ve Avrupa ülkelerinde büyük artış göstermektedir. Bu ülkeler, yüksek lisans programlarını uluslararası öğrencileri de göz önünde bulundurarak hazırlamaktadır. İngiltere’nin AB üyesi bir ülke olması nedeniyle çok sayıda AB üyesi ülke öğrencisi İngiltere’yi yüksek lisans programları için tercih etmektedir. İngiltere’de eğitimin diğer ülkelere göre daha kısa sürmesi öğrencilere cazip gelmektedir. Ayrıca, İngiltere ve Avrupa ülkelerinin yüksek lisans öğrencilerine çalışma izni vermesi ve mastır sonrası da 1-2 yıl çalışma izni sağlaması tercih edilmelerinde önemli bir etkendir.

Amerika’da çok fazla sayıda üniversitede mastır programları verilmektedir. Özel Üniversiteler ve Devlet Üniversiteleri binlerce farklı alanda yüksek lisans eğitimi vermektedir. Amerikan Üniversitelerinde yüksek lisans yapacak öğrencilerden bazı üniversiteler GRE veya GMAT sınav neticesi isteyebilir. Ancak, İngiltere ve Avustralya üniversitelerinden birkaçı haricinde GRE ve GMAT neticeleri istenmez.

Yurtdışı üniversitelerinin büyük kısmı, öğrencinin bir veya birkaç şartı gerçekleştirmemiş olmasına rağmen “şartlı kabul-conditional acceptance” vermektedir. Öğrenci, kendisine sunulan şartları, belirli bir tarihe kadar- deadline- tamamlayıp üniversiteye sunduğu takdirde “conditional offer” “unconditional offer” e dönüşür.

Hollanda, Almanya, Fransa, İsvec, İtalya, İspanya ve İsviçre gibi ülkelerde İngilizce eğitim dilinde yüksek lisans programları verilmektedir. Bu ülkelerde de yüksek lisans eğitimi genelde bir akademik yıl sürmektedir. Ancak, bazı bölümlerde 2 yıla kadar süren mastır programları mevcuttur.

Türkiye’den YÖK tarafından tanınan her üniversitenin 4 yıllık bölümlerinden mezun, lisans diplomasına sahip öğrencileri, yurtdışında mastır programlarına başvuru yapabilir. Bazı Türk öğrenciler, kendi üniversitelerinden aldıkları diplomaların yurtdışında yüksek lisans yapmasına yeterli olmadığı gibi yanlış bir kanıya sahiptirler. Bu bilgi kesinlikle yanlıştır. 4 yıllık bir üniversiteden mezun olan öğrenci- hangi üniversiteden olursa olsun- yurtdışı yüksek lisans programlarına başvuru yapabilir. Önemli olan yurtdışı üniversitelerin mastır için istemiş oldukları kriterlere uygun olup olmadıklarıdır.

Bu kriterler yurtdışında ki tüm ülkelerin üniversiteleri için aynıdır;

– Öncellikle 4 yıllık üniversiteden mezun olmak veya son sınıf öğrencisi olmak
– Not ortalaması en az 2.2 ve üzeri olmalıdır
– Yurtdışında mastır yapmak istediği bölümün eğitimi dilini bildiğini bir belge ile kanıtlamalıdır. Bu belge olmadan da ilk başvuru yapılabilir ancak eğitim başlamadan belgenin sunulması gerekir. Türkiye’de İngilizce eğitim veren bazı üniversitelerinden mezun olanlardan resmi Toefl vey Ielts belgesi istenmeyebilir. Yukarıdaki temel kriterlere sahip her öğrenci yurtdışında mastır programlarında başvuru yapabilir.

MBA- Master of Business Administration and MBA Alternatifi programları; Yurtdışında en popüler yüksek lisans programı, kısa adı MBA (Master of Business Administration) olan İşletme Yüksek Lisansıdır. Günümüzde dünyanın en büyük şirketlerinin üst düzey yöneticilerinin yaklaşık %35‘i, MBA veya işletmenin diğer alanlarında eğitim yapmıştır. Bu oran her geçen yıl artmaktadır. MBA Association tarafından İngiltere’de yaptırılan araştırmaya göre, mezunların maaşlarının bekledikleri düzeyden yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca büyük uluslararası şirketlerin iyi pozisyonlar için MBA mezunlarını tercih ettikleri tespit edilmiştir.

Bugün bankacılık veya diğer finans sektörlerinde MBA yapmak hemen hemen herkesin isteği ve hedefidir. 30’lu yaşlarında orta düzey yöneticilik pozisyonuna gelmiş birçok kişi deneyimleriyle eğitimi harmanlayarak daha üst pozisyonlara yükselmek için MBA eğitimine başlamaktadır.

MBA programlarına herhangi bir alanda lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler; not dökümleri, İngilizce seviye belgeleri, GMAT sınav puanı, iş deneyimi ve referanslarıyla birlikte başvuru yapabilirler. MBA programında genelde, finans, finansal muhasebe, pazarlama, organizasyon davranışları, enformasyon yönetimi, e-ticaret, genel işletme ve insan kaynakları dersleri verilir. MBA programları, genel işletme eğitimi olarak başlamış, ancak son yıllarda uzmanlık alanlarına da ağırlık verilmektedir. Örneğin Finans, Pazarlama, İnsan Kaynakları veya E-ticaret gibi.

Dünya genelinde MBA programı veren binin üzerinde üniversite ve kolej vardır. MBA programı İngiltere’de 1 akademik yıl, Avustralya’da 1 ya da 2 yıl, Kanada ve Amerika’da ise genelde 2 yıl sürer. Ancak, Kanada ve Amerika’da 1 yıl süren programlar da bulmak mümkün. Avrupa ülkelerinde ise genelde bir yıl sürer.

Son yıllarda internet üzerinden MBA programları verilmeye başlanmıştır. MBA programlarının maliyetleri yıllık 10,000 ile 50,000 Dolar arasında değişir. Bazı okullar alınan ders kredisi üzerinden fiyatları belirlerler. Örneğin; 36 kredi almak sureti ile MBA diploması verilen bir okulun kredi başına 500 USD fiyat uygulaması halinde, bu MBA programının maliyeti 18,000 USD civarına denk gelir.

MBA Maliyeti

MBA ücretlerindeki farklılıklar, kişinin seçimini biraz daha zorlaştırmaktadır. MBA eğitim ücretlerinin düşük veya yüksek oluşu, eğitim kalitesinin doğrudan bir göstergesi değildir. Üniversitenin veya kolejin büyüklüğü, sunduğu program türleri, bulunduğu yer ve sunduğu sosyal ve kültürel aktivite olanakları, ücretin artmasına neden olan faktörler arasındadır.

İngiltere’de bir yıllık eğitim ücreti 7,500 ile 25,000 sterlin arasında değişmektedir ve bu ücretlere yaşam masrafları dahil değildir.

Amerika’da ise yıllık eğitim ücreti 8,000 ile 55,000 Dolar arasında değişir. Amerika’da MBA programları genelde 2 yıl devam eder. Bu durumda ücretler 2 yıl için $ 16,000- 110,000 arası değişir. v Kanada’da yıllık ücretler 8,000-35,000 Kanada Doları; Avustralya’da 12,000-30,000 Avustralya Doları arasında okuldan okula değişmektedir.

Avrupa üniversitelerinde ise 6,000-40,000 Euro aralığındadır.

Executive MBA

Executive MBA programları, son yılların gözde MBA programlarındandır. Özellikle, Avrupa, Amerika ve Avustralya’da orta ve büyük ölçekli şirketler çalışanlarını Executive MBA programlarına yönlendirmekte ve program maliyetlerini karşılamaktadır. Ancak, Türkiye’de şirketler bu konuda çalışanlarına çok az destek vermektedirler. Executive MBA programı, genelde akşamları, hafta sonları veya online olarak verilmektedir. Katılımcılar genelde kendi şirketlerinin özel sorunları ve problemleri üzerine proje çalışması yürütürler. Bu programların ücretleri genelde katılımcının firması tarafından ödenir.

Executive MBA programları, genelde 2 yıl sürmektedir. Ancak bazı üniversiteler, 1 yıl da süren programlar vermektedir. Bazı yarı zamanlı veya Online Executive MBA programları ise 2 yıldan fazla devam edebilir.

MBA Kabul Koşulları

– İyi bir lisans diploması (Genelde 4 üzerinden en az 2,5)
– Veya yüksek lisans diploması
– Veya mesleki bir yeterlilik belgesi
– 2 adet referans
– TOEFL en az 80 puan
– GMAT en az 550 puan (her okul istemeyebilir)
– Kendinizi tanıtan ve projelerinizi özetleyen bir yazı “essay”
– Pek çok MBA programı kabul için en az 2 – 3 yıllık iş deneyimi ister.

MBA’ye Alternatif Yüksek Lisans Programları

MBA programlarına bazı Üniversiteler iş deneyiminiz olmadan kabul edebilir, ancak, çoğunluğu 3-5 yıllık bir iş deneyimine sahip olunmasını önkoşul olarak istemektedir. Pek çok işveren deneyimsiz ve genç bir MBA mezununu yetiştirilecek eleman pozisyonu için fazla donanımlı bulmaktadır ve daha üst pozisyonlar için de deneyimli mezunları tercih etmektedir. Bu nedenle yeni mezunların MBA programlarına katılması kesinlikle tavsiye edilmez. Ayrıca, yaş ortalaması 27 olan ciddi MBA programlarına 22 -23 yaşında katılan bir kişi ciddi sıkıntılar yaşayabilir. Eğer üniversite eğitiminizin ardından hemen bir yüksek lisans eğitimi düşünüyorsanız mutlaka MBA programlarında alternatif olarak kabul edilen ve dünyanın pek çok farklı ülkesinden mezunlarında tercih ettiği diğer İşletme veya Yönetim Mastır programlarını tercih ediniz.

MBA Programı genelde 2-3 yıllık bir iş deneyimi sonrası iş yaşamına yönelik orta veya üst düzey yönetici yetiştirmeye yönelik genel işletme konusuna ağırlık veren programlardır. Pek çok Üniversitede MBA programları genel MBA olarak verilmesine rağmen bazı Üniversitelerde MBA in Finance, MBA in Marketing, MBA in Human Resources, MBA in IT gibi spesifik programlarda verilmektedir. Ciddi bir üniversitede MBA programlarına girmek için, en az 2-3 yıl iş deneyimi yanı sıra, çok ciddi bir bütçe gerekir. Bu nedenle özellikle Üniversiteden yeni mezun öğrenciler ve hatta aktif iş yaşamı içerisinden gelenler, son yıllarda, MBA programlarına alternatif olan programlara yönelmektedir. Bu programlar, öğrenciyi belirli bir alanda uzmanlığa yöneltirken aynı zamanda MBA programlarına göre hem giriş hem de programı başarıyla tamamlama açısından önemli bir avantaj teşkil eder.