Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Bölümü

Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Azerbaycan Türklerinin dili, edebiyatı, tarihi, sosyo-kültürel yapıları, uluslararası ilişkileri konularında uzmanlaşmış filologlar yetiştirmeyi amaçlar.

Kişisel Özellikler
Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı Programında okumak isteyenlerin; sözel yeteneğe sahip, öğrenmeye ve araştırmaya istekli, dil ve edebiyata ilgili ve bu alanlarda başarılı kimseler olmaları gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Öğretim süreci boyunca; ses bilgisi, konuşma-çeviri, edebiyat tarihi, modern edebiyat, siyasi ve kültürel tarih alanlarını kapsayan bir program uygulanır.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Programı başarıyla tamamlayanlara “Filolog ” unvanı verilmektedir.

Çalışma Sahaları
Mezunlar; gerekli pedagojik şartları yerine getirdiklerinde örgün eğitim kurumlarının orta öğretim programlarında Türk Dili ve Edebiyatı ve Türkçe Öğretmenliği yapma hakkına sahiptirler. Ayrıca Azerbaycan?la ticaret yapan şirketlerde çalışabilirler.

Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?

Bu bölümün amacı, Azerbaycan dilini ileri düzeyde okuma, konuşma, dinleme ve anlama becerisine sahip, Azerbaycan Dili ve Edebiyatı alanında araştırma ve inceleme yapabilecek elemanlar yetiştirmektir.

Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Girilmesi Gereken Sınavlar: YGS, LYS-3 ve LYS-4
Bölümün Tercih Puan Türü: TS-2
Bölüm Eğitim Süresi Kaç Yıllık: 4

Azerbaycan Dili ve Edebiyatı İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?

Mezunlar, ülkemizle Azerbaycan Cumhuriyeti arasında gelişen ticari, ekonomik, kültürel ve bilimsel ilişkilerde rol oynayan resmi ve özel kuruluşlarda görev alabilirler.

Mezun olan öğrenciler Çağdaş Türk Lehçeleri lisans diploması alırlar ve üniversitelerin turizm, Uluslararası İlişkiler ve Çağdaş Türk Lehçeleri bölümlerinde okutman; turizm sek- töründe rehber ve çeşitli kademelerde yönetici; askeri ve diğer resmi kurumlarda tercüman olarak iş bulma olanağına sahiptirler.

4 Yıllık Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Bölümü Ne İş Yapar?

Bölüm mezunları genellikle üniversitelerde araştırma görevlisi veya öğretim üyesi olarak görev alsa da devletin çeşitli kurumlarında memur olarak da görev alabilmektedir.

Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Bölümü Maaşları Ne Kadar 2018?

Kamuda çalışanlar 2600 lira dolaylarında maaş alırken özel sektöre bağlı maaşlar daha düşüktür.

Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

KPSS alımlarında bu bölüme kontenjan verilmedi şimdiye kadar.

Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Mezunların öğretmen olma imkanları bulunmuyor maalesef.

Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Bölümü Yorumları – Azerbaycan Dili ve Edebiyatı Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

İş imkanları bakımından en kısıtlı bölümlerden bir tanesidir. Gerçek hayatta da işinize yarayacak bir İngilizce bölümü okusanız daha akıllıca bir iş yapmış olursunuz.