IELTS NEDİR ? IELTS NEDEMEK ? IELTS NE İŞE YARAR


IELTS (International English Language Testing System)

 

IELTS sınavı İngilizce’nin kullanıldığı ülkelerde okumak ya da çalışmak isteyenlerin İngilizce dil düzeyini ölçmek için kullanılan bir sınavdır. 1989 yılında yapılmaya başlanmış olan bu sınav Cambridge Üniversitesi Yabancıla için İngilizce Sınav Merkezi, British Council ve IDP Education tarafından düzenlenmektedir. IELTS sınavı dünya çapında kabul edilmiş bir standart çerçevesinde uygulanmaktadır. Başlangıç seviyesinden en ileri düzeyde İngilizce seviyesine kadar tespit etmek mümkündür. Dünyanın her yerinde kabul gören ve doğruluğuna güvenilen bir sınavdır. Gelecek planlarınıza göre IELTS Akademik ya da IELTS Genel Eğitim sınavlarından birine girebilirsiniz.  Akademik sınav yurtdışında üniversite eğitimi almak veya mesleklerini orada sürdürmek isteyenler için gereklidir. Genel sınav ise akademik olmayan amaçlar için gereklidir. Sınavın geçerliliği iki yıldır.

IELTS dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Dinleme, okuma ve yazma sınavlara aynı gün içinde bir ara olmaksızın girilir. Sınav merkezine göre değişmekle beraber konuşma sınavı aynı gün içinde ya da ana sınavdan yedi gün önce ya da sonra yapılır.

Dinleme bölümü kendi içinde dört ayrı bölümden oluşmaktadır. Her bölümden önce katılımcıya bölümle alakalı kısa bir bilgi verilir. Daha sonrada sorulara göz gezdirmeleri için bir süre verilir. İlk üç kısmın yarısında katılımcıya biraz daha süre verilerek kalan diğer sorulara göz gezdirmeleri için biraz daha zaman tanınır. Her kısım bir kere dinlenir tekrar şansı yoktur.

Okuma bölümü Akademik sınav için üç bölümden oluşmaktadır.Her metinden sonra 13 ila 14 soru sorulmaktadır ve toplamda bu bölüm için sorulan soru sayısı 40’tır. Genel sınav yine üç bölümden oluşmaktadır fakat; verilen metinler daha kısa ve basittir.

Yazma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde bir tablo verilir ve bu tablonun anlatılması istenir. İkinci kısımda ise seçilen bir başlıkta kompozisyon yazılması istenir.

Konuşma bölümüyse üç bölümden oluşmaktadır. İlk kısımda katılımcı hakkında genel bilgi, ilgi alanları vb. gibi konular üzerinde konuşulur. İkinci kısımda katılımcıya bir konu verilir. Önce bu konu üzerinde biraz düşünmesi ardından konuyla alakalı yorum yapması beklenir. Üçüncü bölümde ise ikinci bölümde verilen konu üzerinden denetmenle münazara yapılır. Dinleme 40 dakika, okuma 60 dakika, yazma 60 dakika ve konuşma 10 ila 15 dakika sürmektedir. Sınav toplamda üç saattir. İlk üç bölüm yani dinleme, okuma ve yazma bu sırayla olmak üzere arka arkaya ara verilmeden yapılmaktadır. Konuşma bölümü sınav merkezinin iradesine göre aynı merkezde ya da başka bir merkezde yapılmaktadır.  

SINAVA NEREDE GİRİLİR, ÜCRETİ NE KADARDIR?
IELTS sınavı ana merkezi İstanbul’dur. British Council İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Bursa ve Erzurum olmak üzere 7 ilde sınav düzenlenmektedir. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren IELTS sınav ücreti 500 TL olmuştur.