Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Nedir?

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümü Nedir?

Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği iş imkanları ve maaşları, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği hakkında bilgi

Seyahat İşletmeciliği Programı; turistlere hizmet sunan tesislerin ve seyahat hizmetlerinin yönetimi alanında çalışacak elemanları yetiştirmeyi amaçlar.

Kişisel Özellikler
Seyahat İşletmeciliği Programında okumak isteyenlerin; matematiğe ve sosyal bilimlere ilgili ve bu alanlarda başarılı, girişken, yaratıcı ve insanlarla iyi ilişkiler kurabilen kişiler olmaları gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Seyahat İşletmeciliği Programında Hukuk, Ekonomi, İşletme, Muhasebe, Seyahat İşletmeciliği, Tur Operatörlüğü ve İnsan İlişkileri konularında dersler okutulur.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Seyahat İşletmeciliği Programını bitirenler ?Seyahat İşletmecisi? unvanı almaya hak kazanırlar.

Çalışma Sahaları

Seyahat işletmecisi turistlerin ulaşım, konaklama, gezi ve alışveriş ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan seyahat işletmelerinde ?Tur Operatörü? veya ?Rehber? olarak çalışabilir ve turistlerin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar. Seyahat acentelerinde, turizm bürolarında görev alabildikleri gibi kendi alanları ile ilgili işyeri açabilirler.