Bankacılık Bölümü Nedir?Ne İş Yapar?

Bankacılık bankalarda ve çeşitli firmaların para kaynakları ile ilgili birimlerinde çalışacak elemanları yetiştirmeyi amaçlar. Bankacılık programı; Fakülte olarak LYS puan türü ile Yüksek Okul olarak ise YGS puan türü ile öğrenci almaktadır.

Kişisel Özellikler
Bankacılık Programında okumak isteyenlerin; matematik ve ekonomiye ilgili ve bu alanlarda başarılı, başkaları ile iyi iletişim kurabilen, sabırlı, dikkatli ve yeniliklere açık bireyler olmaları gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğretim süresince; Matematik, Hukuk, İktisat, İstatistik, Muhasebe, Kredi Politikası, Yatırım Bankacılığı, Finansal Piyasalarda Modelleme ve Tahmin, Merkez Bankacılığı, Ticari Bankalarda Finans Yönetimi, Banka Muhasebesi ve Raporlama, Mali Hukuk ve Vergi Politikası gibi dersler okutulmakta ve proje çalışması yaptırılmaktadır.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Bankacılık Programını bitirenlere lisans diploması verilir.

Çalışma Sahaları
Mezunlar, kamu sektöründe ve özel sektörde müşteri temsilcisi, banka müfettişi, dealer gibi unvanlarla görev alırlar ve bankaların çeşitli işlemlerini yürütürler.

Günümüzde, her ne kadar banka şubelerinden daha çok mobil uygulamalar ve internet bankacılığı kullanılmaya başlansa da, halen daha bir çok vatandaş havale, EFT, maaş çekme, yatırım yapma gibi işlemleri için bankaları kullanmakta, bu da bankacılık mesleğinin ayakta kalması için yeterli olmaktadır.

ATM’lerin hayatımıza girmesi sonrasında, milenyum çağı ile birlikte hayatımızın her köşesinde yer edinmeye başlayan internet, bankacılık işlemlerimiz için de gerekli seviyeye ulaşmış durumda. Lakin; gerek bu uygulamaları kullanmayı bilmeme, gerekse internet üzerinden bankacılık işlemlerini riskli bulma gibi sebeplerden dolayı bir çok vatandaş halen tüm işlemleri için banka şubelerini kullanmaktadırlar. Bu durum da, bankacılık sektöründe gişe görevlisinden, ar-ge bölümüne kadar birçok birey için iş olanağı sağlmaktadır.

Yeni İşe Başlayan Bankacı Ne Kadar Maaş Alır?

Birçok sektörüde olduğu gibi, bankacılık sektöründe de tecrübe ve kabiliyet oldukça önemlidir. Bankanın personeline güven duyması, personelin banka işlemleri konusunda tecrübe kazanması için, birçok sektörde olduğu gibi bankacılık sektöründe de ilk defa iş başı yapanlar, çalışmaya düşük ücretli maaşlar ile başlamaktadırlar.

Yeni başlayan bir bankacı için, kısa vadede temin edebileceği aylık maaş 2017 yılı şartlarına göre 1400 Türk Lirası ila 1900 Türk Lirası arasında gerçekleşecektir.

Personelin yabancı dil bilgisi, mesleki olarak gelişme durumu, banka operasyon ve yönetiminde aktif rol oynama becerisi gibi yetenekleri ile birlikte zaman içerisinde maaşı yükselmeye başlayacaktır.

Bankacı Olmak İçin Ne Gerekir?

Bankacı olmak isteyen gençler, genellikle üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmanın yeterli olacağını düşünmektedirler. Lakin bankacı olmak için gereken şartlardan sadece bir tanesi üniversitelerin 4 yıllık ilgili bölümlerinden mezun olmaktır.

Belki bu bölümlerden mezun olmak, size banka sınavlarında önemli bir başarı elde etmenin kapısını aralayacaktır, lakin bankacılık sektöründe yükselmek, bankacılık sektöründe kalıcı olmak ve güzel bir maaş alabilmek için; kendini geliştirme isteği ve yeteneğine sahip olmak, yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip edebilecek potansiyelde olmak, analitik düşünce yapısını geliştirmek, insanlarla kurulan ikili ilişkilerde ikna etme, yönetme ve yönlendirme potansiyeline sahip olmak gibi yetenekler, bankacı olmak için asıl gereken yetenekler ve özellikler arasında yer almaktadır.

Bankacılık Nedir?

Bankaların Kobi, Gişe İşlemleri, Yönetici bölümlerinde ve neredeyse tüm alanlarında iş yapan kişilere bankacı denilmektedir.

Bankacı Ne İş Yapar?

Bankacılar kredi vermek, borç takibi yapmak, kredi kartı vermek, borç tahsil etmek gibi bir banka içerisinde yapılması gereken tüm işlemleri yapabilmektedirler. Bunların yanı sıra kariyerin ilerleyen aşamalarında kredi hesaplama ve kararları verme noktasında da söz sahibi olabilmektedirler. Bankacılar bazen şube içerisinde bazen de dışarı da çalışmalarını sürdürmektedirler.

Nasıl Bankacı Olunur?

Bankacı olmak için üniversitelerin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden mezun olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra matematik ve fizik bölümleri gibi farklı bölümlerden de insanları bankalar istihdam etmektedirler.

Bankacılar Ne Kadar Maaş Alır?

Bankacılar bulundukları konuma, çalıştıkları zamana ve dil yeteneklerine göre maaş almaktadırlar. Genellikle 1500 2000 TL arasında işe başlayan bankacılar banka müdürü gibi konumlara geldikten sonra 10.000 TL’ye kadar maaş alabilmektedirler.

Bankacıların İş Olanakları Nelerdir?

Son zamanlarda ülkemizde bankacılık sektöründe önemli bir gelişme yaşanmaktadır. Dolayısıyla çalışkan, disiplinli ve özellikle de iyi bir yabancı dili olan personellere olan ihtiyaç her geçen gün biraz daha artmaktadır.

Eğitimi Nasıldır?

Dört yıllık ve iki yıllık ilgili bölümlerde eğitim alan bankacılar ekonomi ve işletme dersleri ağırlıklı olarak ders görmektedirler. Bunların yanı sıra matematik, istatistik ve hukuk dersleri de yoğun olarak verilmektedir.