Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü Çağdaş Yunancayı yabancı dil olarak temel dil becerileri boyutunda öğretmek ve Çağdaş Yunan Edebiyatının edebi dönemleri dikkate alınarak geçmiş yüzyılları da içine alacak şekilde oluşturulmuş edebiyat dersleri ile Çağdaş Yunan Edebiyatını ve kültürünü tanıtmayı amaçlar.

Kişisel Özellikler
Yunanca öğrenmek; etkili, sürekli ve disiplinli bir çalışma gerektirmektedir. Lise eğitimi sırasında bu nitelikleri öne çıkan öğrenciler bu dilin yapısını kavramakta zorlanmayacaktırlar. Programı seçecek öğrencilerin dil öğrenmeye karşı istekli olmaları, okumaya ve araştırmaya meraklı bireyler olmaları gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Program; Yunanca Dil Bilgisi, Çeviri ve Sözlü Anlatım, Edebiyat Tarihi, Bizans Tarihi, Bizans Metinleri ve Yunan Kültür Tarihi gibi derslerden oluşur.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Programı tamamlayanlar “Filolog” unvanı almaya hak kazanırlar.

Çalışma Sahaları
Mezunlar, genellikle Mütercim-Tercümanlık ve Turist Rehberliği yaparlar. Çağdaş Yunanca okutmanı olarak da değişik kurumlarda Yunanca ders verme hakkına sahiptirler. Ayrıca Dışişleri, Başbakanlık, Genel Kurmay Başkanlığı gibi devlet birimlerinde ve Yunanistan ile ticaret yapan şirketlerde görev alabilmektedirler.

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı iş olanaklarını merak eden üniversite adaylarının, bu yazıda Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü iş imkanları, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı maaşları hakkında bilgi alabilir ve Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı mezunları ne iş yapar sorusuna cevap bulabilir. Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı hakkında bilgi almak isteyenler yorum yazabilir veya yazılan yorumlardan yararlanabilir.

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı İş İmkanları Hakkında Bilgi Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı İş Olanakları Hakkında Bilgi
Resmi ve özel kurum ve kuruluşlarda (bakanlıklar, emniyet, askeri, istihbarat), çeviri, eğitim- öğretim, turizm ve seyahat, denizcilik, bankacılık, ithalat –ihracat, medya gibi alanlarda çok uluslu firmalarda çalışma olanakları bulmaktadır.

Çağdaş Yunan Dili Ve Edebiyatı mezunu meslek adayları mezun olmalarının ardından Çağdaş Yunanca okutmanı unvanına da sahip olurlar. Bu unvan sayesinde belirlenen kurum ve kuruluşlar da Yunanca ders verme hakkına da sahip olmuş olurlar. Dış İşleri Bakanlığı, Başbakanlık, Genel Kurmay Başkanlığı gibi yurt dışı ayağı bulunan devlet birimlerinde mütercim tercüman olarak görev alabilirler. Ayrıca mezun olduktan sonra Yunanistan’da üniversitelerin Çağdaş Yunan Dili Ve Edebiyatı Bölümü’nde yüksek lisans – doktora programlarına da başvurma şansına sahiptirler.
Bölüm mezunları tüm bunların yanı sıra müzelerde ve araştırma kuruluşlarında da çalışma imkanı bulurlar. Turizm alanında son dönemlerde yıldızı parlayan Yunanistan ve Yunan adaların da dil eğitimini tamamlamış adayların iş bulma şansı yüksektir. İki yakın komşu olan Yunanistan ve Türkiye’deki şirketlerin ticaret ortaklıkları, her iki ülkede de Çağdaş Yunan Dili Ve Edebiyatı eğitimini almış Yunanca bilen tercüman gereksinimi doğurur.

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı iş bulma imkanı, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı iş olanakları hakkında bilgi, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı mezunları ne iş yapar, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı mezunları nerelerde çalışır, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı mezunlarının çalışabileceği devlet kurumları, özel sektör…

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Hakkında Bilgi
Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 2400 lira dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı mezunları ne kadar maaş alır, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı maaşı ne kadar, Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı kazançları

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü Hakkında Genel Bilgiler
Bölümün ana amacı Çağdaş Yunan dili, kültürü, düşüncesi ve edebiyatında çağdaş disiplinlerden beslenen, kültürler ve bilimler arası becerisine sahip, eleştirel düşünebilen, yaratıcı, yeniliklere açık, araştırma ve sorun çözme yeteneği gelişmiş, her düzeyde özgüveni gelişmiş, üretken, ülkemizin kültür, edebiyat ve sanat yaşamına katkıda bulunabilecek bir bilgi donanımıyla zenginleşmiş, aynı zamanda türkiye’nin AB üyelik sürecini de gözeterek, çağın ve toplumun değişen gereksinimlerine yanıt arayan, hem avrupa kültür ve düşüncesine hem de kendi kültürüne hoşgörüyle yaklaşabilen nitelikli bireyler yetiştirmektir.

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümünün Geleceği

Sevgili ziyaretçiler, bu bölümü sadece sizin de fikirlerinizi almak için açıyoruz. Sizce Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı bölümü geleceği va mı, ileride de bu bölüm işe yarar mı? Özellikle Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı mezunları yorum yaparsa mutlu oluruz.

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları

Kamu yani devlet kurumlarına atananlar 2400 lira dolaylarında maaş alırken, özel sektörde faaliyet gösterenler genellikle daha düşük veya yüksek maaşlar almaktadır.