Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Nedir ? Maaşları? Ne İş Yapar?

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Okumak Matematik, temel bilimler ve temel mühendislik konularında güçlü bir altyapıya sahip ve bunu kendi mühendislik alanında kullanabilen; mühendislik problemlerini saptayabilen ve tanımlayabilen; alanında ve ilgili disiplinlerde analitik düşünerek çözüm bulabilen; modern mühendislik uygulamaları için gerekli teknikleri, donanım ve modern iletişim araçlarını etkin şekilde kullanabilen; çok disiplinli konularda çalışma yapabilen; yaşam boyu öğrenmenin önemini benimseyerek alanındaki gelişmeleri izleyebilen ve bunlara katkıda bulunabilen; etkin yazılı ve sözlü iletişim kurabilen; mesleki ve etik sorumluluk taşıyan, kalite bilinci gelişmiş; bireysel sorumluluk alabilen ve takım çalışmasına yatkın mühendisler yetiştirmeyi amaçlar.

Kişisel Özellikler
Elektronik ve Haberleşme Mühendisi olmak isteyenlerin; üst düzeyde akademik yeteneği olan, sayısal düşünme ve işlem yapabilme yeteneğine sahip, temel bilimlere (matematik, fizik) ilgili, yabancı dil ilgisi (özellikle İngilizce) yüksek, bir işi planlama ve uygulama yeteneği olan, ileri görüşlü, yeniliklere açık, gelişmeleri takip eden ve bu gelişmelere katkıda bulunabilen, sorumluluk sahibi, kalite bilinci gelişmiş, yaratıcı, zamanı iyi kullanabilen, bireysel sorumluluk alabilen ve takım çalışmasına yatkın olmaları gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Dört yıl sürecek olan lisans eğitimi boyunca öğrenciler; Matematik, Lineer Cebir, Genel Kimya, Fizik, Diferansiyel Denklemler, Yarı İletkenler Fiziği, Temel Bilgisayar Bilimleri, Elektrik Devre Temel, Mühendislik Matematiği, Seçmeli Mühendislik Dersleri, Devre ve Sistem Analizi, Elektronik Devre Teknik Laboratuarı, Elektroniğe Giriş, İşaret ve Sistem, Olası ve Rasyonel Değişimler, Elektromagnetik Alan Teorisi, Temel Elektronik Devreler, Temel Elektronik Laboratuarı, Lojik Devreler ve Laboratuar, Anolog Haberleşme, Elektromagnetik Dalgalar Teorisi, Elektronik Devreler, Elektronik ve Haberleşme Laboratuarı, Mikroişlemci sistemleri, Sayısal Haberleşme, Mikrodalga ve Laboratuar gibi derslerden oluşan bir programa tabi tutulurlar.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliğini Programını bitirenler “Elektronik ve Haberleşme Mühendisi” unvanı almaya hak kazanırlar.

Çalışma Sahaları
Mezunlar, telefon ve GSM şirketleri, elektrik, elektronik, biyomedikal, otomotiv cihazları üreten sektörler, bankalar, finans şirketleri, bilişim teknolojileri şirketleri, Internet servis sağlayıcıları, proje-tasarım-yazılım şirketleri, ses/görüntü sistemleri üreticileri gibi kurumlarda çalışma imkânına sahip olurlar. Ayrıca kendi şirketlerini de kurabilirler.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (kısaca EHM diyelim) aynı bölümler değildir. Temel disiplinleri aynıdır ancak farklı konularda uzmanlaşmak üzere ayrılır. Adından da anlaşıldığı gibi EHM bölümünde elektrik dersler temel bazda ele alınarak elektronik ağırlıklı dersler işlenir. Bu derslerin çoğu laboratuvar dersleri yani deneylerle paralel olarak ilerler. Mühendis yetiştirme sürecinde uzmanlığa ilk yıldan eğilerek öğrencinin daha donanımlı ve hazır olarak mesleğine başlaması, bu bölümün var olma amacıdır. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği dört anabilim dalına ayrılmaktadır bunlar şöyle sıralanır; Elektronik,Telekomünikasyon, Devre ve Sistemler, Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği.

Peki nedir bu elektronik, nedir bu haberleşme ve arasında nasıl bir bağlantı var? Elektronik Bilimi; elektrikle çalışan, bilgi işleme yeteneğine sahip olan ve bu bilgiyi taşıyıp depolayabilen sistemleri inceleyip geliştirir. Yani: bilgisayar,televizyon,kamera gibi çoğaltılacak pek çok örnek, elektronik bilimi tarafından geliştirilmektedir.Haberleşme ise elektronik cihazlar arasında gerçekleşen ya da bu cihazlar vasıtasıyla insanlar arasında kurulacak iletişim teknolojilerini; interneti,cep telefonlarını, banka ATM’lerini, uyduları ve çoğaltılabilecek birçok örnekle beraber tüm haberleşme sistemlerini içeren bir çalışma alanına sahiptir. Eğer yüksek gerilim tesislerinde, dağıtım şebekeleri veya santrallerde çalışmak istiyorsak doğru adres Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği değildir. Ancak, elektronik eğitimine ilk sınıftan başlayarak bu konuda uzmanlaşmak için biçilmiş kaftandır.

Elektronik ve Haberleşme kavramları iç içe geçmiştir. Elektronik altyapı olmadan Haberleşmeci olunamayacağı gibi bu bölümde iyi yetişmek için temel bilimlere yani matematiğe, fiziğe çok büyük hakimiyet birinci şarttır hatta bir matematikçi kadar iyi matematik bilmeniz ya da öğrenmeniz gerekir demek yanlış olmayacaktır. Bu sebepten bu bölümü tercih etmek isteyen kişiler bilmelidir ki bölüm dersleri efor gerektiren ciddi derslerdir.

Geleceğimizi düşünürken verdiğimiz emeklerin sonucunu almayı da düşleriz. Bu bağlamda sektörel olarak gerek elektronik gerekse telekomünikasyon teknolojilerinin son hız geliştiğini göz önüne aldığımızda buradan iş yüküyle beraber mühendis arayışının da artacağı sonucunu çıkarabiliriz.

Tercih yapacak kişilerin üzerine düşen, kendi yeteneklerinin farkına varmak ve buna göre bir tercihte bulunmaktır. Yeteneklerimiz doğrultusunda icra edeceğimiz işlerden başarılı olma ihtimalimiz her zaman çok daha yüksektir.

Elektronik ve Haberleşme mühendisliği bölümü iş imkanı nasıldır?
İş imkanlarını genişliğinden bahsettik. Biraz daha açmak gerekirse; (mühendis de olması gereken nitelikler)

İyi derece İngilizce bilmesi,
Seçmiş olduğu bölüm de kendi ispat etmiş olması, (4 ana dal üzerine)
Piyasayı iyi tanımalı ve firmaları araştırmalı,
Analitik düşünme yeteneğine sahip olmalı,
Sorunlar konusunda hızlı çözüm üretebilmeli,
Aslında bakarsanız bu saydığımız niteliklerin hepsi deneyim ile kazanılan şeylerdir. Piyasa da tecrübe edindikten sonra işsiz kalmazsınız, desek yeridir. Çalışabileceğiz bazı alanlar ;

Elektronik ve haberleşme mühendisliği nerede çalışır ?
Telekomünikasyon firmaları,
Skada ve otomasyon firmaları,
Savunma sanayi ve diğer kamu kurumları (Türksat gibi)
Devre analiz, tasarım ve entregre çözüm üreten firmalar,
Ev elektroniği üreten firmalar (Arçelik, Vestel gibi)
Elektronik – yazılım firmaları,
GSM ve Sistem yönetimi firmaları,
Elektromanyetik alanda iş yapan firmalar,
Danışmanlık firmaları,
Bankalar – ISP – Operatör – Network firmaları,
Akademik kadrolar (Üniversiteler)
Yukarı da saydığımız bütün platformlarda elektronik ve haberleşme mühendisleri çalışabilir.

Kamu da Elektronik ve haberleşme mühendisi maaşları (Devlette)
Kamunun bir çok alanında mühendislik bölümü görmekteyiz. Bu başlığımız altında devlet kadrolarını ele alırken, mühendislerin kurumlarda ne iş yaptıklarına bakacağız. Diğer mühendislik kadrolarına göre sayıları fazla değildir. Fakat önemli birimlerde görev yapmaktadırlar.

Elektronik ve haberleşme mühendisliği ne iş yapar ?
Mühendis ; elektronik sistemler dahil haberleşme ve cihazları üzerinde deneyimli olan kişiye denilmektedir. Cihazların tamir ve bakımı, sistem analizi, elektronik manyetik alanlar, haberleşme ve telekomünikasyon, otomasyon ve skada… alanlarda aktif olarak rol oynamaktadır.

Elektronik ve haberleşme mühendisliği devlet kadroları
Devlette çok sayıda olmadığını belirtelim. (Diğer mühendislik bölümlerine göre) Aşağıda bazı kurum ve kuruluşların kadroları listelenmiştir.

Kadro Adı Kurum Tahmini Maaş

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Türksat 4500 TL (İŞÇİ)
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Savunma Sanayi 4250 TL (MEMUR)
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bakanlık 4250 TL (MEMUR)
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Tübitak 4250 TL (MEMUR)
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği TSE 4800 TL (MEMUR)
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği DHMİ 4800 TL (MEMUR)
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği DSİ – TCDD 4500 TL (MEMUR-İŞÇİ)
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği EÜAŞ – TEİAŞ 5500 TL (İŞÇİ)
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği EPDK 5200 TL (MEMUR)
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Merkez Bankası 5200 TL (MEMUR)
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği TRT 4500 TL (MEMUR)

Özel sektör Elektronik ve Haberleşme mühendisi maaşları
Özel alanda çok firmada görev yapabilirsiniz. Konu başlığımız altında yurt dışında görev yapan mühendis, bazı Türk firmaları ve genel değerlendirme yapacağız.

Elektronik ve haberleşme mühendisliği yurt dışı maaşları
Yurt dışında çalışma alanın geniş olduğu gibi aldıklar maaşlarda iyidir. Ortalama 5 – 9 yıl deneyimi olan bir mühendis ABD aldığı senelik maaş 83,000 $ olurken, 10 – 19 yıllık 106.000 $ ve 20 yıl ve üzeri çalışan deneyimli dediğimiz mühendis yıllık 174.355 $ maaş alıyor.

Buradan kısa hesap yapmak gerekirse ; en düşük aylık 25 bin TL maaş alırken en yüksek aylık 52 bin TL civarında maaş almaktadır. Konuyla ilgili kaynak aşağıda belirtilmiştir. Güncel maaş bilgileridir.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Nedir?

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü; iletişim sistemlerinin ve her türlü elektronik aletin tasarımı, üretim teknolojisi, çalışma ilkeleri, yapımı ve işletilmesi ile ilgili alanlarda çalışan mühendisleri yetiştiren bir lisans programıdır.

Lisans eğitiminin süresi 4 yıl olup, yabancı dil hazırlık eğitimi veren üniversitelerde (1 yılda İngilizce hazırlık sınıfı olmak üzere) toplam 5 yıldır
Eğitim süresince mesleki dersler ağırlıklı verilmektedir. Ayrıca bitirme tezi/proje hazırlamaları gerekmektedir.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Girilmesi Gereken Sınavlar: ?
Bölümün Tercih Puan Türü: MF
Bölüm Eğitim Süresi Kaç Yıllık: 4

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?

Bu mühendislik dallarının amacı ve alanı kuvetli (elektrik) ve zayıf (elektronik) akımlarla çalışan sistemlerin yapımı, geliştirilmesi ile ilgili eğitim ve araştırma yapmaktadır. Elektronik ve Haberleşme Mühendisi, telgraf-telefon haberleşmesinden, uyud optik haberleşmesine, enerji üretiminden bilgisayarla bilgi üretimine, ev aletlerinden tıp aletleri üretimine kadarn yayılan çok geniş bir alanda kullanılan her tür mikroeletronik eleman, elektronik devre düzen ve sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi ve üretimi ile ilgili işleri planlar ve yürütülmesini sağlar.
PTT, TRT, Aselsan, THY, ALARKO gibi resmi ve özel kuruluşlarda, tıp elektroniği ile ilgili firmalarda, bilgisayar sektöründe görev alabilirler

Elektronik ve haberleşme mühendisleri; endüstrinin ve teknolojinin gelişerek yaygınlaşmış olduğu (elektronik, internet ve kablolu TV gibi alt yapının bulunduğu) yerlerde, özellikle büyükşehirlerde başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi, ulusal ve çok uluslu şirketlerde, radyo-TV yayın, internet hizmeti ile ilgili kuruluşlarda, bilişim teknoloji şirketlerinde, sağlık sektörüne hizmet veren mühendislik kuruluşlarında, gerek araştırma geliştirme gerekse üretim ve pazarlama birimlerinde rahatlıkla iş bulabilmektedirler.

Çalışma alanları oldukça geniştir. Kamu ve özel sektör işyerlerinde, eğitimden savunmaya, bankacılıktan ulaşıma, müzikten imalata, eğlenceden sağlık sektörüne kadar her alanda iş bulma olanağına sahiptirler. Aynı zamanda bu sektörlerde yönetici olarak da görev alabilirler.

Yurt dısında calısma imkanları da mevcuttur.
Teknik bilgi ve donanımlarını yaratıcılıkları ve girişimcilikleriyle birleştirerek kendi işlerini kurma şansları da vardır.
Teknolojinin giderek artan bir hızla hayatımıza girmiş olması bu konuda birçok yeni alanın doğmasına da neden olmaktadır. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mesleğinin, gelecekte aranan meslekler arasında, en üst sıralarda yer alması beklenmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca onaylanan eğitim kurumlarından eğitim alıp, eğitim sonunda “Eğitim Katılma Belgesi” ile Bakanlıkça açılan İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında 70 ve üzeri puan alanlar İş Güvenliği Uzmanı Belgesi almaya hak kazanarak, İş Güvenliği Uzmanı olarak da çalışabilirler.

4 Yıllık Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Ne İş Yapar?

Elektronik ve haberleşme mühendislerinin çalışma alanları oldukça geniş olduğundan yapılacak işlerde, çalışma alanına göre farklılıklar gösterebilmektedir. Haberleşme, elektronik cihaz üretimi, bilişim teknolojileri, tıbbi elektronik, ses görüntü sistemleri, proje-tasarım ve yazılım uygulamaları,internet servis sağlayıcıları, güvenlik teknolojileri sistemleri, test ve ölçüm aletleri belli başlı çalışma alanları olarak sayılabilir. Başlıca görevleri şunlardır:

-Elektronik alet ve sistemleri tasarlar, projelendirir,
-Araştırma, geliştirme çalışmaları yapar,
-Tasarlanan ürünlerin üretimi ile sistemin düzgün çalışmasını sağlar,
-Üretilen ürünlerin satışı, pazarlaması konusunda çalışır,
-İşletmelere bakım onarım konusunda teknik destek sağlar,
-Danışmanlık, hizmetiçi eğitim-öğretim çalışmaları ile ilgili faaliyetlerin yönetim kademesinde de bulunabilir.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Elektronik ve Haberleşme mühendisi maaşları kamuda farklı, özel sektörde farklıdır. Devlet kurumlarında çalışan Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunu maaşı 3750 lira civarında iken özel sektör için 3000-4500 TL arasında değişmektedir.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

88 ve üzeri puan alanlar KPSS ile çeşitli kamu kurumlarına mühendis unvanı ile atanabilmektedir.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Elektrik Mühendisliği programını bitirenlerden Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan/açılacak pedagojik formasyon programını başarı ile tamamlayanlar Gemi Elektroniği Öğretmenliği veya Elektrik Öğretmenliği yapabilirler.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü Yorumları – Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

Gerek özelde gerekse de devlette iş bulma imkanı yüksek olan bir bölüm olduğu için tecih edilecek bölümlerden bir tanesidir. Özellikle elektronik işlerine ilgi duyanların zevk alarak okuyacağı bir bölüm ve yine zevk alarak icra edecekleri bir meslektir.