Tekstil Mühendisliği Bölümü Nedir?

Tekstil Mühendisliği

Tekstil Mühendisliği iş imkanları ve maaşları, Tekstil Mühendisliği hakkında bilgi<

Tekstil Mühendisliği Programı; tekstil hammaddelerini değişik tekniklerle işleme ve bu alanda yeni teknikler geliştirme konusunda araştırma ve eğitim yapmayı ve alanında uzmanlaşmış Tekstil Mühendisleri yetiştirmeyi amaçlar.

Kişisel Özellikler
Tekstil Mühendisliği alanında çalışmak isteyenlerin; matematik ve fen derslerinde başarılı olmaları, kimya ve ekonomi konularına ilgili olmaları gerekir

Dersler ve Eğitim Süreleri
Tekstil Mühendisliği Programında öğretim süresi dört yıldır. Öğretim süresince; öncelikle tekstil fabrikalarında üretimle doğrudan ilgili teknik eleman olarak çalışmak üzere yetiştirilmektedirler. Bu nedenle Tekstil Mühendisliği adı altında verilen eğitim genellikle “Tekstil Teknolojisi ve Tekstil Kimyası ve Terbiyesi” çerçevesindedir. Programda iplik, dokuma, örme ve hazır giyim, kalite kontrol konularında; tekstil kimyası ve terbiyesi ise lif, boyar madde ve tekstil yardımcı maddesi kimyası ile baskı, apre, kimyasal tekstil kontrol konuları ile ilgili dersler verilir. Tekstil Mühendisliği öğrencileri için uygulama çok önemlidir. Bu nedenle laboratuar çalışmasına ek olarak staj da yapılmaktadır.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Tekstil Mühendisliği Programından mezun olanlara “Tekstil Mühendisi” unvanı verilir.

Çalışma Sahaları
Tekstil Mühendisliği mezunları; İplik, dokuma ve konfeksiyon fabrikalarında; fiziksel kontrol laboratuarlarında; yapay lif üreten fabrikaların kasar, boya, apre bölümlerinde; kimyasal tekstil kontrol laboratuarlarında; boyar madde ve tekstil yardımcı maddesi üreten fabrika veya bunların dallarında çalışabilirler.