Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Nedir?

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Nedir?

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği iş imkanları ve maaşları, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği hakkında bilgi

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Programı; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel ilköğretim kurumlarında görev yapacak sosyal bilgiler öğretmenlerini yetiştirmeyi amaçlar.

Kişisel Özellikler
Programda okumak isteyenlerin; sözel yeteneği güçlü, okuma ve araştırma yapmaktan hoşlanan, sosyal olaylarla ilgilenen kişiler olması gerekir. Ayrıca öğretmenliği benimsemiş ve öğretmeyi seven kişiler olmaları da önemlidir. Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde aktarabilen, sevecen, hoşgörülü, sabırlı, mesleğinin sorunlarıyla ilgilenen ve çözüm yolları bulmaya çalışan, iyi bir öğrenme ortamı oluşturabilecek, kendini geliştirmeye istekli kişiler bu alanda daha başarılı olabilirler.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğretim süresince; İslamiyet?ten Önce Türk Tarihi, Eskiçağ Tarihi, Jeomorfoloji, Klimatoloji, Hidrografya, Psikolojiye Giriş, Müslüman Türk Devletleri Tarihi, Selçuklu Tarihi, Bitki Coğrafyası, Nüfus ve Yerleşme Coğrafyası, Türkiye’nin Ekonomik Coğrafyası, Komşu Ülkeler Coğrafyası, Sosyal Bilgiler Eğitimi, Ölçme ve Değerlendirme, Öğretmenlik Uygulaması gibi derslerden oluşan bir program uygulanır. Öğrenciler eğitimleri sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Lisans Programı?ndan mezun olanlar ?Sosyal Bilgiler Öğretmeni? unvanını kazanırlar.

Çalışma Sahaları
Sosyal Bilgiler Öğretmenleri; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel ilköğretim kurumlarında çalışabilirler.