SAT NEDİR ? SAT SINAVI SAT NEDEMEK

SAT (SCHOLASTİC APTITUTE TEST)

 

SAT (SCHOLASTİC APTITUTE TEST)

SAT sınavı Amerikada’ki yüksek okul ve üniversitelere girişte, aynı zamanda Türkiye’deki yabancı uyruklu öğrencilerin üniversiteye yerleşiminde istenen bir sınavdır. SAT The College Board tarafından düzenlenen Amerika’da yılda 7 dünyada ise yılda 6 defa uygulanan bir sınavdır. Sınav genelde iki ayda bir yapılır başvuru ve kayıt bulunulan ülkedeki merkezden yada internet üzerinden (https://sat.collegeboard.org) yapılır. Sınava senede istediğiniz kadar katılabilirsiniz bunun için bir sınırlama yoktur. Sınav sonuçları iki yıl geçerlidir.

SAT üniversitede gerekli olan eleştirel okuma, yazma-kompozisyon ve matematik-geometri alanlarında öğrencilerin bilgilerini hangi düzeyde kullanabildiklerini ölçmeyi amaçlar. Aynı zamanda bu sınav öğrencilerin üniversite başarılarına bir kaynak niteliğindedir.

SAT sınavı SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olmak üzere 2 ayrı sınavdan oluşur. SAT 1 yani Reasoning Test çoktan seçmeli bir testtir ve 3 saat 45 dakika sürmektedir. Öğrencinin sayısal ve sözel yeteneğini ölçer. SAT 1 Mathematics (Matematik-Geometri), eleştirel okuma ve yazma olmak üzere 3 bölümden oluşur. Birinci bölüm 25 dakika sürmektedir ve öğrenciden verilen problemleri çözmesi istenir. İkinci bölüm; 25 dakikadır verilen soruların çözülmesi beklenir. Üçüncü bölümse; 20 dakikadır ve çoktan seçmeli sorular vardır. Eleştirel okuma 2 bölümden oluşur. İlk bölümde çoktan seçmeli sorular vardır ve bunun için verilen süre 25 dakikadır. İkinci bölümde çoktan seçmeli sorular vardır ve verilen süre 20 dakikadır. Yazma bölümü, gramerin yanında yazma becerilerini de test eder ve iki alt bölümden oluşur fakat; yazma bölümü değerlendirmeye alınmaz. Sat 2 Subject test ise bir saatlik bir sınavdır. Sorunların çoğunluğu çoktan seçmelidir. Bu test, öğrencinin özel olarak akademik konu üzerindeki bilgisini ölçmeyi amaçlar. Test skoru 200-800 arasında değişmektedir. SAT 2 testinin başlıca konuları; İngilizce, Tarih, Matematik, Biyoloji, Kimya, Fizik, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Latince, Japonca ve Çince’dir. Pek çok Amerikan üniversitesi SAT 1 skorunu değerlendirmeye alır fakat; daha prestijli üniversiteler SAT 2 skorunu da ister. Türkiye’deki üniversiteler yabancı uyruklu öğrencilerden SAT 2 skorunu genellikle istemezler.

SAT yetkili sınav merkezleri;
• Ankara – Bilkent Üniversitesi
• İstanbul – İstanbul Amerikan Robert Lisesi
• İzmir – Özel İzmir Amerikan Koleji
• Tarsus – Özel Tarsus Amerikan Koleji