GRE NEDİR GRE SINAVI NEDEMEK

GRE (GRADUATE RECORD EXAMINATION)

 

GRE (GRADUATE RECORD EXAMINATION)

GRE Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde –Türkiye’de buna dahildir- İngilizce eğitim veren üniversitelerde mühendislik ve sosyal bilimler başta olmak üzere yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilmek için istenen bir sınavdır. GRE sınavı Educational Testing Service (ETS) tarafından hazırlanan bir sınavdır. GRE Subject Test ve General Test olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılır. Genellikle okul başvurularında General Test sonucu değerlendirmeye alınır fakat; bazı başvurularda ise Subject Test sonucu istenebilir. GRE General Test genel kapsamlı bir sınavdır ve yüksek lisans ve doktora programlarına başvurularda mutlaka bu sınavın skoru istenmektedir. GRE Subject Test ise 8 ayrı bilim dalından oluşur Lisans üstü öğrenim görmek isteyenlerin seçtikleri alandaki yeterliliğini görmek için uygulanır ve bazı öğretim kurumları iki test sonucunu da isteyebilir.

Sözel bölüm (GRE Verbal) iki bölümden oluşur. Her bölüm için 20 soru sorulur toplamda 40 soru çözmeniz istenir. Her bölüm için verilen süre 30 dakika yani bu bölüm toplamda 60 dakika sürmektedir. Analiz ve sonuç çıkarma, cümle ve metinlerin kavramını anlama gibi özellikleri ölçer. Sayısal bölüm (GRE Quantitative); iki bölümden oluşur, her bölüm için 20 soru vardır toplamda 40 sorudur. Bunun için verilen süre her bölüm için 35 dakikadır yani toplamda 70 dakika sürmektedir. Temel matematik, aritmetik, geometri ve veri yorumlama, matematiksel modelleri kullanarak soruyu çözme gibi özellikleri ölçer. Analitik Yazma bölümü (GRE Analytical Writing); Konu Analizi ve Tartışma Analizi olmak üzere iki bölümden oluşur. Her bir bölüm için verilen süre 30 dakikadır toplamda 60 dakika sürmektedir. İfadelerin açık bir şekilde belirtilmesi, bunları nedenler ve örneklerle desteklerken İngilizce’nin kullanımını ölçmektedir. Her bölüm kendi içinde ikiye ayrılır yani toplamda 6 bölüm vardır. Üçüncü bölüm tamamlandığında 10 dakikalık bir ara verilir.

GRE General Test genel kapsamlı bir sınavdır ve İngilizce dilinde Yüksek lisans ya da doktora eğitimi almak isteyenlerin mutlaka girmesi gereken bir sınavdır. Sınav merkezinde yıl boyunca sınava girilmektedir ve sınav bilgisayar tabanlı bir sınavdır. Bu teste 21 günde en fazla bir kere, senede en fazla 5 kere girme hakkı sunulmuştur. Alınan puanlar katılımcıya 10-15 gün içinde bildirilir. Test yerlerini, tarihleri görmek ve kayıt yaptırmak için www.ets.org/gre adresine tıklayarak bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Testin yapıldığı gün, Sözel Analiz ve Sayısal Analiz bölümlerinin bitiminde, resmi olmayan GRE sonucunuzu gördükten sonra size bu skoru göndermek istediğiniz okullar sorulacaktır. 4 okula kadar ek bir ücret ödemeden skorunuzu gönderebilirsiniz. Eğer istenilen okul listede yoksa bu skorun liste dışı okullara gönderim formunun doldurulması için test merkez yöneticisine danışın. Formu test merkezinden ayrılmadan önce teslim etmelisiniz. Aksi takdirde, formunuz kabul edilmeyecektir. Test gününden sonra, gönderim başına 25 $ üzere skorunuzu okullara online olarak göndermeniz mümkündür. Sözel ve sayısal bölümler için puanlama 130-170 arasındadır. Hiçbir soru cevaplanmasa bile alınacak puan 130’dur. Alınacak en yüksek puan ise 170’tir. General Teste katılmak için 185 dolar ödenmesi gerekmektedir. Sınav merkezler; İstanbul, İskenderun, Ankara ve İzmir’dir.