Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü Hakkında Bilgi

Avrupa Birliği İlişkileri gümrük birliği sürecinde ve Türkiye?nin Avrupa Topluluğuna tam üyeliğinde, tüm özel ve kamu kuruluşlarının bünyelerinde yapmaları zorunlu yapısal değişiklikleri uygulamaya koyacak, Avrupa Birliğinin, sosyal, ekonomik ve iktisadi mevzuatını izleyecek uzman elemanlar yetiştirmeyi amaçlar.

Kişisel Özellikler
Bu programa girmek isteyenlerin; sosyal bilimlere, özellikle ekonomi, işletme, sosyoloji, hukuk, genel politika konularına ilgili, Avrupa Birliğine üye ülkelerden en az iki ülkenin dilini öğrenmeye istekli, seyahat etmekten hoşlanan kimseler olmaları gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğrenim süresi dört yıldır. Öğrenim süresince; Avrupa Tarihi, Avrupa Birliği, Avrupa Siyaseti, Uluslararası Ekonomi, Ekonomi Entegrasyonu, Politika Biliminin İçeriği, Uluslararası Hak Yasaları, Avrupa Yasası, Serbest Dolaşım, Avrupa?nın Büyümesi, Ekonomi ve Para Birliği gibi derslerden oluşan bir program uygulanır.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Mezunlara “Avrupa Birliği İlişkileri Uzmanı” unvanı verilir.

Çalışma Sahaları
Avrupa Birliği İlişkileri Uzmanları; Dışişleri Bakanlığında, Avrupa Birliği bünyesinde, AB ile ilgili konularda araştırma ve danışmanlık yapan vakıf ve şirketlerde, dış ticaret firmalarında çalışabilirler.

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü Nedir?

Gümrük birliği sürecinde ve Türkiye’nin Avrupa Topluluğuna tam üyeliğinde, tüm özel ve kamu kuruluşlarının bünyelerinde yapmaları zorunlu yapısal değişiklikleri uygulamaya koyacak, Avrupa Birliğinin, sosyal, ekonomik ve iktisadi mevzuatını izleyen kişidir.

Avrupa Birliği İlişkileri Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?
Girilmesi Gereken
Sınavlar: YGS, LYS-1 ve LYS-3
Bölümün Tercih Puan
Türü: TM-3
Bölüm Eğitim
Süresi  Kaç Yıllık: 4

Avrupa Birliği İlişkileri İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?

Avrupa Birliği İlişkileri bölümü mezunları çeşitli meslek odaları, sendikalar, kamu ve özel sektörlerde faaliyet gösteren kuruluşların AB birimlerinde, şubelerinde, AB ile ilgili konularda araştırma ve danışmanlık yapan vakıf ve şirketlerde, dış ticaret firmalarında Gümrük Müşaviri olarak çalışabilirler.

Türkiyenin 14 Nisan 1987 de Avrupa Birliğine tam üyelik başvurusu, Türkiye’nin 6.3.1995 tarihli, 1/95 ve 2/95 sayılı ortaklık konseyi kararları doğrultusunda, Avrupa Topluluğu ile 1.1.1996 tarihinden itibaren Gümrük Birliğine girmesinden ve 3 Ekim 2005 AB’ne tam üyelik müzakerelerinin başlaması neticesinde ilgili konuda eğitim görmüş insanlara olan ihtiyacı arttıracaktır.

Bu mesleğe gelecekte daha fazla ihtiyaç duyulacaktır. Mezunlar genellikle Dış Ticaret, alanında çalışabilmektedir. Ayrıca KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) sonucunda başarılı puan alması durumunda kamu sektöründe devlet memuru, uzman yardımcısı vb. iş bulması söz konusudur. İleride bu alanda yetişmiş ara elemana ihtiyaç duyulacaktır.

4 Yıllık Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü Ne İş Yapar?

Çalıştığı kamu ya da özel kuruluşun, sosyal, ekonomik, siyasi ve hukuki yapısını inceler ve bunun Avrupa Topluluğu mevzuatlarına uygun hale  getirilmesine çalışır.

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü Maaşları Ne Kadar 2018?

Bölüm mezunlarının aldığı maaş 3 bin lira civarındadır.

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü Atamaları ve KPSS Taban
Puanları

Şimdiye kadar KPSS ile alım yapılmamıştırç

Avrupa Birliği İlişkileri Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Bölüm mezunlarının öğretmen olabileceği veya formasyon alabileceği bir alan yok.

Avrupa Birliği İlişkileri Bölümü Yorumları – Avrupa Birliği İlişkileri Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

Tercih etmeden önce iyi düşünülmesi gereken bir bölüm olduğunu düşünüyoruz.