Tütün Eksperliği Bölümü Nedir?

Tütün Eksperliği

Tütün Eksperliği bölümü, Tütün Eksperliği taban puanları, Tütün Eksperliği iş imkanları ve maaşları, Tütün Eksperliği hakkında bilgi

Tütün Eksperliği Programı; tütün alıcısı olan resmi ya da özel kuruluşlar tarafından önceden belirlenmiş olan standartlara uygun tütünün üretilmesinde üreticiye yardımcı olacak, üretilen tütünün standartlara uygun olup olmadığını belirleyecek ve standartlara uygun tütünün alımını yapacak uzmanlar yetiştirmeyi amaçlar.

Kişisel Özellikler
Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğretim süresince; Matematik, Fizik, Kimya, Botanik gibi temel fen bilimleri derslerinin yanı sıra Tütün Kimyası ve Teknolojisi, Tütün Tarımı, Bitki Yetiştirme ve Beslenme, Tütün Değerlendirme ve Ekspertiz, Tütün Bakımı, Tütün Hastalıkları, Genel Tütüncülük, Tütün Fabrikasyonu gibi derslerden oluşan bir program uygulanır.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Tütün Eksperi olmak isteyenlerin; açık havada çalışmaktan hoşlanan, arazi koşullarına uyum sağlayabilen, tarım ekonomisine ilgi duyan, renk algısı, tat ve koku alma duyuları gelişmiş, dikkatli kişiler olmaları gerekir.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Tütün Eksperleri, Tekel Genel Müdürlüğü’ne bağlı kuruluşlarda, özel sektör tütün işletmelerinde, kamu ve özel sigara fabrikalarında, tütün ticareti (ihracat-ithalat) yapan kuruluşlarda, tütün üretimi yapan işletmelerde, tütün kredisi veren finans kuruluşlarında çalışabilirler.