Havacılık Elektrik ve Elektroniği Bölümü

Havacılık Elektrik ve Elektroniği

Havacılık Elektrik ve Elektroniği bölümü,Havacılık Elektrik ve Elektroniği taban puanları,Havacılık Elektrik ve Elektroniği iş imkanları ve maaşları,Havacılık Elektrik ve Elektroniği hakkında bilgi

Her türlü teknolojik gelişmenin uygulama alanı bulduğu havacılıkta, gün geçtikçe performansları ve güvenirlikleri çok daha yüksek hava araçları tasarlanmaktadır. Elektronik ve bilgisayar teknolojisinin bu ilerlemedeki rolü ise çok büyüktür. Günümüz uçakları tamamen bilgisayar kontrollü olarak uçabilme yeteneğine sahiptir. Bir hava aracının elektrik ve elektronik parçaları, ister tek-pistonlu bir motora isterse büyük, türbin-tepkili bir motora sahip olsun, araç için hayati bir öneme sahiptir. Bütün bunlar düşünüldüğünde bu alanda çalışacak iyi eğitim almış, nitelikli elemanların önemi ortaya çıkmaktadır. Havacılık Elektrik Elektroniği Programı; bu alanda çalışacak nitelikli elemanları yetiştirmeyi amaçlar.

Kişisel Özellikler
Programda okumak isteyenlerin; genel akademik yeteneğe sahip, matematik, fizik, kimya ve astronomi konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, sabırlı, dikkatli, düzgün şekil çizebilen üretken ve başka insanlarla işbirliği yapabilen, uyumlu kişiler olmaları gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğretim süresince; Devre Analizi, Sivil Havacılık Kuralları, Diferansiyel Denklemler, Uçak Malzeme Bilgisi, Ekonomi, İstatistik, Temel Resim Eğitimi, Temel Seramik Eğitimi, Uçak Temel Gövde Sistemleri, Elektronik Devreler, Helikopter Teorisi ve Sistemleri, Elektrik Makineleri, Uçak Gövde Atölyesi gibi derslerden oluşan bir program uygulanır.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Havacılık elektrik ve elektroniği programını bitirenlere “Mühendis” unvanı verilir.

Çalışma Sahaları
Havacılık elektrik ve elektroniği programını bitirenler Havacılık Elektrik ve Elektroniği alanında çalışırlar. Elektronik haberleşme mühendisleri telgraf, telefon, teleks vb. haberleşme sistemlerini tasarlar, kurar, çalıştırır ve geliştirirler. Havacılık elektrik ve elektroniği mühendisleri PTT, Türk Telekom, TRT, Aselsan, THY, ALARKO gibi resmi ve özel kuruluşlarda, tıp elektroniği ile ilgili firmalarda, bilgisayar sektöründe görev alabilirler. Öğretmen olabilmek için gerekenler elektrik ve elektronik mühendisliğinde olduğu gibidir.