Boğaziçi Üniversitesi Hakkında Bilgi

Boğaziçi Üniversitesi Hakkında Bilgi  

Boğaziçi Üniversitesi hangi bölümler var,Boğaziçi Üniversitesi taban puanları ve sıralamaları nedir? Boğaziçi Üniversitesi okuamak için gerekli şartlar ,üniversite adresi ulaşım olanakları , üniversitede konaklama yurt bilgileri ,Boğaziçi Üniversitesi Şikayet istek ve önerileriniz ,öğrenci işleri,akademik takvimi,üniversite rektörlüğü gibi genel bilgiler içerir.

Üniversite seçimi, kişinin hayatı boyunca psikolojik iyi olma halini, mutluluk ve doyum hislerini belirleyen başlıca etmenlerden biridir. Kişi, sahip olduğu meslek aracılığıyla kendisini ifade edebildiğinde, üretken olabildiğinde, yaptığı işi anlamlı ve kendisine uygun bir tercih olarak gördüğünde, iş yaşamında başarı elde edebilir ve yükselebilir, hayattan zevk alabilir ve huzurlu, mutlu bir yaşam sürdürebilir. Tersi durumda ise, kişinin iş yaşamında isteksizlik, motivasyonsuzluk, tükenmişlik gibi olumsuz hisler ve durumlarla karşılaşması olasıdır. Bu ise hem işyerindeki performansı olumsuz yönde etkileyebilir, hem de kişinin genel anlamda yaşam doyumunu azaltabilir. Bu nedenle, kişinin meslek ve üniversite seçiminde dikkatli olması ve kendisini mutlu edecek bir kariyere yönelmesi bu doğrultuda üniversite seçimini dikkatlice yapması önemlidir.

Tarihçe
Boğaziçi Üniversitesi’nin temelleri 1863 yılında Dr. Cyrus Hamlin ve Mr. Christopher Rheinlander Robert tarafından kurulan Robert Koleji’ne dayanıyor. Boğaziçi Üniversitesi 1971 yılından itibaren Robert Koleji’nin yer aldığı Güney Kampüsü’nde eğitim- öğretim yapmakta.

Kısaca
1863 yılına dayanan köklü tarihi ve bilimsel başarılarıyla uzun yıllardır isminden söz ettiren Boğaziçi Üniversitesi, öğrencilere sunduğu zengin akademik, sosyal ve kültürel etkinlik seçenekleri ile dikkat çekiyor. Bugün 4 fakülte, 2 yüksekokul, 6 enstitü ve 24 araştırma merkeziyle öğretimine devam eden üniversite, 30’u aşkın lisans programının yanı sıra yıl içinde düzenlediği 300’den fazla kültürel ve bilimsel etkinlik ile kampüs hayatına renk katıyor.

Boğaziçi Üniversitesi’nin dünya üniversiteleri arasında yer almasını sağlayan güçlü akademik kadrosu, eleştirel bakış açısı kazandırmayı hedefleyen eğitim anlayışı ve Türkiye’nin en köklü İngilizce öğretim geleneğine sahip olması, üniversite giriş sınavlarında başarı sırası ilk 1000’de olan öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen üniversite olmasının sebebi.

Konum ve Yerleşke

Boğaziçi Üniversitesi İstanbul’un 6 farklı noktasında yerleşkelere sahip. Üniversitenin ana yerleşkesi olan Güney Yerleşkesi’nde Rektörlük, İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi, Fen – Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu bulunuyor. Kuzey Yerleşkesi’nde Eğitim Fakültesi, Eğitim Teknolojileri binaları, Bilgisayar Mühendisliği binası, Fen ve Mühendislik Bilimleri laboratuarları, Aptullah Kuran kütüphanesi; Uçaksavar Yerleşkesi’nde atletizm pisti, spor salonları, Garanti Kültür Merkezi; Hisar Yerleşkesi’nde Çevre Bilimleri Enstitüsü ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu; Sarıtepe Yerleşkesi’nde Yabancı Diller Yüksek Okulu, Sosyal Tesisler binası ve üniversiteye ait olan Burç Beach ile yeni açılan spor tesisi ve Kandilli Yerleşkesi’nde Deprem Araştırma Enstitüsü ve Kandilli Rasathanesi bulunuyor.

Üniversite öğrencileri dengeli bir cinsiyet dağımına sahip. Öğrencilerin neredeyse yarısını kız öğrenciler oluşturuyor.

Kampüs Hayatı
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilere kampüs içinde neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri banka şubeleri, kuaför/ berber, gazete bayii gibi pek çok olanak sunmasının yanı sıra yerleşkelerinin şehir merkezinde olması nedeniyle öğrencilere ve diğer üniversite personeline şehrin olanaklarından yararlanma fırsatı da yaratıyor. Şehir dışından gelen öğrencilerin konaklamaları için neredeyse tüm kampüslerinde yurt bulunan üniversitenin yurtları 3000’i aşkın kişi kapasitesine sahip. Bunların yanı sıra öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını değerlendirebilecekleri pek çok sosyal tesis ve spor tesisi bulunuyor.

Öğrenci Yaşamı

Boğaziçi Üniversitesi akademik zenginliği ve sosyal olanakları ile öğrencilerin lisans deneyimlerini benersiz bir hale getiriyor. 20’den fazla spor takımına sahip olan üniversite her yıl düzenlenen üniversitelerarası spor müsabakalarında gösterdiği başarılarla dikkat çekiyor. Ayrıca 400’den fazla lisanslı sporcuya sahip. Öğrenciler boş zamanlarını değerlendirmek ve yeni hobiler keşfetmek için üniversite bünyesinde açılan photoshop, fotoğrafçılık gibi kurslara gidebilecekleri gibi 40 adet öğrenci kulübüne de katılabiliyorlar.

Araştırma ağırlıklı üniversite modeline örnek olan ve akademik ve idari yetkinliği Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) tarafından onaylanan Boğaziçi Üniversitesi, 600.000’den fazla basılı kitap kaynağına sahip. Bunun yanı sıra Türkiye’nin tüm bölümleri Accreditation Board for Engineering and Technology (ABET) tarafından onaylanmış ilk mühendislik fakültesine sahip olan üniversitenin, %19’sini profesörlerin oluşturduğu 1000’i aşkın akademik personeli ile 15.000’e yakın öğrencisi bulunuyor.

Boğaziçi Üniversitesi taban puanları en yüksek programları Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği olarak öne çıkarken üniversitenin en yüksek kontenjanlı programları İşletme, İktisat ve Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler oldu. Boğaziçi Üniversitesi’nin tüm programları içinde en fazla rekabete sahip olan programlar ise Psikoloji , İnşaat Mühendisliği ve  Uluslararası Ticaret olarak sıralanabilir.

Boğaziçi Üniversitesi İletişim Bilgileri

    boun.edu.tr
Email
    [email protected]
Telefon
    0.212.359 54 00
Adres
    Boğaziçi Üniversitesi, 34342 Bebek/İstanbul Türkiye