Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü bilgi işlem ve teknolojilerindeki gelişmelerin ışığında kurumların bilişim alanında ihtisas sahibi bulunan kimselere olan ihtiyacını karşılamayı amaçlar.

Kişisel Özellikler
Programda okumak isteyenlerin; bilgisayar, finans, muhasebe, ekonomi ve pazarlama alanlarına karşı ilgili, hem sözlü hem de yazılı olarak, teknik ve teknik olmayan tüm topluluklarla daha güçlü iletişim kurabilecek, analitik düşünebilen bireyler olmaları gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi bir yıl hazırlık programıyla birlikte beş yıldır. Programın mesleki yapısal bileşenleri, Telekomünikasyon Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ile Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri ve İşletmedir. Bölümde öğrencilere, Bilgisayar temelli sistemler, yazılım yaklaşımları, telekomünikasyon kavram ve altyapıları alanlarında, bilişim sistemleri organizasyon ve yönetimi konusunda formasyon kazanacakları, işletmeciliğe dönük derslerle de sosyal bilim formasyonu kazanmalarına yönelik eğitim verilmektedir.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Programdan mezun olanlara Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri uzmanı ünvanı verilir.

Çalışma Sahaları
Bu bölümdeki program geleneksel bilgisayar mühendislik konularına ilişkin programların bazı özelliklerini yansıtmakta ise de, işletmelere özgü bilgi işlem ve teknoloji birikiminin işletmecilik temeli ile desteklenmiş olması farklı istihdam alanı yaratmaktadır. Sistem yöneticisi, network yöneticisi, web tasarımcısı, programcı pozisyonlarında görev alabilmelerinin yanında, işletme yönetimine ilişkin muhasebe, yönetim ve organizasyon bilgileriyle donatılmış olmaları, onların istihdam alanlarının daha da genişlemesine fırsat tanımaktadır.

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Nedir?

Bilgisayar ve donanımları ile ilgili her türlü iş ve işlemi yapabilecek, kamu kurumları ile özel firmalarda görev alabilecek deneyimli meslek elemanları yetiştiren bir lisans programıdır.

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Girilmesi Gereken Sınavlar: YGS
Bölümün Tercih Puan Türü: YGS-1
Bölüm Eğitim Süresi Kaç Yıllık: 4

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümü Bilkent Üniversitesi’inde kısaca CTIS(Computer Technology and Information Systems ) olarak anılıyor. Ctıs mezunları Network, Database, Web Development, Project Management gibi birçok farklı alanda çalışabilmektedir. CTIS mezunları mühendis değildir ve mühendis diploması almazlar, fakat pratikte, özellikle de özel sektörde, birçok CTIS mezunu, bilgisayar mühendisleri ile aynı işi yapabilmektedir.

Bu tamamen bilişim sektöründe hangi alanda çalışmak istediğinize göre değişmektedir. Müfredatta yer alan ve ilk 2 seneyi oluşturan temel programlama ve teknoloji derslerinden sonra yönelmek istediğiniz alan ile ilgili gerek CTIS bölümünden gerekse okuldaki diğer bölümlerden( Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İşletme v.b) seçmeli dersler alabilir ve mezun olduğunuzda hangi alanda çalışmak istediğinize buna göre karar verebilirsiniz.

Kamu sektörü hariç, piyasadaki çoğu kurum ne mezunu olduğunuzdan ziyade ne iş yapabildiğinize göre size iş imkanı sağlar. Ama genel çerçeve olarak, programlama, network, web development,project management gibi birçok bilgisayar mühendisinin de yaptığı işleri yapmaktadır CTIS mezunları. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

4 Yıllık Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Ne İş Yapar?

Bölümün iş olanakları geniş olsa da, iş bulma olanakları geniş sayılmamaktadır. İş olanaklarının geniş olmasından kasıt, mezunların birçok alanda çalışabileceğidir. Ancak ülkemizde insanlar genellikle bir devlet kurumunda çalışmak ister. Ancak o da en azından bu bölüm için çok kolay değildir. Bölüm mezunları bilgisayar ve bilişim sistemlerinin yer aldığı her türlü kurum ve kuruluşta çalışabilir.

Bu kurum ve kuruluşlar arasında devlet kurumları olduğu gibi, özel kuruluşlar, şirketler de mevcuttur. Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim sistemleri mezunları kendi işini de kurabilir. Mezunlar eğitim süresince web tasarımcılığı, program geliştirmeciliği gibi alanlarda da yetiştirildikleri için, bu kişiler web tasarım işleri ile uğraşabilir, kazanç sağlayabilecekleri kendi web siteleri oluşturabilir ve benzeri işleri yapabilirler.

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Maaşları Ne Kadar ?

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri maaşları kamuda farklı, özel sektörde farklıdır. Devlet kurumlarında çalışan Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri mezunu maaşı 2850 lira civarında iken özel sektör için Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri maaşları asgari ücret ile 2500 lira arasında değişmektedir.

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

75 KPSS taban puanı ile son yıllarda devlet kurumlarına atanmak mümkün olmuştur. Neredeyse her atamada bu bölüme de kontenjan verilmektedir.

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Pdagojik formasyon alarak KPSS ve öğretmenlik mülakatlarından başarılı olanlar Bilişim Teknolojileri öğretmeni olarak görev yapabilirler.

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Bölümü Yorumları
Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

Bölüm mezunları kamu veya özel sektörde illa ki iş bulabilmektedir. Zaten bu alanda kendisini yetiştiren birisi her şekilde ekmeğini kazanabilecektir. KPSS atama puanları da düşük olduğundan tercih edilecek programlardan bir tanesidir.