Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü Nedir?

Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Nedir?

Kimya ve Biyoloji Mühendisliği bölümü iş imkanları ve maaşları,Kimya ve Biyoloji Mühendisliği hakkında bilgi

Kimya-Biyoloji Mühendisliği Programı, kimya, biyoloji, matematik ve mühendislik bilim alanlarının üstüne yapılandırılmış bir disiplindir. Kimya-Biyoloji mühendisliği programı, kimya, biyoloji, matematik ve mühendislik bilim alanlarında çalışacak mühendisler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Kişisel Özellikler

Kimya-Biyoloji mühendisi olmak isteyenlerin biyoloji, fizik, kimya, matematik gibi fen bilimleri derslerinde iyi bir altyapı bilgisine ve çeşitli mühendislik problemlerini çözebilecek analitik düşünce yapısına sahip olmaları gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri

Programın öğretim süresi dört yıldır.Bu programda kimya, fizik, biyoloji gibi bilim dalları ile ilgili derslerden başka, mühendisler için olasılık ve istatistiksel yöntemler, akışkanlar mekaniği, yazılım teknikleri, proses ve ürün tasarımı, modelleme, simülasyon ve kontrol, biyoteknoloji gibi dersler kuramsal ve uygulamalı olarak okutulmaktadır. Programda ayrıca yaz aylarında staj yaptırılır.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Kimya-Biyoloji mühendisliği programını bitirenlere ?Kimya-Biyoloji Mühendisi? unvanı verilir.

Çalışma Sahaları

Kimya-Biyoloji mühendisi bilimsel araştırmalar yapar, fabrikalarda üretim ve işleyiş düzenini sağlar. Gıda, ilaç, sağlık, elektronik, kimya, tekstil, kâğıt, biyoteknoloji, malzeme, enerji ve tarım sektörleri mezunların çalışacakları sektörlerden bazılarıdır.