Bayburt Üniversitesi Hakkında Bilgi

Bayburt Üniversitesi Hakkında Bilgi  

Bayburt Üniversitesi hangi bölümler var ,Bayburt Üniversitesi taban puanları ve sıralamaları nedir? Bayburt Üniversitesi okuamak için gerekli şartlar ,üniversite adresi ulaşım olanakları , üniversitede konaklama yurt bilgileri ,Bayburt Üniversitesi Şikayet istek ve önerileriniz ,öğrenci işleri,akademik takvimi,üniversite rektörlüğü gibi genel bilgiler içerir.

Üniversite seçimi, kişinin hayatı boyunca psikolojik iyi olma halini, mutluluk ve doyum hislerini belirleyen başlıca etmenlerden biridir. Kişi, sahip olduğu meslek aracılığıyla kendisini ifade edebildiğinde, üretken olabildiğinde, yaptığı işi anlamlı ve kendisine uygun bir tercih olarak gördüğünde, iş yaşamında başarı elde edebilir ve yükselebilir, hayattan zevk alabilir ve huzurlu, mutlu bir yaşam sürdürebilir. Tersi durumda ise, kişinin iş yaşamında isteksizlik, motivasyonsuzluk, tükenmişlik gibi olumsuz hisler ve durumlarla karşılaşması olasıdır. Bu ise hem işyerindeki performansı olumsuz yönde etkileyebilir, hem de kişinin genel anlamda yaşam doyumunu azaltabilir. Bu nedenle, kişinin meslek ve üniversite seçiminde dikkatli olması ve kendisini mutlu edecek bir kariyere yönelmesi bu doğrultuda üniversite seçimini dikkatlice yapması önemlidir.

Tarihçe
Bayburt Üniversitesi 2000 yılından sonra kurulan 51 yeni üniversiteden biri olarak, 2008 yılında kurulmuştur.

Kısaca
Türkiye’nin en genç üniversitelerinden biri olan Bayburt Üniversitesi 2008 yılında kuruldu. Çoruh Nehri’nin kıyısında yer alan kampüsünde, 3 fakülte, 2 meslek yüksekokulu ve 2 enstitü ile öğretimine devam ediyor.

Gelişmekte olan üniversiteler içinde yer alan Bayburt Üniversitesi dağlara komşu olan bulutları izlemek, Bayburt’un tarihi ve kültürel değerlerini keşfetmek için en uygun konumda yer alıyor. Şehir merkezinde yer alan kampüsü ile öğrencilere şehrin tüm gizemini ve olanaklarını sunmasının yanı sıra 20 adet öğrenci kulübü ile de öğrencilerin ders dışında pek çok etkinlikte bulunmasını sağlıyor.

Konum ve Yerleşke
Bayburt Üniversitesi şehrin içinde yer alan kampüsü ile öğrencilere ve diğer üniversite personeline şehrin sunduğu imkanlardan faydalanma imkanı sunuyor.

Kampüs Hayatı
Bayburt Üniversitesi öğrencilerin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için kantin ve yemekhanelere sahip; ayrıca şehir dışından gelen öğrencilerin konaklama ihtiyaçlarını karşılamak içinde şehrin içinde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlar bulunmakta.

Öğrenci Yaşamı

Öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirmeleri ve ders dışı sosyal, kültürel ve sportif aktivitelerini gerçekleştirmeleri için 20 adet öğrenci kulübüne sahip Bayburt Üniversitesi aynı zamanda sportif aktivitelere de önem veriyor. Üniversitede lisans ve önlisans öğrencileri arasında müsabakalar düzeleniyor, ayrıca üniversite spor takımları üniversitelerarası spor müsabakalarına katılıyor.

Bayburt Üniversitesi 300’den fazla akademik personeli olan üniversite, 5.000’i aşkın öğrenciyi konuk ediyor. Basılı kitap kaynağı 12.000’den fazla olan üniversite 3 aktif fakülte, 2 meslek yüksekokulu ve 2 enstitü ile öğretimine devam ediyor.

 Bayburt Üniversitesi taban puanları en yüksek olan programlar İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, İnşaat Mühendisliği olurken üniversitenin en yüksek kontenjanlı programları İktisat,  İşletme ve Sınıf Öğretmenliği oldu. Ayrıca İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği , Sınıf Öğretmenliği ve İnşaat Mühendisliği üniversitedeki tüm programlar içinde en fazla rekabet oranına sahip programlar olarak öne çıktı.

Bayburt Üniversitesi İletişim Bilgileri

    www.bayburt.edu.tr
Email
    [email protected]
Telefon
    0.458.211 11 53 – 54 – 55 – 56 – 57
Adres
    Bayburt Üniversitesi Rektörlüğü, 69000/Bayburt