Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Hakkında Bilgi

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü bilgisayar sistemlerinin yapısı, geliştirilmesi ve bu sistemlerin etkin kullanım yöntemleri konularında eğitim verir, araştırmalar yapar. Bu konularda, çağdaş teorik ve pratik bilgilerle donatılmış bilgisayar mühendislerini yetiştirmeyi amaçlar.

Kişisel Özellikler
Bilgisayar Mühendisi olmak isteyenlerin; üstün bir akademik yeteneğe, sayı ve sembollerle akıl yürütme gücüne, bir işi öğelerine ayırıp işlem basamaklarını belirleme becerisine sahip, mantık yürütme ve tasarım yeteneği olan, dikkatli, sabırlı, kendini sürekli yenileme gereği duyan, araştırıcı kimseler olmaları gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğretim süresinin ilk iki yılda, ağırlıklı olarak, temel mühendislik ve temel bilgisayar mühendisliği dersleri yer almaktadır. Sonraki iki yılda ise, zorunlu olarak bilgisayar mühendisliği ile ilgili alınması gereken dersler dışında, öğrencilerin yazılım veya donanım konularına veya bilgisayar mühendisliğinin değişik alanlarına yönlenebilmelerini sağlamak amacı ile teknik seçmeli dersler konulmuştur.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Lisans eğitimi sonunda başarılı olan öğrencilere “Bilgisayar Mühendisi” unvanı verilir.

Çalışma Sahaları
Mezunlar gerek yurt içinde gerek de yurt dışında geniş iş olanakları bulmaktadırlar. Bilgi işlem merkezleri, yazılım ve donanım geliştirme şirketleri, yazılım ve donanım destek birimleri, bilgisayar ağları kurulum ve destek birimleri, bilgisayar ve ağ güvenliği birimleri, yurt içi ve yurt dışı üniversitelerde ve enstitülerde akademik kariyer, araştırma enstitüsü ve kuruluşları, gömülü sistem geliştirme ortamları, telekomünikasyon yazılımları geliştiren kurumlar, otomasyon yazılımları geliştiren kurumlar, çoğul ortam çalışmaları, yazılım mühendisliği uygulamaları, yapay zekâ çalışmaları, robotik çalışmalar yapan şirketlerde iş bulabilirler.

Günümüzde en çok tercihe dilen mesleklerden biri de bilgisayar mühendisliğidir. Neredeyse bütün işlerin bilgisayar üzerinden yapılıyor olması bilgisayar teknolojisi ilgili olan mesleklerin de gelişmesini sağlamıştır. Bilgisayar mühendisleri çeşitli bilgisayar yazılımları ve donanımları ile ilgilenmektedir.

Bugün kullanılan bilgisayarların mühendislik harikası olarak adlandırılmasında insan zekasının önemli bir rolü vardır. Bilgisayar mühendisleri bilgisayarların tasarımları ile ilgilenebildiği gibi aynı zamanda bugün kullanılan pek çok bilgisayar programı ve internet sitesi tasarımları ile de ilgilenebilmektedir.

Bilgisayar Mühendisinin Çalıştığı Pozisyonlar Nelerdir?
Bilgisayar mühendisleri pek çok pozisyonda çalışabilme imkanına sahiptir. Genellikle bilgisayar mühendislerinin en çok tercih ettiği alanlardan biri de bilgisayar yazılımları ile ilgili olan alandır. Yazılım alanlarında çalışan bilgisayar mühendisleri planlama, analizi kodlama gibi sektörlerde çalışabilmektedir.

Bunun yanı sıra bilgisayar mühendisleri akademik kariyer üzerine de yönelebilmektedir. Formasyon eğitimlerini alan bilgisayar mühendisleri aynı zamanda okullarda öğretmenlik yapabilme imkanlarından da yararlanabilmektedir. Ayrıca yüksek lisans gibi eğitimleri alan bilgisayar mühendisleri üniversitelerde eğitimci olarak da görev yapabilmektedir.

Bilgisayar mühendisi olmak için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmanız ve gereken sınavlardan başarılı olarak ayrılmanız gerekmektedir. Kimi özel şirketler kendi bünyesinde özel sınavlar yapabilmektedir.

Bilgisayar Mühendisi İş İmkanları Nelerdir?

Bilgisayar mühendisi olmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de iş imkanları ile ilgilidir. Bilgisayar mühendisliği iş imkanları birbirinden farklı şekilde olabilmektedir. Pek çok özel şirketin departmanında görev yapabilme imkanına sahip olan bilgisayar mühendisleri şirketteki pozisyonlarına göre de farklı ücretler de çalışabilmektedir. Bilgisayar mühendisleri yazılım firmalarında ya da telekominasyon şirketlerinde de çalışabilmektedir. Bunun yanı sıra bilgisayar şirketleri büyük firmaların AR-GE departmanlarında da çeşitli görevleri alabilmektedir.

Bilgisayar mühendislerinin yalnızca yazılım ve donanım gibi alanlarda çalışacağı ile ilgili bilgiler yanlış olmaktadır. Her ne kadar bu alanlarda yoğunlaşma olsa da bilgisayar mühendisleri bilgisayarların kullanılabileceği her ortamda çalışabilme imkanına sahip olabilmektedir. Kimi zaman bankalarda dahi bilgisayar mühendislerinin çalıştığı bilinmektedir. Bilgisayar mühendisleri ilgili şirketlerin bilgisayar ile ilgili departmanlarında görev yapabilmektedir. Bu nedenle çalışılan alanlara göre maaşlar da da değişiklikler görülebilmektedir.

Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır?

Bilgisayar mühendisliği maaşları mezunların mesleki bilgilerine ve tecrübelerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bilgisayar mühendislerinin maaşları 2500 ile 7 bin arasında değişiklik göstermektedir. Bilgisayar mühendislerinin aldıkları maaşlar tecrübeleri ile ilgili olabildiği gibi şirketin büyüklüğüne göre de değişiklik göstermektedir. Eğer devlete atanmış olarak göreve başlayacak iseniz maaşlarınız 2750 olarak hesaplanacaktır. KIT’de görev alan bilgisayar mühendislerinin maaşları ise 2975 tl olarak hesaplanmaktadır. Yeni mezun olan mühendisler ile çok daha tecrübeli olan mühendisler arasında ciddi maaş farkları bulunabilmektedir.

Bilgisayar mühendisleri hakkında merak edilen sorulardan biri de mezun okulları ile ilgilidir. Mezun olduğunuz okullar kimi şirketler tarafından önemsenmektedir Bu nedenle Boğaziçi, İTU gibi üniversitelerinin bölümlerinden mezun olan kişilerin bir adım daha önde olduğu bilinen gerçekler arasında yer almaktadır.

Bilgisayar mühendisleri çalıştıkları alanlara göre de farklı maaşlar alabilmektedir. Çalışma alanlarının geniş olması nedeni ile bilgisayar mühendislerinin yalnızca yazılım üzerine çalıştığı düşünülmemelidir. Yeni teknolojilerin gelişmesi ile birlikte bilgisayar mühendisliği alanlarında da bir takım değişiklikler görülebilmektedir.

Bilgisayar mühendislerinin yüksek maaş alabilmesi için mezun oldukları okullardan çalıştıkları şirkete ve iş tecrübelerine kadar pek çok aşamanın incelenmesi gerekmektedir. Bu nedenle bilgisayar mühendisliği okuyan kişilerin kendilerini her zaman geliştirmeye ihtiyaçları vardır.

Bilgisayar mühendisliği pek çok alanla ilgili olduğundan dolayı kişilerin kendilerini belli bir alanda uzmanlaştırmasında da katkıda bulunabilmektedir.

Mühendislik dalları arasında günümüzde en popüler mühendisliklerden birisi de bilgisayar mühendisliğidir.Çocukken bana büyüyünce ne olmak istersin diye sorduklarında bilgisayar mühendisi diye cevap verdiğimi hatırlıyorum.Tabi bu meslek çocukluk hayalim değildi.Ayrıca okuduğun bölümde inşaat mühendisliği ama demek istediğim bilgisayar mühendisliği çok popüler ve tercih edilen bir mühendislik bölümü.Bu yazımda da sizlere bilgisayar mühendisliğinden bahsedeceğim.Elimden geldiğince bilgisayar mühendisliğini sizlere tanıtmaya çalışacağım.

Bilgisayar Mühendisliği Nedir ?

Bilgisayar mühendisliği genel olarak yazılım,programlama ve algoritma ile ilgilenen bölümdür.Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayar mühendisliğinin önemi de artmaktadır.

Bilgisayar Mühendisliği İş İmkanları,Bilgisayar Mühendisleri Nerelerde Çalışabilir?

Bilgisayar mühendisliği iş imkanları açısından geniş bir yelpazeye sahiptir.Ama diğer mühendisliklerde olduğu gibi bilgisayar mühendisliğinde de okulu bitirdikten sonra bir alana yönelir o alanda uzmanlaşırsınız ve o alanda çalışmaya devam edersiniz.Yöneleceğiniz alanı kendi özelliklerinize göre,yapmak istediğiniz şeye göre seçmenizde fayda var.Peki bilgisayar mühendisleri hangi alanlara yönelebilir,iş imkanları nasıldır biraz da onlardan bahsedelim.
Bilgisayar mühendislerinin çalışabileceği alanları ilk olarak 4’e ayırabiliriz.
Yazılım
Donanım
Sistem
Network
Bu saydığım dört alan bilgisayar mühendislerinin çalışabileceği ana alanlardır.Bunların altında binlerce alan daha sayabiliriz.Bunlardan bir kaçını sizlerle paylaşayım.
Yazılım Tasarım Uzmanı
İş Analisti
Test Kalite Güvence Uzmanı
Bir bankada yönetici (Bankalarda genel olarak endüstri ve bilgisayar mühendisleri çalışır)
Web Tasarımı
Grafik Tasarımı ve Çizimi
Kontrol Mühendisi
Donanım Mühendisi
Beyaz Şapkalı Hacker Burada bir parantez açarak beyaz şapkalı hacker ne demek ondan da bahsetmek istiyorum yeri gelmişken.Teknoloji geliştikçe savaşlarda sokaklardan çok bilgisayarlar üzerinden yapılır hale geldi.Hacker ne demek olduğunu bu yazıyı okuyan herkesin bildiğini düşünüyorum.İnternet korsanı.Beyaz şapkalı hackerlar da ülkelerini bu kötü hackerlara karşı savunan kişilerdir.
Veri Mimarı
Veri Analisti
Konfigürasyon Yöneticisi
Ağ İnternet Uzmanı
Robotik Mühendisi
Bu saydıklarım bilgisayar mühendislerinin çalışma alanlarının küçük bir kısmı.

Bilgisayar Mühendisliğinde Okuduğun Okulun Önemi Var mı?

Genelde söylenen bir şey vardır.Diğer mühendisliklerin aksine bilgisayar mühendisliğinde okuduğun okulun o kadar önemi yok diye.Bu söze kısmen katılıyor kısmen de katılmıyorum.Mühendislikte okuduğun okulun önemi hep vardır.Ama bir yere kadar gerisi kendini geliştirmene bakar.Bilgisayar mühendisliğinde sadece okuduğun okulun önemi diğer mühendisliklere göre daha az.Kendini geliştirmeye daha çok bakıyor.

Bilgisayar Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alır ?

Bilgisayar mühendisliği maaşları da her mühendislikte olduğu gibi kişinin donanımına göre değişkenlik gösteriyor.Eğer sen kendini çok geliştirmiş,önemli programlama dillerine iyi derecede hakimsen güzel bir maaş ile başlayabilirsin.Ama piyasa ortalamasına göre yeni mezun bilgisayar mühendisleri 1800-2200 tl arasında değişen maaşlar ile işe başlıyorlar.+3.000 alan yok mudur tabi ki vardır.Dediğim gibi maaşınız kendi donanımınıza bağlı olarak değişir.

Bilgisayar mühendisi, temel bilgisayar teknolojilerine hakim, bilgisayar sistemlerinin tasarım, planlama ve kurulumunu yapan kişidir. Genel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenirler.

Bilgisayar Mühendisi Nasıl Olunur ?

Bilgisayar mühendisi olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık bilgisayar mühendisliği bölümünü bitirmek gereklidir. bilgisayar mühendisliği bölümü bir çok üniversitenin en yüksek puanlı bir kaç bölümünden biridir. Bu nedenle bilgisayar mühendisi olabilmek için üniversitelere giriş sınavından yüksek puan almak gereklidir.

Bilgisayar mühendisliği bölümünde algoritma, ingilizce, fizik, ileri matematik, programlama, elektronik, veri işleme, bilgisayar ağları ve yapay zeka gibi konularda eğitim verilir.

Türkiye’de ilk bilgisayar İstanbul Teknik Üniversitesi’nde kullanılmıştır. İlk bilgisayar mühendisliği bölümleri ise 1977 yılında Hacettepe ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi tarafından açılmıştır.

Bilgisayar mühendisi olabilmek için mutlaka teknoloji ve bilgisayar dünyasına ilgili olmak gerekir. Sayısal zekası yüksek, yaratıcı ve araştırmacı kişiler daha kolay meslekte ilerleme sağlayabilirler.

Bilgisayar mühendisi olabilmek için ileri derecede ingilizce bilmek gereklidir.

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar ?

Bilgisayar mühendisi, toplumda sanıldığı gibi bilgisayar tamircisi değildir. Bilgisayar mühendisleri bir bilgisayar sisteminin planlama ve tasarımını yaparlar. Bilgisayar sistemi olarak düşünülmesi gereken sistem sadece ev ve işyerinde kullandığımız bilgisayarlar değil günlük hayatımızda kullandığımız tüm teknolojik sistemlerdir. Örneğin belediye otobüslerinde kullanılan kartlı sistemler geniş bir bilgisayar sistemidir ve bilgisayar mühendisleri tarafından tasarlanır.

Sistem tasarımının yanında yazılım da bilgisayar mühendisliğinin önemli bir parçasıdır. Bilgisayar programcılığı farklı bir meslek olsa da tüm bilgisayar mühendisleri ileri derecede yazılım ve kod bilgisine sahip olmalıdır. Tüm elektronik cihazlar, ekranı olsun veya olmasın arka planında var olan bir yazılım sayesinde çalışmaktadırlar.

Günümüzde bilgisayar sistemleri mobil hale gelmeye başlamasıyla beraber bilgisayar mühendisleri mobil teknolojiler alanında da çalışmalar yapar hale geldiler. Akıllı mobil sistem tasarımları ve mobil yazılımlar konusunda da çalışmalar yaparlar.

Mobil Uygulama Geliştiricisi Ne Yapar ?

İş analizi de bilgisayar mühendislerinin, mühendislik ve veri madenciliği yeteneklerini kullanarak yapacağı işlerden birisidir.

Bilgisayar Mühendisi Maaşı Ne Kadardır ?

Bilgisayar mühendisliği, kazanması ve mezun olması zor bir bölümdür. Ayrıca bölümde alınan eğitime ek olarak çok fazla programlama dili bilgisi de gerektirir. Bu nedenle bilgisayar mühendisliği maaşı, bir çok mesleğe göre yüksektir. Ülkemizde 2017 yılı itibariyle tecrübe ve çalışılan firmaya bağlı olarak 3 Bin – 20 Bin TL arası maaş alabilme imkanı vardır.

Bir süre çalıştıktan sonra ekip lideri veya yönetici olan bilgisayar mühendisleri çok daha fazla maaş alabilirler.

Bilgisayar Mühendisi İş İmkanları Nelerdir ?

Bilgisayar mühendisleri özel veya kamuya ait araştırma geliştirme merkezleri (ARGE), endüstri, yönetim ve hizmet sektörleri başta olmak üzere pek çok alanda farklı pozisyonlarda (yazılım geliştirici, yazılım mühendisi, kalite/test mühendisi, sistem analisti, sistem uzmanı, arayüz geliştirici, veritabanı yöneticisi, veri iletişim uzmanı) çalışma imkanı bulabilirler. Ayrıca bilgisayar mühendisliği, girişimci olup kendi işini kurmaya da uygun bir meslektir. Özellikle mobil yazılımlar, mobil uygulamalar alanında bir çok iş fırsatı bulunabilir.

Son yıllarda özellikle siber güvenlik alanında bilgisayar mühendisleri yer almaktadır. Ayrıca bilgisayar teknolojileri alanında faaliyet gösteren alanlarda satış bölümünde de iş bulma imkanı vardır.