Uluslararası Ticaret Bölümü

Uluslararası Ticaret

Uluslararası Ticaret bölümü, Uluslararası Ticaret taban puanları, Uluslararası Ticaret iş imkanları ve maaşları, Uluslararası Ticaret hakkında bilgi

Uluslararası Ticaret Programı, iki veya daha fazla yabancı dil bilen, ulusal ve uluslararası piyasalarda yetkin olarak görev yapabilecek orta ve üst düzey yöneticiler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Kişisel Özellikler
Uluslararası Ticaret Programında okumak isteyenlerin; araştırıcı bir kişiliği olan, analitik düşünebilen, problem çözme, hızlı karar verme özelliklerine sahip, yeniliklere ve farklılıklara açık, insanlarla ilişkilerinde başarılı, yabancı dil öğrenmeye istekli, seyahat etmeyi seven, farklı kültürlere ilgili, gerekli bilgileri gerekli yerlere hızlı ve zamanında ulaştırabilen kişiler olması gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi 4 yıldır. Uluslar arası Ticaret programı; Fakülte olarak LYS puan türü ile Yüksek Okul olarak ise YGS puan türü ile öğrenci almaktadır. Program süresince, ekonomi, muhasebe, pazarlama, yönetim gibi genel işletme derslerinin yanı sıra, Avrupa Birliği ve Asya ülkeleri ile ticaret, küreselleşmenin etkileri, farklı kültürlerle iş yapma, ithalat-ihracat, gümrük mevzuatlar, dış ticaret finansmanı, emlak değerleme mevzuatı gibi mesleğe yönelik ve önemi artan konularda eğitim verilmektedir.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Uluslararası Ticaret mezunlarına ‘Lisans’ diploması verilir.

Çalışma Sahaları
Program mezunları, dış ticaret firmaları, çokuluslu şirketler, banka ve sigorta şirketleri, perakende sektörü, reklam ajansları ve lojistik firmalarda orta ve üst düzey yönetici olarak iş bulabilmektedirler.