Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması Bölümü

Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması bağ ve bahçelerde çeşitli sebze ve meyvelerin bilimsel yöntemlerle yetiştirilmesi, türlerinin geliştirilmesi, ürünlerin toplanması, korunması ve pazarlanması konularında çalışacak insan gücünü yetiştirmeyi amaçlar.

Kişisel Özellikler
Bahçe bitkilerinde okumak isteyen öğrencilerin; temel bilimlere ve özellikle botaniğe karşı ilgili ve bu alanda başarılı, açık havada çalışmaktan hoşlanan, araştırma ve inceleme merakı olan kişiler olmaları gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğretim süresince matematik, fizik, kimya, jeoloji ve ekonomi gibi temel derslerden başka; tarımsal ekoloji, toprak bilgisi, bitki besleme ve toprak verimliliği, tarım ekonomisi, genel bağcılık, meyve yetiştirme ilkeleri, bahçe bitkileri fizyolojisi ve bahçe bitkilerinin ıslahı gibi derslerden oluşan bir program uygulanmaktadır.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Mezunlar bahçe bitkileri uzmanı ünvanını alır.

Çalışma Sahaları
Mezunlar, Kamu Kurumları, Tohum ve Tarımsal İlaç Şirketlerinde, Bahçe Bitkileri ürünlerini işleyen fabrikalar, ürünlerin depolanması ve muhafazası ile ilgili çalışan firmalar ile kalite – kontrol, araştırma-geliştirme laboratuarlarında çalışabilecekleri gibi birçok firmaya danışmanlık da yapabilmektedir. Belirtilen yerlerde çalışabildikleri gibi kendi olanakları ile de iş yapabilme şansları vardır. Bunlar arasında; çeşitli meyve ve sebze türlerinin ticari yetiştiriciliği, bağcılık, fidancılık, fidecilik, seracılık, mantar yetiştiriciliği, zirai ilaç, tohum ve gübre bayiliği yer almaktadır.

Bahçe Bitkileri Bölümü Nedir?

Bağ, meyve, sebze, ve süs bitkileri yetiştiricilik ve ıslahı alanlarında bilimsel araştırmalar yapmak ve nitelikli eğitim-öğretim vermek bu çerçevede yeterli tecrübeye sahip, alanındaki problemlere çözümler üretebilen ve uluslararası standartlarda hizmet verebilecek akademik etik bilinci ve sorumluluğuna sahip bireyler yetiştirmektir.

Bahçe Bitkileri Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Girilmesi Gereken Sınavlar: YGS, LYS-1 ve LYS-2
Bölümün Tercih Puan Türü: MF-2
Bölüm Eğitim Süresi Kaç Yıllık: 4

Bahçe Bitkileri İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?

Gıda Tarım ve Hayvancılık, Çevre ve Şehircilik, Çevre ve Orman Bakanlıklarına bağlı kamu kurum ve kuruluşlar Bağ, Meyve, Sebze ve Süs bitkileri yetiştiriciliği, ıslahı ve ticareti ile ilgili özel sektör kuruluşları Kamu ve özel sektör bankaları Soğuk muhafaza tesisleri Bahçe ürünleri ambalaj ve paketleme tesisleri Belediyelerin imar, fen işleri, park ve bahçeler birimleri, üniversiteler.

4 Yıllık Bahçe Bitkileri Bölümü Ne İş Yapar?
Bahçe bitkileri programını bitirenlere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir. Bahçe bitkileri alanında yetişen bir ziraat mühendisi bahçe bitkilerinin dikim zamanı, kullanılacak gübre türü, ürünlerin farklı iklim ve toprağa uyumu, bitki hastalıkları, yüksek verimli ve kaliteli meyve ağaçları, sebze ve süs bitkileri gibi bahçe bitkilerinin üretimini geliştirici denemeler için tohum ıslahı çalışmaları yapar; bahçe ürünlerinin toplanması, depolanması ve pazarlanması ile ilgili metotlar geliştirir.

Bahçe Bitkileri Bölümü Maaşları Ne Kadar 2018?

Bahçe Bitkileri maaşları kamuda farklı, özel sektörde farklıdır. Devlet kurumlarında çalışan Bahçe Bitkileri mezunu maaşı 2750 lira civarında iken özel sektör için Bahçe Bitkileri maaşları asgari ücret ile 2000 lira arasında değişmektedir.

Bahçe Bitkileri Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

Bahçe Bitkileri mezunları son yıllarda 78 gibi KPSS taban puanları ile atanabilmiştir.

Bahçe Bitkileri Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Bölümü başarı il bitirenler Laboratuvar Hizmetleri alanından pedagojik formasyon alarak Laboratuvar Hizmetleri öğretmeni olabilirler.

Bahçe Bitkileri Bölümü Yorumları – Bahçe Bitkileri Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

Birçok bölüme nazarak gerek devlette gerek de özel sektörde iş imkanları bulunan bölümlerden bir tanesidir. Özellikle tarım işleri ile uğraşmaktan hoşlanan adayların tercih etmesini öneririz.