Sinema ve Televizyon Bölümü Nedir?

Sinema ve Televizyon Nedir?

Sinema ve Televizyon iş imkanları ve maaşları, Sinema ve Televizyon hakkında bilgi

Sinema ve Televizyon Programı; sinema ve televizyon sanatı ile bu alanlardaki kullanılan tekniklere ilişkin konularda çalışacak sanat elemanları yetiştirmeyi amaçlar.

Kişisel Özellikler
Sinema ve Televizyon okumak isteyenlerin; çevresinde olan bitenlere ilgili, ayrıntıları fark eden, bütünün içerisinde parçaları ayırt edebilen, yaratıcı, sanatsal yetenekleri olan kişiler olması gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Dört yıllık lisans programı süresince öğrenciler kuramsal eğitimlerinin yanı sıra, edindikleri teoriyi pratiğe geçirme şansını da yakalarlar. Öğrenciler temel dersler ve uygulamalı derslerden oluşan bir ders programına tabi tutulurlar. Eğitim süresi içerisinde öğrenciler, sinema ve televizyon alanında genel bir yetkinliğe ulaşırken, senaryo yazımı, kurgu, ışık, seslendirme, film yönetmenliği gibi sanat dallarından birinde de uzmanlaşırlar.

Sosyal Statü ve Ünvanlar

Çalışma Sahaları
Mezun olan öğrenciler, film yönetmenliği, seslendirme, senaryo yazarlığı, kurgu, ışıkçılık, görüntü yönetmenliği, stüdyo şefliği gibi unvanlarla sinema ve televizyon sektöründe, reklâm ajanslarında çalışabilirler.