YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI FİYATLARI

YURTDIŞI SERTİFİKA PROGRAMLARI

 

Belli bir alanda yetkin olduğunuzu ispat etmenin en kolay yolu o alana ilişkin bir sertifika edinmektir.
Günümüzde rekabet hem günlük yaşamımızın hem de iş hayatımızın her noktasında hissediliyor. Çocuklarımız daha 10 lu yaşlarda lise giriş sınavlarına, ardından üniversiteye ve ardından hayata hazırlanırken öğreniyorlar bu rekabeti. İyi bir başlangıç yapmak yetmiyor, iyi bir noktaya gelip geldiğiniz noktada kalabilmek için de artık rakiplerinizden bir adım önde olmalısınız. Yurtdışında mesleki Sertifika programlarını ve Yurtdışında Mesleki diploma programlarını , iş hayatında rekabet ederken size manevra imkanı sağlayan ekstra bir güç olarak görebiliriz.

Sertifika:
-İlgi alanlarınız doğrultusunda bir kariyer planı yapmanıza yardımcı olur.
-Mevcut iş tecrübeniz yada lisans/yüksek lisans derecenize ekleyeceğiniz mükemmel bir katkıdır.
-Sahanızın profesyoneli olduğunuzu anlatır ve kendinize olan güveninizi geliştirir.
-Bireysel becerilerinizi para kazanmanıza yardımcı olacak kanallara çevirir.
-Bilgi ve becerilerinizi güncel tutmanıza yardımcı olur.
Sertifika ve Diploma programlarının katılımcıları oldukça farklı yaş ve meslek profillerinden oluşabilmekte. Pek çok yeni üniversite mezunu üniversite döneminde almış olduğu teorik eğitimin gerçekte uygulanandan ne kadar farklı olduğunu mezun olup ilk iş deneyimini yaşadığında fark etmekte. Sertifika programı bu durumda üniversitede alınan teorik bilgilerin güncellenmesi ve biraz daha uygulanabilir alanda yeniden ele alınmasını sağlamakta.

Ancak sertifika programlarının katılımcılarını sadece yeni mezunlar oluşturmuyorlar. Spesifik alanlarda uzmanlaşmak isteyen yöneticiler, üretim ve araştırmada çalışmaktan sıkılmış mühendisler, kendi işini kontrol etmeyi hedefleyen iş adamları da sertifika programlarına katılanlar arasında. Yaratıcı yetenekleri göz ardı edilip uluslarası ilişkiler veya mühendislik okuduktan sonra kendi ayakları üzerinde durmaya başlayınca birden kendilerini mutfak sanatları veya moda tasarım konularında yetiştirmek isteyenleri de atlamamak lazım.

Sertifika programı seçerken en çok dikkat edilmesi gereken nokta programın spesifik olarak ihtiyaçlarınıza hitap edip etmediğini tespit etmek olmalı. Her zaman için kendinizi bundan 5 yıl sonra nerede görmek istediğinizi sorgulamakla işe başlanabilir. Bu noktayı tespit ettikten sonra nereden başlamanız ve hangi adımları takip etmeniz gerektiğini bulmak daha kolay olacaktır. Eğer 5 yıl sonra kendi muhasebe ofisinizi açmayı planlıyorsanız belki IT alanında alacağınız sertifika programı sizin için çok da anlamlı olmayacaktır. Ya da iyi bir şirkette pazarlama müdürü olmayı hedeflerken pastacılık eğitimi almanız.

Sertifika programları lisans veya yüksek lisans programlarından farklı olarak size bir ana dalı değil sadece seçmiş olduğunuz spesifik alanı öğretmeyi hedefler. Eğitmenler büyük oranda alanlarında deneyimli profesyonellerdir. Dersler de büyük oranda interaktif olarak işlenir. Pek çok sertifika programı programın içinde veya sonrasında staj imkanı da sunmaktadır. Özellikle Kanada ve ABD’de üniversite mezunlarına yönelik postgraduate diploma programlarına katılan öğrenciler o ülkede eğitim aldıkları alanda 1 yıl daha kalıp çalışma izni elde ederler. Alınan pratik eğitimi Kanada veya ABD’de iş deneyimi ile pekiştirmek hem iş becerilerinizi geliştirme anlamında hem de Türkiye’ye dönüşteki iş başvurularınızda çok faydalı olacaktır.

Sertifika programlarına katılmak için ileri düzeyde İngilizce bilmeniz veya katılım göstereceğiniz programın eğitim diline hakim olmanız gerekmektedir. Eğer dil seviyeniz gereken düzeyde değilse, önce dil okuluna gidip sonrasında sertifika programına devam edebilirsiniz.

NEDEN SERTİFİKA PROGRAMI?

Yurtdışı sertifika programlarının avantajlarını şöyle sıralayabiliriz.

Staj ve çalışma izni alma hakları vardır.
Genellikle 9-24 hafta arası olmak üzere, master ve lisans eğitimine göre çok daha kısa sürmektedir.
Daha ekonomik programlardır.
Eğitim genellikle uygulama ağırlıklıdır.
Programlara kabul edilmek çok daha kolaydır.
SERTİFİKA PROGRAMLARI SİZİN İÇİN UYGUN MU?

– Üniversite’yi yeni mi bitirdiniz?

Türkiye’de üniversite seçimi bir sınava bağlı olduğu için, istediğiniz üniversitede ve bölümde okumamış olabilirsiniz. Ancak bu durumu yurtdışında bir sertifika programını bitirerek değiştirmek sizin elinizde! İş bulma şansınızı artırmak ve kendinizi diğer üniversite mezunlarından ayrıcalıklı kılmak istiyorsanız çok fazla vakit kaybetmeden hemen bir sertifika programına kayıt olmalısınız. Katılacağınız programın size eşsiz bilgi ve deneyim katacağına garanti veriyoruz.

İlgi duyduğunuz, ya da talep olduğunu düşündüğünüz bir alan üzerine alacağınız bir sertifika programı size hem 2. bir meslek dalında daha iş arama şansı verecek, hem de kendi mesleğinizden adaylar arasından daha kolay sıyrılmanızı sağlayacaktır. Mezun olduğunuz üniversite bölümü ile sertifika programınızın alanını sentez yaparak kendinize daha spesifik bir çalışma imkanı oluşturmuş olursunuz.

– Mezun olduğunuz alanda uzmanlaşmak mı istiyorsunuz?

Mezun olduğunuz alandan memnunsanız ve uzmanlaşmak için master yapmak gözünüz de büyüyorsa, sertifika programları tam size göre olacaktır. Diyelim ki İşletme bitirdiniz ve ihracat alanında uzmanlaşmak istiyorsunuz. Ihracat sertifikası tam size göre olacaktır!

– Yaptığınız işe daha profesyonelce yaklaşmak ve son yenilikleri yakalamak mı istiyorsunuz?

Çağa ayak uydurmayan ve teknolojik gelişime açık olmayan şirketlerin durumu ortada. Kendinizi sektörünüzde ve işinizde yenilemek ve güncellemek istiyorsanız mutlaka size uygun bir sertifika programına katılmalısınız. Artık birçok işletme sahibi ve çalışan da sertifika programlarına rağbet etmektedir. Teknolojinin hızla geliştiği ve sürekli yeniliklerin olduğu iş dünyasında kendini geliştirmenin değerini bilen kişiler, meslek alanları ile ilgili sertifika programlarına katılmakta ve bu sayede meslekleri ile ilgi en son gelişme, değişiklik ve uygulamalardan haberdar olarak mesleki vizyonlarını geliştirmektedirler.

– Çalıştığınız sektörü değiştirmek mi istiyorsunuz?

Sertifika programlarının en çok tercih edilen programlar arasında olmasını sağlayan özelliği esnek olmalarıdır. Sektör değiştirmek isteyenler, yaptığı meslekten memnun olmayan çalışanlar, ya da mesleki bilgisi dışında başka bir alana yatırım yapmak isteyen işadamları, 4 yıl süreyle bir üniversite okumaktansa, bir sertifika programı alarak istedikleri değişikliği rahatlıkla yapabilirler.

POPÜLER SERTİFİKA PROGRAMLARI

Yönetim Bilimleri Sertifika Programları: İşletme, Pazarlama, Finans, IK, Turizm, Ticaret vb.
Mimarlık ve Mühendislik Sertifika Programları: Mimarlık, Mühendislik, İç Mimarlık vb.
Sahne Sanatları Sertifika Programları: Oyunculuk, Yönetmenlik, Senaryo Yazarlığı vb.
Mutfak Sanatları Sertifika Programları: Aşçılık, Pastacılık, Şarap vb.
Bilgisayar Teknolojileri: IT, Grafik Tasarım, E-Ticaret vb.
Moda Tasarımı
Hukuk

Sertifika & Diploma programlarını seçerken dikkat edilecek temel hususlar şunlardır:
– Programı sunan okulun ve programın adı kadar içeriği de önemlidir. Müfredatın ilgi ve ihtiyaçlarınızla örtüşüp örtüşmediğine dikkat ediniz. Programı sunan kişilerin altyapısı ve staj imkanları gibi ek özellikler de önemlidir.
– Programın saat ve süre olarak ne kadarlık bir zaman diliminde sunulduğunu öğreniniz. Sadece kaç hafta veya ay sunuluyor olması yanında kaç saat veya dersten oluştuğunu da mutlaka öğreniniz. Örneğin toplam 24 haftalık bir programın haftada 15 dersten toplamda 360 ders saatinden oluşuyor olması gibi.. Programın sürece uzun olması içeriğin de yoğun olduğu veya daha çok şey öğreneceğiniz anlamına gelmez.
– Programları isim ve içerik bakımından olduğu kadar fiyatça da anlamlı bir şekilde karşılaştırınız. Programlar arasında fiyat karşılaştırmasını sadece süreye bakarak yapmayınız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi fiyat karşılaştırması toplam süre üzerinden değil bu süre zarfındaki toplam ders saati üzerinden yapılmalıdır. Ayrıca yaşam giderlerini de unutmayınız. Daha uzun program süresi daha yüksek yaşam gideri, daha fazla konaklama, yeme içme ve ulaşım gideri demektir.
Dikkate alınabilecek diğer kriterler öğretim kadrosu, okulun tanınırlığı, ek servisler, okulun konumu ve tabi ki daha önce programa katılmış öğrencilerin görüşmeli olabilir.