Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü

Astronomi ve Uzay Bilimleri Evrende bulunan her çeşit maddenin dağılımını, hareketini, kimyasal kompozisyonunu, evrimini, fiziksel özelliklerini ve birbirleri ile etkileşimlerini inceleyen bilim dalıdır. Astronomi ve Uzay Bilimleri Programı; evrendeki güneş, yıldızlar, galaksiler gibi gök cisimleri ve olaylarının niteliklerini, niceliklerini, hareketlerini ve konumlarını inceleyecek elemanları yetiştirmeyi amaçlar.

Kişisel Özellikler
Programda okumak isteyenlerin; akademik yeteneğe ve bilimsel meraka sahip, matematik ve fiziğe ilgili, idealist, sabırlı ve gözlemi seven bireyler olmaları gerekir.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Astronomi ve Uzay Bilimleri Programının öğretim süresi dört yıldır. Öğretim süresince; Fizik, Matematik, Genel Astronomi, Astronomik Aletler, Astronomi Tarihi, Astronomi İstatistiği, Astrofizik, Güneş Fiziği, Gök Mekaniği, Küresel Astronomi ve Radyoastronomi gibi derslerden oluşan bir program uygulanır. Öğrenciler uygulama yapabilmek için rasathanelerden yararlanır.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Astronomi programını bitirenlere “Astronom” ve “Uzay Mühendisi” unvanı verilir.

Çalışma Sahaları
Bu programdan mezun olanların büyük bir kısmı matematik ve fizik öğretmenliği yapmaktadır. Bölümden mezun olan başarılı öğrenciler, yüksek lisans ve doktora yaparak üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Mezunların bir bölümü de Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlem istasyonlarında ve rasathanelerde görev almaktadırlar. Astronomi ve Uzay Bilimleri Programını bitirenlerin küçük bir bölümü çeşitli kurumlarda bilgisayar programcısı olarak, bilgisayar programlarının yazılımı ile ilgili görevleri yürütmektedirler.

Astronomi ve Uzay Bilimleri hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler bu tanıtım yazımızda yer almaktadır. Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü için aşağıdaki alt başlıklarda ayrıntılı bilgiler verilmiştir.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Nedir?

Astronomi ve uzay bilimleri programının amacı,evrendeki maddelerin (güneş, yıldızlar, galaksiler vb.) niteliklerini,niceliklerini, hareketlerini ve konumlarını inceleyecek elemanları yetiştirmektir.

Fen fakültelerine bağlı astronomi ve uzay bilimleri programda eğitim süresi 4 yıldır. Bu süre içinde okutulan derslerin yarısından fazlası temel matematik ve fizik dersleridir. İkinci grupta okutulan derslerden bazıları ise, genel astronomi, astronomik aletler, astronomi tarihi, istatistik
astronomi, astrofizik, güneş fiziği, gök mekaniği, küresel astronomi, radyo astronomi ve benzeridir. Uygulamalı derslerde bölümlere bağlı rasathanelerden yararlanılır.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Puan Türü – Bölüm İçin Hangi Sınavlara Girilir?

Girilmesi Gereken
Sınavlar: YGS, LYS-1 ve LYS-2
Bölümün Tercih Puan
Türü: MF-1
Bölüm Eğitim
Süresi  Kaç Yıllık: 4

Astronomi ve Uzay Bilimleri İş Olanakları – Mezunları Nerede Çalışır?

Astronomi ve uzay bilimleri programını bitirenler liselerde ve dershanelerde, matematik, fizik veya astronomi öğretmenliği yapabilirler. Başarılı öğrenciler, yüksek lisans ve doktora yaparak üniversitelerde araştırma görevlisi olarak çalışabilirler. Mezunların bir bölümü de Meteoroloji Genel
Müdürlüğüne bağlı gözlem istasyonlarında ve rasathanelerde görev almaktadırlar.Astronomi ve uzay bilimleri programını bitirenlerin çeşitli kurumlarda bilgisayar programcısı olarak, bilgisayar programlarının yazılımı ile ilgili görevleri yürütmekte, Meteoroloji Genel Müdürlüğüne bağlı gözlemevlerinde çalışabilmektedirler.

4 Yıllık Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Ne İş Yapar?

Astronomi programını bitirenlere “Astronom” unvanı verilir. Astronomi genelde astronometri ve astrofizik şeklinde iki anabilim dalından oluşur. Birincisinde evrendeki
maddelerin konumları, hareketleri, genel özellikleri araştırılırken, ikincisinde gök cisimlerinin fizik yapıları incelenir. Astronomlar yerden ve uzaydan gözlemler yaparak, gezegenlerin hareketleri ile ilgili bilgiler toplar, çözümler ve yorumlarlar. Astronomlar çalışmalarını optik teleskopla yürütürler, gece gündüz gözlem yapar ve sonra bu gözlem verilerini değerlendirirler.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Maaşları Ne Kadar ?

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünden mezun olanlar kariyerlerine öğretici olarak yani üniversitede kendi bölümlerinde akademisyen olarak devam edebilirler. İlk başta Araştırma Görevlisi olarak kariyerlerinde ortalama 4500 TL maaş ile başlayıp kariyer basamaklarını yükselttikçe maaşları
da doğru orantılı olarak artacaktır. Bunun dışında sektör ülkemizde zayıf olduğu için özelde iş bulmak biraz sıkıntılı olabilir ancak bölüm mezunları
yurtdışında kariyerlerine devam edeceklerse maaşları 5000 dolar civarında olmaktadır.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Atamaları ve KPSS Taban Puanları

2016 yılında bu bölümden iki kişi devlete atanmış ve KPSS atama puanı 87’de kalmıştır.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Bölüme öğretmenlik yolu şu an için kapalıdır.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Yorumları – Astronomi ve Uzay Bilimleri Nasıl Bir Bölüm İyi mi?

İsmi insana cazip gelse de bölüm mezunlarının atanma olasılıkları çok düşüktür. Yine de alana ilgi duyanların tercih edip zevkle okuyacakları bir bölüm olduğunu söylemek mümkündür.