Batı Dilleri İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü

Batı Dilleri İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü İngiliz Dili, Edebiyatı ve Kültürünü, düşünce tarihinin belirli dönemleri içerisinde göstererek, bu dönemlerde yaratılan edebiyat eserlerini incelemeyi ve öğrencilerine bilimsel araştırmacı niteliğini kazandırmayı amaçlar.

Kişisel Özellikler
Programda okumak isteyen öğrencilerin; dile ve edebiyata ilgili ve bu alanlarda başarılı, okumayı ve araştırmayı seven ve güçlü bir belleğe sahip olan bireyler olması gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Bu süreçte; İngilizce Dilbilgisi ve Dili Kullanma; İngiliz Edebiyatında çeşitli metinlerin dönemlerinin özellikleri İle birlikte incelenmesi; İngiliz Dili ve Edebiyatı alanında, şiir, tiyatro, roman, kısa öykü, eleştiri ve çağdaş eleştiri kuramları; İngilizce ve Türkçe çeviri dersleri okutulmaktadır.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
İngiliz Dili ve Edebiyatı Programını tamamlayanlara Filolog  unvanı verilir.

Çalışma Sahaları
Lisans programını tamamlayan ve akademik gelişmesini sürdürmek isteyen öğrenciler İngiliz Edebiyatı, Amerikan Edebiyatı, Batı Kültürleri ve Edebiyatları, Dilbilim, Drama, Karşılaştırmalı Edebiyat, Kültür Araştırmaları, Sanat, Eğitimbilim, Toplumbilim, İletişim ve benzeri alanlarda lisansüstü eğitim programlarına katılabilirler. İngiliz Dili ve Edebiyatı denildiğinde meslek olarak her ne kadar ilk akla gelen İngilizce Öğretmenliği olsa da bölüm, mezunlarına farklı iş alanlarında meslek sahibi olma seçeneğini de sağlamaktadır. Mezunlar üniversiteler tarafından açılan Tezsiz

Yüksek Lisans programlarına katılarak İngilizce Öğretmeni olabilecekleri gibi, özel şirketlerde yöneticilik, halkla ilişkiler, reklâmcılık, çevirmenlik, yazılı ve görsel yayıncılık, gazetecilik, eleştirmenlik, metin yazarlığı, sinema, uluslararası ilişkiler, insan kaynakları, turist rehberliği gibi alanlarda da çalışabilmektedirler. Üniversitelerde, çeşitli kamu ve özel eğitim kurumlarında, Dışişleri, Kültür ve Turizm, Ticaret Bakanlıklarında, yerel yönetimlerde, elçilik ve konsolosluklarda, bankalarda, turizm isletmelerinde ve çeşitli özel şirketlerde, kurumsal eğitim-öğretim ve ARGE projeleri gibi alanlarda da görev alabilirler.