Boşnak Dili ve Edebiyatı Bölümü

Boşnak Dili ve Edebiyatı Bölümü Boşnak dilini öğrenmeyi ve öğrencilerini Boşnak kültürünü tanıtacak bilgilerle donatmayı amaçlar.

Kişisel Özellikler
Boşnakça programında okumak isteyen öğrencilerin, sözel yeteneğe ve güçlü bir belleğe sahip, yabancı dil öğrenmeye hevesli, dile ilgili ve bu alanda başarılı bireyler olması gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi bir yıl zorunlu hazırlık olmak üzere toplam beş yıldır. Lisans programlarında öğrenciler, üçüncü sınıftan itibaren kendi ilgi ve istekleri doğrultusunda Mütercim- Tercümanlık veya Gümrük Turizm alanın derslerini de seçmeli olarak alabilirler. Programda, Boşnakça Yazma Becerileri, Boşnakça? nın Dilbilgisi, Boşnakça Dinleme ve Konuşma Becerileri, Kelime Bilgisi, Boşnakça? nın Etnik Yapısı, Boşnak Dili Edebiyatı derslerinin yanında ayrıca hazırlıktan sonra 1?2. sınıfta seçmeli ders olarak İngilizce, Almanca, Fransızcadan biri, 3?4. sınıfta ise Yunanca, Bulgarca, Arnavutça ya da Rusça gibi dersler verilmektedir.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Mezunlara Filolog unvanı verilir.

Çalışma Sahaları
Mütercim- Tercümanlık alanının derslerini alarak mezun olanların TBMM, Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Devlet Planlama Teşkilatı, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı, TRT, yabancı misyon temsilcilikleri, özel televizyon kuruluşları, yerli/yabancı haber ajanslarında ve çeşitli konularda düzenlenen uluslararası konferanslarda görev alabildikleri gibi, Gümrük ve Turizm alanını seçen öğrenciler ise ilgili alanda hizmet veren kamu kuruluşları ve özel kurumlarda çalışabilirler.

Boşnak dili ve edebiyatını yakından tanıyacak, Boşnakça okuyup yazabilecek filologlar yetiştirmeyi amaçlayan bir üniversite programıdır.

Boşnak Dili ve Edebiyatı Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Girilmesi Gereken Sınavlar: YGS, LYS-5
Bölümün Tercih Puan Türü: DİL-2
Bölüm Eğitim Süresi Kaç Yıllık: 4

Boşnak Dili ve Edebiyatı İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?

Boşnak dili ve Edebiyatı mezunları çeşitli devlet kurumları ile özel kuruluşlarda iş bulma imkanına sahip olur. Mezunların çalıştıkları yerler genellikle Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve bağlı birimleri, İçişleri Bakanlığı, Diyanet Bakanlığı, TRT, özel haber ajansları, turizm şirketleri ve uluslararası ticaret firmalarıdır.

4 Yıllık Boşnak Dili ve Edebiyatı Bölümü Ne İş Yapar?

-Yeni açılan bir bölüm olduğundan, Bölüm içi (araştırma görevlisi, okutman, öğretim görevlisi vb.) akademik kariyer düşünenler için uygundur.

-Kamu sektöründe ( Üniversitelerde, Büyükelçilik, Gümrük, TRT (özellikle trt avaz), Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Turizm ve Kültür Bakanlığı (kokartlı rehber olarak), Diyanet işleri, MİT , Türk Hava Yolları(Bosna Hava yollarının büyük ortağı olan THY’ında çalışacak personel ihtiyacı), T.C. Başbakanlık Basın – Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Türk Silahlı Kuvvetleri vb.) alanlarda çalışmayı düşünenler için uygundur.

-Medya sektöründe TRT (özellikle trt avaz), Anadolu Ajansı, Özel Haber Ajansları, Gazeteler vb. alanlarda çalışmayı düşünenler için uygundur.
-Özel sektörde Türkiye ile Bosna Hersek arasında belkide diğer devletlere fark atacak ölçüde işbirliği vardır. Bosna Hersek özellikle gıda, giyim vb. alanlarda Türkiye ile ciddi ölçüde alış veriş içerisindedir. Bunun yanında dilin konuşulduğu coğrafya göz önüne tutulursa özel sektörde çalışmayı düşünenler için bu bölüm oldukça uygundur.

-Çeviri sektöründe, hukuk, edebi, tarihi, ticari, tıbbi, askeri, ekonomi, kültürel, turistik vb. (Boşnakça-Hırvatça-Sırpça) sözlü ya da yazılı olarak, tercümanlık yapmak isteyenler için uygundur.

-Halk eğitim, özel sektör, Boşnak dernekleri tarafından açılan kurslarda öğretmenlik. MEB “Yaşayan Diller ve Lehçeler” dersinde “Boşnakça” öğretecek personel ihtiyacı.

-Turizm sektöründe, Bosna, Hırvatistan, Sırbistan ve diğer ilgili ülkelerden Türkiye’ye veya Türkiye’den bu ülkelere yapılacak turistik gezilerde rehber veya büro çalışanı olarak görev almak isteyenler için uygundur.

– Turizm ve Kültür bakanlığının yapmış olduğu nadir dillerde kokart sınavı ile, Boşnakça bilen kişiler 6 ay turist rehberliği kursu ardından Turist rehberliği kokartı alarak, Turist rehberliği bölümü bitirmiş kişilerle aynı olanaklara sahip olmaktadırlar.

Boşnak Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar ?

Boşnak Dili ve Edebiyatı maaşları kamuda farklı, özel sektörde farklıdır. Devlet kurumlarında çalışan Boşnak Dili ve Edebiyatı mezunu maaşı 2750 lira civarında iken özel sektör için Boşnak Dili ve Edebiyatı maaşları asgari ücret ile 2000 lira arasında değişmektedir.

Boşnak Dili ve Edebiyatı Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Son yıllarda yapılan KPSS atamalarında bu bölüme kontenjan ayrılmadığı için atama olmamıştır.

Boşnak Dili ve Edebiyatı Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Ne yazık ki şu an için bu bölümden mezun olanların öğretmenlik yapacağı herhangi bir alan bulunmamaktadır.

Boşnak Dili ve Edebiyatı Bölümü Yorumları – Boşnak Dili ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

Kamuya atanma şansı yüksek olmasa da özelde iş yapabilecek bir meslek veya dil olduğunu düşünüyoruz. Taban puanları düşük olduğu için bölüme yerleşmek daha kolaydır.