Batman Üniversitesi Hakkında Bilgi

Batman Üniversitesi Hakkında Bilgi  

Batman Üniversitesi hangi bölümler var ,Batman Üniversitesi taban puanları ve sıralamaları nedir? Batman Üniversitesi okuamak için gerekli şartlar ,üniversite adresi ulaşım olanakları , üniversitede konaklama yurt bilgileri ,Batman Üniversitesi Şikayet istek ve önerileriniz ,öğrenci işleri,akademik takvimi,üniversite rektörlüğü gibi genel bilgiler içerir.

Üniversite seçimi, kişinin hayatı boyunca psikolojik iyi olma halini, mutluluk ve doyum hislerini belirleyen başlıca etmenlerden biridir. Kişi, sahip olduğu meslek aracılığıyla kendisini ifade edebildiğinde, üretken olabildiğinde, yaptığı işi anlamlı ve kendisine uygun bir tercih olarak gördüğünde, iş yaşamında başarı elde edebilir ve yükselebilir, hayattan zevk alabilir ve huzurlu, mutlu bir yaşam sürdürebilir. Tersi durumda ise, kişinin iş yaşamında isteksizlik, motivasyonsuzluk, tükenmişlik gibi olumsuz hisler ve durumlarla karşılaşması olasıdır. Bu ise hem işyerindeki performansı olumsuz yönde etkileyebilir, hem de kişinin genel anlamda yaşam doyumunu azaltabilir. Bu nedenle, kişinin meslek ve üniversite seçiminde dikkatli olması ve kendisini mutlu edecek bir kariyere yönelmesi bu doğrultuda üniversite seçimini dikkatlice yapması önemlidir.


Tarihçe
Batman Üniversitesi 2007 yılında kurulan Türkiye’nin en genç üniversitelerinden biri.

Kısaca

2007 yılında kurulan Batman Üniversitesi 6 fakülte, 2 yüksekokul,  3 meslek yüksekokulu ve 2 enstitü ve 5 lisans programı ile öğretimine devam ediyor. Henüz genç bir üniversite olmasına rağmen her geçen yıl gelişen üniversite şu an şehrin içindeki merkez kampüste yer alıyor. Aynı zamanda şehrin dışında yer alan bir kampüs inşaatı da sürmekte.

Bilimsel çalışmalarının yanı sıra öğrencilerin ders dışında da aktif olmalarını hedefleyen üniversite 10 spor takımı ve 13 kulübü ile öğrencilere boş zamanlarını değerlendirecek olanaklar sunuyor.

Konum ve Yerleşke
Batman Üniversitesi faaliyetini şehir merkezinde yer alan merkez kampüste sürdürüyor. Ancak şu anda şehrin dışında, Merkez Kuyubaşı Köyü’nde yer alan ana kampüs binası mevcut. Üniversitenin yapım aşamasında olan bu kampüste öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için spor tesisleri ve sosyal tesisler yer alıyor.


Öğrenci Yapısı

Üniversitenin toplam öğrenci sayısının %74’ünü erkek öğrenciler oluşturuyor.

Kampüs Hayatı

Şehir dışından gelen öğrenciler, şehrin içinde bulunan ve Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı olan özel yurtlarda konaklıyorlar. Kantin, kafeterya ve yemekhaneleri öğrencilerin beslenme ihtiyacını karşılıyor olsa da öğrenciler şehrin tüm imkanlarından faydalanabiliyorlar.

Öğrenci Yaşamı
Batman Üniversitesi öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını değerlendirmeleri için açık spor tesislerine sahip. Ayrıca 10’dan fazla spor takımı mevcut ve üniversitelerarası spor müsabakalarında üniversite pek çok takımla temsil ediliyor. Bunun yanı sıra üniversitede ebru sanatından sinema ve fotoğrafçılığa, havacılıktan latin danslarına kadar geniş bir yelpazeye sahip öğrenci kulüpleri bulunuyor.

15.000’e yakın kütüphane kaynağı bulunan üniversite aktif 2 fakültesi, 2 yüksekokulu, 3 meslekyüksekokulu ve yaklaşık 200 akademik personeli ile 4000’i aşkın öğrenciyi konuk ediyor.

Batman Üniversitesi’nin bütün programları içinde en yüksek rekabet oranı Sinema ve Televizyon, Tarih ve Makine Mühendisliği programlarında görülüyor. Ayrıca Batman Üniversitesi taban puanları en yüksek olan programlar Sinema ve Televizyon, Tarih ve Makine Mühendisliği ve en yüksek kontenjanlı programlar ise Tarih, Jeoloji Mühendisliği ve Makine Mühendisliği oldu.


Batman Üniversitesi İletişim Bilgileri

    www.batman.edu.tr
Email
    [email protected]
Telefon
    0.488.217 35 00
Adres
    Batman Üniversitesi, Merkez Yerleşkesi, 72100 Batman, Türkiye