Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Şirketleri

en iyi yurtdışı eğitim danışmanlık şirketleri, yurtdışı eğitim danışmanlık ücretleri en iyi yurtdışı eğitim danışmanlığı nasıl seçilir ?

 

 Malum ülkemizde artık bayağı fazla yurtdışı eğitim firması var ve bunların çoğunluğu (bir habere göre %65-%70 i) ise açılıyor ve 1 ila 3 yıl zarfında kapanıyor. Yani bunlar deneyimli  olmayan, işi bilmeyen ve sadece parası olan (ki bu paranın da öyle fazla olmasına gerek yok) kişiler tarafından açılıyor ve tabii bir süre sonra birkaç insanı dolandırıyorlar veya birkaç yurtdışı üniversitenin parasını ödemiyorlar ve sonrasında ise tüm ilişkilerini ve müşterilerini kaybediyor ve kapanmaya mahkum kalıyorlar. Bundan sonra ise mağduriyeti öğrencilerimiz yaşıyor.

Böyle bir olayın mağduru olmamanız için aşağıda sizin için en iyi danışmanlık şirketini nasıl anlayacağınız konusunda bilgilerimi maddeliyorum. Umarım bu tip arayışta olan insanlarımız, bu yazıyı okuyarak benim tabirimle “patlamış mısır YED” firmalarının kurbanı olmazlar ve doğru bir firma bulabilirler. Keza bir yurtdışı eğitim danışmanlığı firması kullanmak tamamen ücretsizdir. O nedenle kullanmamak saçma olur. Ancak doğrusunu bulmak çok önemli. Size bu maddeleri iki kategoride veriyorum. Biri araştırma aşamasında bu tip firmaları eleyerek doğruları seçmeniz için, diğeri de bu firmanın ofisine gittiğinizde onun doğruluğuna karar verebilmeniz için.

A.      İnternet üzerinden araştırma yaparken:
Bir yurtdışı eğitim firması eğer google’da reklam veriyorsa. %90 güvenilmezdir veya yeni açılmış tecrübesiz bir şirkettir. Keza google sadece güvenilir ve uzun süredir piyasada olan yani alan adları ve google doğrulamaları eski olan kişileri ön plana çıkarır. Diğerleri ise ön plana çıkmak için bu tip reklamları kullanırlar. Google’da veya diğer arama motorlarında üstte bulunan turuncu ile “reklam” ibaresi bulunan  ve genellikle ilk 3 sitenin yer aldığı bölüm Google reklam alanıdır ve bu alan para ile google’dan satın alınır (çok cüzi miktarlara, ve tıklama başına ücretlendirilir). Eğer bu tip bir reklam durumuna düşülmüşse o yurtdışı eğitim firmasının acil paraya ihtiyacı vardır. O nedenle bekleyemez ve hemen reklam ile müşteri edinmeye çalışıyordur. Bu tip reklamlara boşuna tıklamayın ve bu alanın altındaki normal arama sonuçlarından bir firma seçin.

Eğer şehir fırsatı, grupanya, yakala.co vb. fırsat sitelerine bir YED firması düşmüşse ki burada verdikleri indirimler de tamamen uyduruk olmakla birlikte hemen her yurtdışı eğitim danışmanlık şirketinin verebileceği şeyleri size vaat ederek sunarlar ve bunu bir fırsatmış gibi size yutturmaya çalışırlar. Sakın kanmayın ve bu tip sitelerden yurtdışı eğitimi almayın. Keza eğitiminiz ciddi karar verilmesi gereken bir iştir ve bunu hafife alan bu tip sitelere prim vermeyin.
Eğer bir şirketin birden fazla ofisi var gibi duruyorsa bu o firmanın köklü olduğunu göstermez. Keza son zamanlarda yapılan hareket tamamen tüketiciyi kandırmaya yönelik olarak, yeni açılan bu tip firmalar herhangi bir turizm şirketine telefon edip; “Biz sizin isminizi bizim şubemiz gibi koyalım, siz de eğer bize müşteri yönlendirirseniz size biz komisyon verelim”  gibi bir konuşma ile 10 dakikada bir şube açılabilir ya da açılmış gibi görünebilir. Bu şirketin şubesinin sahibinin gerçekten ana merkez ofisi olduğunu ancak şirkete giderek anlarsınız veya onlara telefon ettiğinizde telefonu şirket ismi yerine başka bir isimle açıyorlarsa, veya birkaç zor sorunuzda hemen tıkanıyorlarsa bunlar tur şirketleridir ve bu ana merkeze telefon etmeden hiçbir şeyi cevaplayamazlar. Dolayisiyle çok şubesi olan şirketlere bir çekince ile yaklaşmalı ancak gerçekten ziyaret ettiğiniz veya tavsiye edilen bir şirket şubesini seçmelisiniz.

Şirketin web sitesi eğer gereksiz unsurlar içeriyorsa, kalitesi bozuksa, resimlerin çözünürlüğü kötüyse, canlı destek, facebook, twitter sayfaları yoksa, web sitelerinde öğrenci mektupları veya referanslar kısmı yoksa veya yetersizse, veya en önemlisi “hakkımızda” sayfaları yoksa bu şirketler tecrübesiz veya bilgisizdirler. Mümkün oldukça uzak durunuz.

Yurtdışı EğitimB.  Yurtdışı eğitim firmasına gittiğinizde:
Şirketin kuruluş yılına bakın, eğer web sitelerinde veya başka yerlerde bulamadıysanız direkt sanayi odasından online olarak doğrusunu öğrenebilirsiniz. Eğer onlara sorarsanız size abartıp söylerler veya direkt yalan söylerler.
Firmada çalışan sayısına bakın. Bu bir gösterge olabilir. Şayet firmada 1-3 arasında kişi çalışıyorsa bu onların pek te öyle köklü bir kuruluş olmadığını veya iyi iş yapmadıklarını gösterir. Bazen karı-koca veya kız çocuk-anne-baba vb. kombinasyonlarda aile şirketlerine de rastlayabilirsiniz, hiç şaşırmayın ve tabii güvenmeyin. Bir firma eğer ciddiyse çalışan sayısı da ona göredir ve şirket çalışanları da bunu yansıtır.

Bina veya ofislerini inceleyin. Burada binanın kalitesi, lokasyonu, ofisin kalitesi, çalışan insanların kendilerin özgüveni ve kendilerine bakımları, masalarının ve hatta bilgisayarlarının kalitesi bile önemli. Eğer bu unsurlar zayıfsa bu şirket birşeyleri doğru yapmıyor demektir.
Şirket içindeki ortamda bir bozukluk varsa, yazın kliması, kışın ise ısıtması iyi değilse, pencereler veya boyaları dökük ise bu tip şirketler de yeterli para kazanmıyorlar veya  cimri bir patron tarafından yönetildiklerinden sizi mutlaka kazıklamaya çalışacaklarından bu tip yerlerden de mümkün olduğunca uzak durmalısınız

Netice olarak yurtdışı eğitim hayatınızı değiştirebilecek güce sahip önemli bir karar. Bu kararınızı verirken de düzgün ve ertesi yıl kapanmayacak bir şirket ile çalışmak bu şirketin sizin eğitiminiz boyunca yanınızda olması açısından ve daha birçok açıdan çok önemli. Umarım bu yazdıklarım ile elma ile armutu ve bunların saplarını ayırt edebilirsiniz.