Dilbilim Bölümü Nedir? Ne İş Yapar?

Dilbilim Bölümü anadil başta olmak üzere çeşitli dillerin yapısı, kullanımı ve tarihi ile ilgili konularda araştırma yapmayı amaçlar.

Kişisel Özellikler
Dil Bilimi Programında okumak isteyenlerin; sözel yeteneğe ve güçlü bir belleğe sahip, yabancı dil öğrenmeye hevesli, dil ve edebiyata ilgili ve bu alanlarda başarılı bireyler olması gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğretim süresince; Kompozisyon, Dilbilim Kavramları, Metin Okuma ve İnceleme, Çeviri, Sesbilgisi gibi derslerden oluşan bir program uygulanır.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Programı başarıyla tamamlayanlara Dil Bilimci unvanı verilir.

Çalışma Sahaları
Mezunlar öğretmenlik sertifikası aldıkları takdirde öğretmenlik yapabilirler. Çevirmenlik, akademisyenlik gibi alanlarda da çalışma şansına sahiptirler.

Yabancı dil öğrenmeyi sevenler ya da zaten bu alanda uzmanlaşmış olan üniversite adaylarının tercih edebileceği bölümlerden birisi de Dilbilim veya diğer adıyla Dilbilimi bölümüdür. Dilbilim bölümünü tercihlerinde göstermek isteyen adayların YGS’de başarılı olduktan sonra dil sınavı olan LYS-5 sınavına da girmesi gerekir. Bu sınavlara giren öğrenciler tüm dil puan türlerine sahip olurlar. Dilbilim bölümü de DİL-1 puan türü ile öğrenci alımı yapmaktadır. Bölüme ilgi duyanlar için dilbilim bölümü iş olanakları, çalışma alanları, maaşları ve benzeri konularda bilgiler vermeye çalıştık. Şimdi bölümü beraberce inceleyelim bakalım.

Dilbilim bölümü Türkiye’de üç üniversitede bulunmaktadır. Dilbilim bölümü olan üniversiteler Ankara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesidir. Bölümün eğitim süresi 4 yıldır. Bölümü başarı ile bitirenler dilbilimci unvanı ile anılırlar.

Dilbilim Mezunları Ne İş Yapar?

Dilbilim mezunları gerek bazı kamu kurumlarında gerekse de özel sektörde faaliyet gösterebilmektedir. Bölüm mezunlarının bir kısmı üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Bazı devlet kurumlarına KPSS ile zaman zaman dilbilimciler alınmaktadır. Bölümün çalışma alanlarını genellikle üniversiteler, basın-yayın organları, yayınevleri oluşturmaktadır. Dileyen mezunlar kendi çevirmenlik bürosunu açarak bu işle uğraşıp kazanç elde edebilmektedir. Yayınevlerinde editörlük yani düzeltmenlin yapanlar veya tercümanlık yapanlar da mevcuttur.

Dilbilim Bölümü İş Olanakları – İş İmkanları

Dilbilim bölümü iş imkanı hakkında çok da umut verici sözler söylemek pek de yerinde olmayacaktır. Doğrusu devlet kurumlarında çalışmak isteyenler için çok da iyi bir bölüm olduğu söylenemez. Ancak araştırmacı ruha sahip olanlar, akademik başarısı yüksek olanlar ve üniversitelerde araştırma görevlisi, öğretim görevlisi veya okutman olmak isteyenler bu bölümü tercih edebilir.

Dilbilim Bölümü Maaşları

Dilbilimci maaşları çalışılan kuruma öre değişiklik arz etmektedir. Herhangi bir kurumda memur statüsünde çalışan bir dilbilimcinin alacağı maaş 2 bin lira civarında olmaktadır. Öğretim görevlisi olarak göreve başlayanlar ortalama 2700 lira civarında maaş alabilmektedir. Kendi işyerinde çalışanlar ile özel sektörde faaliyet gösterenlerin kazançları da birbirinden farklı olmaktadır.

Dilbilim en genel tanımıyla doğal dilleri inceleyen bilim dalıdır. Dolayısıyla bir dilbilimci dilin sözdizim, anlambilim, sesbilim gibi çeşitli özelliklerini inceler. Dahası dil dediğimiz mekanizmanın çok boyutlu olması nedeniyle dilbilimin alt alanları oldukça çeşitlenmektedir. Örneğin sinirdilbilim alanı sinirbilimin kullandığı yöntemlerle dilin beyinde nasıl işlemlendiğini inceler.

Toplumdilbilim alanı dil ile toplum arasındaki ilişkiyi inceleyerek çeşitli toplulukların, cinsiyetlerin farklılaşan dilsel özelliklerini inceler. Psikodilbilim ise dilin algısal boyutunu ele alır. Dilbilimin alt alanları adli dilbilimden, tarihsel dilbilime, bilgisayarlı dilbilimden dil planlamasına kadar oldukça büyük bir çeşitlilik göstermektedir.

Dilbilim Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Girilmesi Gereken Sınavlar: YGS, LYS-5
Bölümün Tercih Puan Türü: DİL-1
Bölüm Eğitim Süresi Kaç Yıllık: 4

Dilbilim İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?

Dilbilim bölümü mezunlarının yaygın olarak çalıştıkları alanlar şu şekildedir:
-Yazılım sektörü (Doğal dil işleme)
-Reklam ajanslarında metin yazarlığı, yaratıcı yönetmenlik (creative director)
-Pazar araştırma şirketlerinde dilbilim araştırma uzmanı
-Özel eğitim kurumlarında İngilizce, yabancılar için Türkçe okutmanlığı
-Çevirmenlik
-Basın yayın kuruluşlarında dil uzmanlığı

4 Yıllık Dilbilim Bölümü Ne İş Yapar?

Dilbilim bölümünün iş bulma imkanları açısından pek de parlak bir bölüm olduğu söylenemez. Bu yüzden bölümü tercih etmek isteyenlerin bu alanı gerçekten sevmesi, alana ilgi duyması önemlidir. Devlet kurumlarında iş bulma olanakları kısıtlıdır. Kamuda görevli olan dilbilim mezunlarının çoğu
üniversitelerde okutman veya öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Bunun dışında, bölümden mezun olanlar çeşitli özel işler yapabilir veya özel şirketlerde çalışabilir.

Dilbilim Bölümü Maaşları Ne Kadar ?

Dilbilim maaşları kamuda farklı, özel sektörde farklıdır. Devlet kurumlarında çalışan Dilbilim mezunu maaşı 2750 lira civarında iken özel sektör için Dilbilim maaşları asgari ücret ile 2000 lira arasında değişmektedir.

Dilbilim Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Son yıllarda yapılan KPSS atamalarında bu bölüme kontenjan ayrılmadığı için atama olmamıştır.

Dilbilim Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Ne yazık ki şu an için bu bölümden mezun olanların öğretmenlik yapacağı herhangi bir alan bulunmamaktadır.