Basım Yayın Üretim Teknolojileri Bölümü

Basım Yayın Üretim Teknolojileri Bölümü basın, radyo, televizyon, halkla ilişkiler, sinema, reklâmcılık alanlarında- yani doğrudan doğruya kitle ile iletişim halinde olunan alanlarda profesyonel elemanlar yetiştirmeyi amaçlar.

Kişisel Özellikler
Programda okumak isteyenlerin; sözel yeteneğe sahip, insan ilişkileri kuvvetli, ayrıntıları yakalayabilen, derin bir hayal gücüne sahip, ikna gücü yüksek, teknolojik gelişmelere çabuk adapte olan bireyler olması gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğretim süresince; ekonomi, sosyoloji, antropoloji, psikoloji, felsefe, hukuk gibi derslerin yanı sıra güzel sanatlara yönelik dersler ve mesleki alanda yetişmelerini sağlayacak olan özellikle yazılı ve görsel basının uygulama alanlarına yönelik derslerin eğitimi verilir.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Basın yayın bölümünü bitirenlere lisans diploması verilir.

Çalışma Sahaları
Mezun olan öğrenciler basın ile ilgili tüm alanlarda çalışabilirler. Bu alanlar: yerel ve ulusal gazeteler, radyo ve televizyon kuruluşları, haber ajanslarıdır.

Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü Nedir?

Basım ve Yayın teknolojileri alanında ilgili kavram ve terminolojiyi öğrenmiş ve özümsemiş, bu sektörde ihtiyaç duyulan yeni sistemleri tanıma ve uygulama kabiliyetine haiz, alanında ortaya çıkacak sorunları çözebilecek, gelişen teknolojiye ayak uydurabilecek yeteneklere sahip, sektörün ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayabilecek donanımlı, çalışır durumda bulunan sektörün ihtiyaç duyduğu grafik tasarım, basım ve yayın konusunda her türlü yazılım ve donanımı kullanabilecek birikimi olan, kalite güvence de dahil olmak üzere sektörün her alanında görev alabilecek nitelikte teknik elemanlar yetiştirmektir.

Basım ve Yayın Teknolojileri Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Girilmesi Gereken Sınavlar: YGS
Bölümün Tercih Puan Türü: YGS-5
Bölüm Eğitim Süresi Kaç Yıllık: 4

Basım ve Yayın Teknolojileri İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?
Basım ve Yayın Teknolojisi programından mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler ve beceriler doğrultusunda Basım ve Yayın sektöründe mal/hizmet üreten, Grafik Tasarım Birimleri,Halkla İlişkiler, Müşteri İlişkileri, temsilci firmaları, Üretim Planlama Departmanları, Kalite Departmanları, Ar-Ge Araştırma Geliştirme) Departmanları, Yayın evleri, Gazetelerde, Basımevlerinde, Ajans hizmetlerinde, mürekkep firmaları, solvent üreten firmalar, kalıp firmaları, film firmaları ve yardımcı hizmet veren firmalar), Ambalaj firmalarında konstrüksiyon tasarım, Ambalaj firmalarının üretim departmanları, Etiket sanayi , Görsel Medya yapımcılığının alt dallarında uygulama yapan firmalarda,ilgili kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilirler.

4 Yıllık Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları yayıncılık sektörünün her alanında çalışma imkânı bulabilirler. Basım ve Yayın Teknolojileri mezunlarının iş alanlarından bazıları şunlardır:

-Matbaalar ve Basımevleri
-Darphaneler
-Reklam Ajansları
-Radyo ve Televizyon Kanalları
-Gazeteler ve diğer Yayıncılık Şirketleri
-Medya ve İletişim Şirketleri
-İnternet Yayıncılığı ve Tasarım Şirketleri

Basım Yayın Teknolojileri Bölümü Maaşları Ne Kadar ?

Basım ve Yayın Teknolojileri maaşları kamuda farklı, özel sektörde farklıdır. Devlet kurumlarında çalışan Basım ve Yayın Teknolojileri mezunu maaşı 2750 lira civarında iken özel sektör için Basım ve Yayın Teknolojileri maaşları asgari ücret ile 2000 lira arasında değişmektedir.

Basım ve Yayın Teknolojileri Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

KPSS puanları yüksek sayılır. Son atamalarda bölüm mezunları 87 ve üzeri puanlarla kamuya atanabilmiştir.

Basım Yayın Teknolojileri Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Bölümü bitirenlerin öğretmen olma şansı şimdilik bulunmamaktadır.

Basım Yayın Teknolojileri Bölümü Yorumları – Basım Yayın Teknolojileri Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

Kamuya atanmak bu bölüm mezunları için ciddi manada zordur; zira hem her atamada bölüme kontenjan verilmemekte hem de özel sektörde geniş iş imkanlarına sahip bir bölüm konumunda değil.

Basım Teknolojileri; başta Basım Sektörü olmak üzere, yayıncılık ve ambalaj gibi sektörlerde oldukça fazla kullanılmaktadır. Bu nedenle bölüm mezunlarının iş imkanları oldukça geniştir.

Sanayi çeşitli sektörel sivil toplum kuruluşları etrafında örgütlenmiştir. Bunlardan bazıları; Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD), Karton Ambalaj Sanayicileri Derneği (KASAD), Etiket Sanayicileri Derneği (ESD), Basım Sanayi Eğitim Vakfı (BASEV), Grafikerler Meslek Kuruluşu (GMK), Basım Mensupları derneği (BASMEN), İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) Basım Yayın Meslek Komitesi, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Basım Yayın, Kağıt ve Kağıt Ambalaj Sanayi Meslek Komitesi’dir.

Firmaların eğitimli insan kaynağı ihtiyacı oldukça fazladır. Öğretim üyelerinin basım Sektörü ve sektörel sivil toplum kurulşları ile kurdukları güçlü ilişkiler sonucu firmalar insan kaynakları ihtiyaçlarını bölüme iletmektedirler ve bölüm iş bulma konusunda mezunlarına yardımcı olmaktadır.

Basım işletmelerine gelen işlerin neredeyse tamamı acil olarak yapılması istenir, bu nedenle standart mesai saatlerinin biraz dışında çalışma gerektirir. Mesleğinde iyi olmak isteyen herkesin öncelikle işe üretimden başlaması gerekir. Üretimi iyi bilmeyen kimse daha yüksek kademelerde başarılı olamaz. Basım işletmelerinin büyük bir kısmı Istanbul’un Avrupa yakasında Levent, Topkapı, İkitelli civarında bulunmaktadır. Nispeten daha az sayıda firma Istanbul’un Anadolu yakasında bulunmaktadır. Türkiye genelinde Istanbul’dan sonra Ankara İzmir ve Gaziantep en çok basım ve ambalaj işletmesinin bulunduğu illerimizdir.

Mezunlarımız üretimde baskı hazırlık, baskı ve baskı sonrası bölümlerde, üretim birimlerinde orta kademe yönetici veya vardiya amiri olarak çalışabilmektedirler. Basım işletmelerinde üretimi destekleyen üretim planlama, kalite kontrol, satış – pazarlama gibi bölümlerde çalışacakların genelde kısa bir süre de olsa üretim tecrübesinin olması faydalı olmaktadır. Basım işletmelerinde açılmış olan bu yeni bölümler üniversitelerin Basım Teknolojileri eğitimi veren bölüm mezunları için üretimde çalışma imkanlarının yanında yeni bir iş sahası olmuştur. Mezunlarımız Basım Sektörü’ne hammadde ve makine tedarik eden yerli ve yabancı firmalarda da satış bölümünde çalışmaktadırlar. Büyük firmaların satınalma bölümlerinde Basılı Ürün Satın Alma Uzmanı olarak da çalışmak mümkündür. Meslekte orta ve üst düzey yönetici olmanın en önemli şartı yönetici özelliklerinin yanında üretim tecrübesinin olmasıdır.

Basım işletmelerinde kullanılan makine, malzeme ve teknolojinin büyük bölümü yurt dışından ithal edilmektedir. Bu nedenle mesleğinde iyi olmak, gelişen son teknolojiyi yakından takip ederek aranan eleman olabilmek için bu mesleği seçecek kişilerin yabancı dil bilmeleri çok önemlidir, sektörün yabancı dil bilen eğitimli insan gücüne ihtiyacı çok fazladır.