Türkoloji Nedir ? Türkoloji Bölümü

Türkoloji

Türkoloji bölümü, Türkoloji taban puanları, Türkoloji iş imkanları ve maaşları, Türkoloji hakkında bilgi

Türk Dili ve Edebiyatı Programı; Eski ve Çağdaş Türk Edebiyatını kavramış, Türk Dilinin tarihsel gelişimine ve yapısal içeriğine hâkim, doğu ve batı edebiyatları ile Türk Edebiyatını karşılaştırmalı olarak değerlendirebilen Türk filologları yetiştirmeyi amaçlar.

Kişisel Özellikler
Türk Dili ve Edebiyatı okumak isteyenlerin; Türk Edebiyatına karşı ilgili ve bu alanda başarılı, kitapları yaşamının bir parçası olarak gören ve sözel yeteneğe sahip bireyler olmaları gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğretim boyunca; Türkiye Türkçesi, Türkçe Kompozisyon, Eski Türk Edebiyatı, Osmanlıca, Türk Halk Edebiyatı, Yeni Türk Edebiyatı, Türk Dil Tarihi, Karşılaştırmalı Edebiyat, Eleştiri Kuramları gibi derslerden oluşan bir program uygulanır.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Bölümden mezun olanlar “Türk Filologu” unvanı almaktadırlar

Çalışma Sahaları
Mezunlar, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi veya özel okullarda, dershanelerde öğretmenlik yapabilirler. Ancak bunun için sınavla girdikleri tezsiz yüksek lisans programını tamamlamaları gerekmektedir. Bunun dışında, Kültür Bakanlığında, Türk Dil Kurumunda, arşivlerde uzman olabilmekte ve TRT’nin çeşitli birimlerinde görev alabilmektedirler.