Sınıf Öğretmenliği Bölümü Nedir ?

Sınıf Öğretmenliği Nedir?

Sınıf Öğretmenliği iş imkanları ve maaşları, Sınıf Öğretmenliği hakkında bilgi

Sınıf Öğretmenliği Programı; Milli Eğitim Bakanlığı?na bağlı resmi ve özel ilköğretim okullarında görev yapacak sınıf öğretmenlerini yetiştirmeyi amaçlar.

Kişisel Özellikler
Programda okumak isteyenlerin; insanlarla, özellikle çocuklarla ilgilenmekten, onlara yardım etmekten zevk alan kişiler olmaları gerekir. Ayrıca öğretmenliği benimsemiş ve öğretmeyi seven kişiler olmaları da önemlidir. Düşüncelerini başkalarına açık bir biçimde anlatabilen, sevecen, hoşgörülü, sabırlı, mesleğinin sorunlarıyla ilgilenen ve çözüm bulmaya çalışan kişiler bu alanda daha başarılı olabilirler.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğretim süresince; Temel Matematik, Coğrafyaya Giriş, Sözlü Anlatım, Yazılı Anlatım, Genel Kimya, Genel Fizik, Fen Bilgisi Öğretimi, Hayat Bilgisi ve Sosyal Bilgiler Öğretimi, Müzik Öğretimi, Öğretmenlik Mesleğine Giriş, Gelişim ve Öğrenme, Temel Bilgi Teknolojisi Kullanımı, Öğretimde Planlama ve Değerlendirme gibi dersler okutulmaktadır. Öğrenciler eğitim sırasında okullarda uygulama yapmaktadırlar.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Sınıf Öğretmenliği Lisans Programından mezun olanlar ?Sınıf Öğretmeni? unvanını kazanırlar.

Çalışma Sahaları
Sınıf Öğretmenleri; Milli Eğitim Bakanlığı?na bağlı resmi ve özel ilköğretim okullarında çalışabilirler.