TOEFL IBT NEDİR ?

TOEFL IBT (Test of English as a Foreign Language)

 

TOEFL başta Amerika ve Kanada olmak üzere tüm dünyada kullanılan bir testtir. Merkezi New Jersey’de bulunan ETS (Educational Testing Service) tarafından hazırlanan bir sınavdır. TOEFL IBT sınavı ana dili İngilizce olmayanların yurtdışında eğitimlerine devam etmeleri için almaları gereken bir sınavdır. TOEFL IBT sınavı okuma, yazma, anlama ve dinleme bölümlerinden oluşur ve sınav internet üzerinden online olarak gerçekleşmektedir.  TOEFL IBT sınavı dört bölümden oluşan bir sınavdır ve toplamda dört saat sürmektedir.

Sınavın bölümleri okuma (reading), yazma (writing), dinleme (listening) ve konuşma (speaking) olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Okuma kısmında 35-36 sorulur ve bu soruların 60 ila 80 dakika arasında cevapladırılması beklenir. Burada akademik metinlerde üç veya dört parça okuma ve sorulara cevap verme becerinizi ölçer. Dinleme bölümünde ise 34-51 arası soru sorulur ve bu sorular için verilen süre 60 ila 90 dakika arasındadır. Konuşmaları dinleme ve ardından soruların yanıtlanması gerekir. Bu iki bölümden sonra on dakikalık bir ara verilir ve sonrasında sınava konuşma bölümüyle devam edilir. Burada altı tane görev vardır ve süre yirmi dakikadır. Bilinen bir konu üzerinden fikir belirtme, okuma ve dinleme görevlerine göre konuşmanız beklenir. Mikrofon aracılığıyla sorulan sorulara cevap verilir, cevaplar dijital ortamda kaydedilir ve ETS’ye gönderilir. Son bölüm ise yazmadır. İki görev vardır ve verilen toplan süre elli dakikadır. Okuma ve dinleme görevlerine göre kompozisyon yanıtları yazma ve yazarak bir fikri desteklemeniz beklenir. Bu nedenle zamanlama talimatlarının düzgün okunup takip edilmesi gerekir çünkü; talimatlarda hangi soruya kaç dakika içerisinde cevap vermeniz gerektiği talimatlarda belirtilir. Sınavda Q klavye kullanılmaktadır bu nedenle daha önce bilgisayarlarda Q klavye kullanmamış olanların sınava girmeden önce Q klavye üzerinde pratik yapmaları tavsiye edilir. 

Bu sınava başvurular internet üzerinden yapılmaktadır. Sınav yıl içinde 30-40 kere düzenlenmektedir ve sınava istediğiniz kadar katılma hakkınız vardır. Sınava giriş ücreti ülkemizde 185 dolardır fakat; yine de herhangi bir değişikliğe karşı sınav merkezinden teyit etmekte fayda vardır. TOEFL IBT sınavının geçerliliği iki yıldır. TOEFL IBT sınavında dört bölüm için ayrı ayrı puanlama sistemi birde hepsini kapsayan bir toplam puan vardır.  Böylelikle hangi alanda daha başarılı, hangi alanda eksiklerin olduğu daha rahat anlaşılmaktadır. Sınav internet üzerinden gerçekleştiğinden, sınava girenler 15 gün sonra sınav sonuçlarına internet üzerinden ulaşabilmektedirler. Daha sonrasında skorlar posta yoluyla ulaştırılmaktadır.   

Reading ve Listening bölümleri bilgisayar tarafından 0’dan 30’a kadar olan bir puan aralığında hesaplanır. Speaking bölümde ise; her bir göre 0 ile 4 arasında puanlanır ve toplamda 0-30 bir puan üzerinden ölçeklendirilir. Bu sınav puanlayıcıları konuyu nasıl geliştirdiğinizi ve mesajınızı İngilizce olarak ne kadar düzgün yansıttığınıza göre değişmektedir.

TOEFL IBT sınavı için Türkiye’deki sınav merkezleri; Adana, Ankara, Antalya, Balıkesir, Denizli, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, İskenderun, İstanbul, İzmir, İzmit, Kayseri, Konya, Mersin ve Niğde’dir.