Antrenörlük Eğitimi Bölümü

Antrenörlük; antrenman bilimi, egzersiz fizyolojisi, kinesyoloji, spor psikolojisi, istatistik, spor branşlarının taktiksel gelişimi, sosyal ve sağlık bilimleri ile paslaşan disiplinler arası bir alandır. Son yıllarda spor alanında meydana gelen ilerlemeler dünyada olduğu gibi Türkiye?de de sporda uzmanlaşmayı beraberinde getirmiştir. Bu yüzden antrenörlük alanında ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünün sistemli olarak üniversitelerde yetiştirilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir.

Kişisel Özellikler
Üniversitelerin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulları bünyesinde eğitim veren ve özel yetenek sınavı ile öğrenci alan Antrenörlük Eğitimi Programı; spor alanında ihtiyaç duyulan nitelikli antrenörleri yetiştirmeyi amaçlar. Bölüm, bilimsel temellerle yapılan antrenmanların ve spor faaliyetlerinin geniş kitlelere yayılmasını ve üst düzeyde sporcu (dünya ve olimpiyat şampiyonları) yetiştirilmesini hedefler.

Dersler ve Eğitim Süreleri
Programın öğretim süresi dört yıldır. Temelde antrenman (hareket) eğitimini esas alan program, eğitim süresince birçok bilim alanında yapılan çalışmalardan da yararlanmaktadır. Antrenörlük programı öğrencilere teorik ve pratik bilgilerini geliştiren dersler sunmaktadır. Bölüm; Jimnastik, Atletizm, Badminton, Basketbol, Futbol, Hentbol, Masa Tenisi, Tenis, Voleybol, Yüzme vb. alt uzmanlık alanlarına ayrılmaktadır.

Sosyal Statü ve Ünvanlar
Antrenörlük mezunları; amatör ve profesyonel spor kulüplerinde, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü?nün il ve ilçe teşkilatlarında ve MEB bünyesindeki resmi ve özel okullarda antrenör veya yardımcı antrenör olarak çalışabilirler. Ayrıca özel spor salonlarında ve turizm sektöründe sportif aktivitelerin öğretilmesi ve organizasyonunda görev alabilirler.

Gençlerimiz, spora ve sporla ilgili olan alanlara meraklı olduğu için Antrenörlük Eğitimi ve buna benzer bölümleri yoğun bir şekilde
tercih etmektedir. Antrenörlük eğitimi bölümü nedir, Antrenörlük eğitimi mezunları ne iş yapar, nerede çalışır, iş olanakları nelerdir, maaşı ne kadar?

Antrenörlük Eğitimi Bölümü Hakkında Bilgi

Bölümün amacı, kendisini gerçekten iyi yetiştirmiş, spordan anlayan, kondisyon sahibi, sporun sağlık açısından önemini bilen ve bunu sadece
sporculara değil, tüm insanlığa anlatmaya çalışan eğitimli antrenörler yetiştirmektir. Lisans bölümlerinden biridir. Yani eğitim süresi 4 yıldır.

Antrenörlük Eğitimi Mezunları Ne İş Yapar, Nerede Çalışır?

Mezunların çalışma alanlarını genellikle spor merkezleri,Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile ilgili birimleri, Milli Eğitim Bakanlığı oluşturur. Bölümden mezun olanlar KPSS’de başarılı olduğunda, saydığımız bu devlet kurumlarını tercih ederek memur statüsünde antrenör veya antrenör yardımcısı olarak çalışabilirler. Yine bu sınavda yeterli puanı alanlar,çeşitli kurumlarda memur olarak da çalışabilir.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü İş Olanakları Çalışma Alanları

Antrenörlük Eğitimi bölümünün iş imkanları devlet kurumları ile sınırlı değildir. Aklınıza gelebilecek her türlü spor merkezi, spor kursları da bu bölümü bitirenlerin çalışma alanlarını oluşturmaktadır. Antrenör deyince, aklımıza genellikle Futbol gelse de, her türlü spor dalında Antrenörlere ihtiyaç duyulmaktadır.

Antrenörlük Eğitimi Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Antrenör maaşları hakkında kesin bir rakam vermek yanlış olabilir. Şayet bu bölümün iş olanakları başlığı adı altında saydığımız bir devlet kurumunda çalışırlarsa, muhtemelen maaşları 2000 liranın biraz üstünde olacaktır. Ancak sınav ile atanamayıp özel spor kulüpleri veya spor
merkezlerinde çalışanların daha az maaşla veya yüksek maaşla çalışması da olanaklıdır.