Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü ilköğretim ve ortaöğretim düzeyindeki bireylerin duygusal, sosyal, bilişsel, fiziksel gelişimlerini bilen, öğretim yöntemlerini kullanabilen, öğretim teknolojisinden yararlanan, çağdaş ve nitelikli Beden Eğitimi Öğretmenleri yetiştirmeyi amaçlar.

Kişisel Özellikler
Program Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci almaktadır. Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğretim süresince; İnsan Anatomisi ve Kinesyolojisi, Jimnastik, Bireysel Sporlar, Atletizm, Spor Fizyolojisi, Sporcu Beslenmesi, Antrenman Bilgisi, Sınıf Yönetimi, Özel Öğretim Yöntemleri, Okul Deneyimi gibi öğretmenlik meslek derslerinden oluşan bir program uygulanır.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni olmak isteyenlerin; sporun belli bir dalında yetenekli, sabırlı, dayanıklı, insanlarla iletişim kurmakta başarılı, sevecen, hoşgörülü ve insanları yönlendirebilen kişiler olması gerekir.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği mezunları, ağırlıklı olarak ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında öğretmen olarak görev almaktadırlar. Ayrıca Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü?ne bağlı birimlerde ve spor kulüplerinde antrenör ve idari personel, turizm sektöründe animatör ve spor koordinatörü, özel spor işletmelerinde uzman ve üniversitelerde akademisyen olarak çalışabilirler.

Beden eğitimi ve spor öğretmeni olmak istiyorum
Beden eğitimi ve spor öğretmeni nasıl olunur ? Öncelikle bu konu üzerinde durmak gerekiyor. İlk olarak YGS sınavına girmeniz gerekiyor. Bu sınavdan yüksek puan almanız ek puanınıza katkı sağlayacaktır. Ortalama 320 puan almanız gerekiyor. Sadece puan almak yetmemektedir. Son zamanlarda yapılan yerleştirmeleri takip etmeli, puanınıza uygun BESYO tercih edilmelidir.

Beden eğitimi ve spor öğretmeni mülakatları
Okula girebilmeniz için mülakatlara girmeniz gerekiyor. Haziran ile Eylül ayları arasında yapılmaktadır. Öncelikle üniversiteleri başvuruları etmeli ve tercihleri takip etmeniz gerekiyor.

Beden eğitimi ve spor öğretmenliği atamaları
Atamalar MEB’e göre yapılan açık listesine göre yapılmaktadır. Her okulda spor eğitmeni vardır. Bunu düşünürsek ortalama 82 puan civarındadır.

Diğer sorulara bakalım
beden eğitimi öğretmeni spor salonu açabilir mi ? Beden eğitimi ve spor öğretmenliği çalışma alanları nelerdir ? Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü kaç yıllık ? Beden eğitimi ve spor öğretmenliği giriş şartları, Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü olan üniversiteler nelerdir ?

Genel itibariyle sorular bu şekildedir.

Beden eğitimi ve spor öğretmenliği maaşları
Öğretmen maaşları branşa göre değişmektedir. 3 bin 340 TL civarında maaş almaktadır. Asgari geçim indirimi, öğretmenin kademesi, hizmet yılı, özel kesintileri gibi durumları göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Spora olan merak, sanırım bunu tetikleyen sebep olmuştur. Elbette ki nasıl beden eğitimi öğretmeni olunacağını merak eden öğrenciler, Beden eğitimi öğretmeni maaşını da merak ediyorlar. İşte öğrencilerimizin, bu bölümü okumakta olan üniversite öğrencilerinin merakını gidermek için 2018 beden eğitimi öğretmeni maaşlarını açıklığa kavuşturduk.

Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı Ne Kadar?

Bu branştaki öğretmenin maaşını açıklarken, göreve yeni başlayan bir öğretmenin maaşından yola çıkacağız. Bu nedenle, görevinde yıllarını devirmiş bir beden eğitimi öğretmeninin daha yüksek maaşlar alabileceğini bilmelisiniz.
Ek Ders Ödemeleri

Milli eğitim Bakanlığına bağlı herhangi bir okulda görev yapan bir beden eğitimi öğretmeninin maaşı 2018 yılında 3150 lira civarında, ek dersi ise 100-850 lira arasında değişmektedir. Bahsettiğimiz 3150 lira en düşük maaştır. Bütün öğretmenler bu maaşı alır.

Ek ders olarak belirttiğimiz miktar ise, öğretmenin fazladan girdiği ve ücretini aldığı hizmettir. Bu durumda şunu söyleyebiliriz. 2018 Beden eğitimi öğretmeni maaşları en az 3250, en fazla 4000 lira dolaylarında olmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yıllardır çalışmakta olan bir öğretmen 4500 liraya yakın maaşlar da alabilir. Hatta bu öğretmenler evli ise ve eşi çalışmıyorsa, maaş daha yüksek olabilir.

Maaş Değişkenleri

Arkadaşlar taban maaş ve ek ders dışında maaşın düşük veya yüksek olmasını sağlayan birçok unsur bulunmaktadır. Örneğin eşi çalışmayana ek ödeme yapılır. Çocuğu olana ek ödeme yapılır, kıdemi fazla olana, dil tazminatı hak edene fazla ödeme yapılır. Konunun ayrıntısını öğrenmek isterseniz sorularınızı sorabilirsiniz.

Birçok öğrenci Beden Eğitimi Öğretmeni olmak istemektedir; ancakdiğer öğretmenliklerden biraz daha farklı prosedürlerin işlemesi ve bu konudu rehberlik hocalarının fazla bilgisi olmaması nedeniyle öğretmen adayları nasıl olunur sorusunun cevabını bilmemektedir. Bu yazıda Beden Eğitimi Öğretmeni olmak için ne yapılması gerekir? Beden Eğitimi Öğretmeni maaşı ve puanları hakkında bilgi verilecektir.

Adayın öncelikli olarak 12 yıllık temel eğitimi bitirmesi gerekmektedir. Daha bonra girilecek YGS’den yeterli puanı alması gerekir. Genellikle üniversitelerin belirlediği baraj puan 180’dir; ancak bazı üniversiteler bu puanı 160 ya da 140’a kadar çekmektedir. Yeterli puanı alan adaylar girmek istediği üniversitenin BESYO’suna başvuru yapması gerekir. Bu başvurular Haziran ayından başlayarak Eylül ayına kadar devam eder.

Başvuruda bulunan adaylar, üniversitenin belirlediği spor parkuruna katılarak istenilen zamanda bitirmesi gerekir. Sınava katılan adaylar arasında sıralama yapılarak asil ve yedek kazanan öğrenciler belirlenir. Sınava giren lisanslı sporculara ekstra puan verilmektedir. BESYO’ya girmeye hak kazanan öğrencileri 4 yıl sürecek zorlu bir eğitim beklemektedir. BESYO’da kendi içerisinde; Antrenörlük Eğitimi Bölümü, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü, Spor Yöneticiliği Bölümü, Rekreasyon Bölümü gibi bölümlere ayrılmaktadır. 4 yıllık eğitimini bitiren kişiler KPSS sınavından yeterli puanı alarak Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışabilir. İsteyen kişiler özel sektörde birçok farklı alanda çalışabilir.

Arkadaşlar bildiğiniz gibi, birçok bölüme yerleşmenin nasıl olduğu gayet açıkken, bu durum Beden Eğitimi öğretmenliği için maalesef açık değildir. Nasıl Beden Eğitimi öğretmeni olunduğu pek çok kişi tarafından bilinmediği için çoğu kişi bu bölüme başvurusunu yapamıyor. Beden Eğitimi öğretmeni olmak için üniversite sınavına girmek yetmiyor. Bu bölümü veren üniversiteler çeşitli konularda mülakatlar yapıyor öğrencilerini ona göre seçiyorlar.
Beden Eğitimi Öğretmenliği İçin YGS’ye Girmek Şart Mı?

Evet arkadaşlar, beden eğitimi öğretmeni olabilmeniz için YGS’ye girmeniz şart; çünkü bu bölüme yerleşmek için YGS’den belli bir puanı almış olmalısınız. Beden eğitimi öğretmenliği bölümü olan üniversiteler, YGS puan barajı belirlerler ve bu puan barajını yakalayanlar beden eğitimi öğretmenliği için istedikleri üniversiteye başvurabilirler. Üniversiteler genel olarak 180 YGS puanı isterler; ancak bu puan bazen daha aşağılara (140-160 puan gibi) çekebilir veya daha yukarılara (200 puan gibi) çıkarabilirler.

Beden Eğitimi Öğretmenliği 2016 İçin Nasıl Bir Süreç İzlenir?
Az önce de belirttiğim gibi önce YGS’ye girin. Üniversitenin belirlediği baraj puanını geçin. Başvurmayı düşündüğünüz üniversitelerin koordinasyon parkuru ile ilgili bilgileri araştırın. Bu konu ile ilgili kendinizi geliştirin. Örneğin kondisyon ve parkur ya da hız çalışın. Zamanı gelince de YGS puanınız, ortaöğretim puanınız ve üniversitenin yaptığı mülakat sonucunuzla bu bölümü kazanın.

Beden Eğitimi Öğretmenliği İçin YGS’den Kaç Puan Alınmalıdır?
Bu her yıl değişiklik gösterse de ortalama 300 puan yeterli olabilir. Tabi ki bu üniversitenin yaptığı parkur mülakatlarına da bağlıdır. Eğer bu mülakatlardan çok düşük puan alırsanız YGS puanınız yüksek olsa bile Beden Eğitimi öğretmenliğini kazanmanız imkansız olabilir. Ya da YGS’niz biraz düşükse ama parkur mülakatlarından çok yüksek puan alırsanız, beden eğitimi öğretmenliğini kazanma ihtimaliniz yüksek olur.

Beden Eğitimi Öğretmenliği Mülakatları Ne Zaman Yapılır?
Mülakatlar genellikle haziran ayında başlar, eylül ayına kadar devam eder. İstediğiniz kadar üniversiteye başvurabilirsiniz; ancak bazı üniversitelere başvuru ücretli olabilmektedir.

Beden Eğitimi öğretmenliği atamaları nasıl, KPSS atama puanları, taban puanları kaç?
Şu an için mezunlar 70 li puanlarla atanabiliyor. İlerisi için ne olur bilinmez.

Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşları
Görevine yeni başlamış bir beden eğitimi öğretmeni 2016 sonlarında 2400 lira civarı maaş almaktadır. Yalnız bu maaş ek derslerle birlikte 3000-3400 liraya kadar çıkabilmektedir.

BEDEN EĞİTİMİ VE SPOR ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Ülkemizde bulunan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu(Besyo) ve Spor Bilimleri Fakülteleri( sbf ) tarafından özel veya devlet kurumlarına istihdam edilmek üzere yetiştirilen 4 yıllık bir bölümdür. Amacı ülkemizde her yıl sayısı artan nüfus ve okul sayısı ile birlikte bu alanda kaliteli eleman yetiştirmektir. Besyo’lar ve Sbf’ler her geçen yıl çoğalmaktadır. Besyo ve Sbf’lerin öğretmen bölümünden mezun olacak kişilere alanı ile ilgili gelişmeleri, yayınları ve ilgili teknolojiyi kullanabilen öğretmenler yetiştirmek bu bölümün ana amaçları arasındadır.

BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ İŞ İSTİHDAMLARI
– Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul öncesi, ilköğretim, ortaokullar, genel liseler, anadolu liseleri , liseleri , meslek liseleri ,spor liseleri, özel eğitim kurumları ve üniversitelerde öğretmenlik

– Engellilere yönelik her türlü eğitim,organizasyon ve sağlıklı yaşam uygulamalarında görev alabilirler

– Uzman olduğu branşa göre antrenörlük ve yöneticilik yapabilirler.Bölüm programında yer alan derslere göre meslek bilgisi, genel kültür ve spor alan bilgisi ders ve uygulamalara yer verilir.

– Öğretmenlik dışındada kişilerin kendileri geliştirmeleri durumunda sağlık ve ilk yardım, spor organizasyonları, spor yöneticileri, spor faaliyetleri, milli oyunlarda görev, halk oyunları ve spor pisikoloji derslerinde görev alabilirler.

– Öğretmenlik bölümü mezunlar kendilerini geliştirmeleri durumunda diğer 3 bölümün iş alanlarından da yararlanabilirler.

KİMLER BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ OLABİLİR?
Beden Eğitimi Öğretmeni olabilmek için TYT’te(Temel Yeterlilik Testi) bu bölüm için sınava girmeye hak kazanacak puanın alınması gerekir.

TYT’te(Temel Yeterlilik Testi) alınan puan barajı her üniversite için farklılık gösterir.Kimi üniversitelerde baraj puanı 160 iken kimisinde bu puan 300’ü bulabilir.

TYT’de(Temel Yeterlilik Testi) aldığınız puan gitmek istediğiniz üniversitenin baraj puanına yetiyorsa ve ÖYS’de (Özel Yetenek Sınavı) başarılı olmanız durumunda Beden Eğitimi Bölümüne girmeye hak kazanmışsınız demektir.

Üniversitelerin belirlediği bu sınavlar kimi üniversitelerde 1 tane ile sınırlıyken bazı üniversitelerde bu sayı 4’e kadar çıkabilmektedir.Sınavlar genellikle 2 aşamalı olmaktadır.

İYİ BİR BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENİ NASIL OLMALI ?

Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünü bitirenler “Öğretmen” olarak görev yaparlar. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenleri insanların spor yaşantısına ne kadar yatkın olduğunu saptar. Bireyleri yetenekleri doğrultusunda gelişmelerine yönelik çalışmaları ve programları belirleyerek sadece, bedensel ve fiziksel alanda değil onları zihinsel ve duyuşsal alanlarda da gelişimleri için eğitirler.

Beden eğitimi ve spor öğretmenleri (spor eğitimcileri) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı devlet ve özel eğitim kurum ve kuruluşlarında, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne bağlı kuruluşlarda, üniversitelerde, Askeri ve Emniyet mensubu yetiştiren okullarda,spor eğitimi veren resmi ve özel kurum ve kuruluşlarda ve spor kulüplerinde görev alabilirler.

– Herşeyden önce konusuna hakim olmalı,

– Demokrat olmalı,

– Çok yönlü olmalı,

– Sabırlı olmalı

– İnsani sevgi ile dolu bir birey olmalı,

– İdealist ve prensip sahibi olmalı,

– Giyimine kuşamına, yani dış görünüşüne dikkat etmeli ve imajını korumalı,

– Öğrencilerini bir rakip olarak görmemeli, onlarla yarışa girmemeli,

– Mesafesini korumalı,

– Mesleğini sevmeli,

– Her zaman kendini geliştirmeli yani değişime ve gelişime açık olmalı,

– Yeniliklere açık olmalı,

– Çevresinden ve olup bitenden haberi olmalı,

– Yardımsever olmalı, özverili olmalı,

– Çalışkan olmalı, yorulmamalı,

SON 4 YILIN KPSS PUANI

2014 YILI KPSS BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİ TABAN PUAN ATAMALARI

06/02/2014 65,591 PUAN

19/09/2014 69,322 PUAN

01/12/2014 68,961 PUAN

2015 YILI KPSS BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİ TABAN PUAN ATAMALARI

05/02/2015 67,491 PUAN

15/09/2015 73,034 PUAN

2016 YILI KPSS BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİ TABAN PUAN ATAMALARI

SUBAT AYI 71,667 PUAN

2017 YILI KPSS BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRETMENLİĞİ TABAN PUAN ATAMALARI

MÜLAKAT SINAVIYLA BİRLİKTE 78,000 PUANLA ATANMIŞTIR.