Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü

Çin Dili ve Edebiyatı (Sinoloji) modern Çin Dilini öğretmeyi ve öğrencilerini Çin Kültürünü tanıtacak bilgilerle donatmayı amaçlar.

Kişisel Özellikler
Çin Dili ve Edebiyatı Programında okumak isteyenlerin; çok okuyan, çalışkan, öğrenmeye istekli, ticari yeteneği olan ve insanlarla iyi ilişkiler kurabilen kişiler olması gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Çin Dili ve Edebiyatı Programında Çin Dili?nin gramer yapısı, özellikleri, kelimelerin kökenleri, diğer dillerle ilişkileri ve Çin Edebiyatı konusunda dersler verilir.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Çin Dili ve Edebiyatı Programından mezun olanlara ?Filolog? unvanı verilmektedir.

Çalışma Sahaları
Mezunlar genellikle mütercim-tercümanlık ve turist rehberliği yapmaktadırlar. Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Dışişleri Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Kültür Bakanlığı gibi devlet sektörlerinde, Çin ile ticari işbirliği yapan özel şirketlerde ve turizm alanında çalışma imkânı bulabilmektedirler.

Çin dili ve Edebiyatı bölümü eğitim süresi 4 yıldır. Bölümün puan türü DİL-3’tür. DİL-3 puan türü YGS ve LYS-5 sınavlarına giren öğrenciler için hesaplanan üç puan türünden bir tanesidir. DİL-3 puan türü her ne kadar LYS-5 ile alakalı olsa da, bu puan türünün hesaplanmasında YGS, özellikle de Türkçe testi çok daha etkili olmaktadır.

Çin Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?
Bölümün amacı Çince konuşup yazabilen, metinleri Türkçeye veya Türkçe metinleri Çinceye çevirebilen, Çin dilinin gramer yapısına hakim olabilen elemanlar yetiştirmektir. Çalıştıkları kurumlarda tercüman, editör, öğretmen vb. statülerde görev almaktadırlar.

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü İş Olanakları, İş İmkanları, Çalışma Alanları
Bölümün iş imkanlarının geniş olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Bilindiği gibi Çince öğrenmek fazlası ile zordur. Ancak bu zorluğa rağmen atamasının kolay olmaması bölümü dezavantajlı hale getirmektedir. Dışişleri Bakanlığı, konsolosluklar, turizm acenteleri, tercüme büroları, mezunların başlıca iş olanakları arasında .

Bölümün amacı; Çince olarak kaleme alınmış olan materyallerden yararlanarak İslamiyet’ten önceki Türk tarihi ve uygarlığı sahasında araştırma yapabilecek uzmanların yetiştirilmesi, bunun yanında Klasik ve Çağdaş Çin Edebiyatı’nın yanı sıra, Klasik Çince, Çağdaş Çince, Yazılı Anlatım, Sözlü Anlatım, Çeviri, Basın Dili ve Çin kültürü gibi temel dersler verilerek resmi ve özel sektörün giderek daha çok ihtiyaç duyduğu Çin uzmanı yetiştirmektir.

Çin Dili ve Edebiyatı Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Girilmesi Gereken Sınavlar: YGS, LYS-5
Bölümün Tercih Puan Türü: DİL-3
Bölüm Eğitim Süresi Kaç Yıllık: 4

Çin Dili ve Edebiyatı İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?

Bölüm mezunları Çin’de burslu olarak en az 1-2 yıl bulunduktan sonra aşağıda belirtilen iş alanlarında görev alabileceklerdir:
-Dışişleri Bakanlığı
-Hazine ve Ticaret Müsteşarlığı
-Kültür Bakanlığı
-Milli Kütüphane
-Ticaret Odaları
-Türk Hava Yolları
-Üniversitelerin Sinoloji, Çin Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih Bölümü, İletişim Fakültesi, Uluslararası İlişkiler gibi pek çok bölümde lisansüstü çalışmalarını tamamlayarak ilgi duydukları alanlarda akademisyen olarak görev alabilirler.
-Çince Turist Rehberliği
-Özel Şirketlerde Çince Tercümanlığı
– Özel Şirketlerde Danışmanlık

Gibi iş alanlarında çalışabilirler. Ülkemizde Çin Dili ve Edebiyatı bölümlerinin sayısının oldukça sınırlı olması sebebiyle ülkemizde Çince bilen yetişmiş eleman ihtiyacı kısa bir dönemde karşılanamayacak gibi görünmektedir.

4 Yıllık Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları görev aldıkları kurum veya kuruluşa göre farklı işler yapmaktadır. Kimi zaman bir turist rehberi, kimi zaman üniversitelerde hocalık, kimi zaman ise tercüman olarak çalışırlar.

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar ?

Çin Dili ve Edebiyatı mezunları çalıştıkları alana göre 3-5 bin lira aralığında maaş alabilmektedir. Öğretmenlik yapanlar ise 3000-3750 lira civarında maaş alır.

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Son yıllarda yapılan KPSS atamalarında bu bölüme kontenjan ayrılmadığı için atama olmamıştır.

Çin Dili ve Edebiyatı Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Bölüm mezunları formasyon aldıktan sonra Çince Öğretmenliği yapma imkanına sahiptir.

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü Yorumları – Çin Dili ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

Çince öğrenmek gerçekten çok zordur. Bu nedenle de ülkemizde de sınırlı sayıda Çince konuşup yazabilen insan vardır. Bu nedenle bölümü başarı ile bitirenler iş bulmakta kesinlikle zorlanmayacak ve özelde de olsa kendilerine mutlaka bir ekmek kapısı bulabileceklerdir.