ACT NEDİR ? ACT SINAVI NEDEMEK

ACT (American College Testing)

 

ACT (American College Testing)

ACT American College Testing Amerika Birleşik Devletlerinde üniversite okumak isteyen öğrencilerin seviyelerini tespit etmek için 1959’dan beri uygulanan bir sınavdır. SAT 1  sınavına alternatif bir sınavdır. Uzun yıllardır sunulan bir sınav olmasına rağmen 2000’li yıllarda daha çok popüler olmaya başlamıştır ve birçok üniversite ACT skoruyla öğrenci almaktadır.

ACT’de Sat gibi çoktan seçmeli sorular yer alır fakat; SAT sınavından farklı olarak ACT 4 ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler; English (İngilizce), Mathematics (Matematik), Reading (Okuma) ve Science (Fen). 2005’ten bu yana ACT isteğe bağlı olarak öğrencilere “Optional Writing” bölümü de sunmaktadır. ACT’de öğrenciler yukarıda bahsi geçen dört temel alanda test ediliyor ve her bölümden 1—36 arasında bir puan alıyorlar. Bu dört bölümden alınan puanların genel ortalaması öğrencinin toplam ACT puanını (“composite score”) veriyor. Essay kısmında ise öğrenciler 2—12 arasında puan alıyorlar.

İlk kısım İngilizce bölümünden oluşuyor ve bu bölüm 45 dakika sürüyor. Bu bölümde öğrencilerden 45 dakika içerisinde 75 soru cevaplandırmaları isteniyor. Bu kısımda genellikle anlam bozukluğu ve retorik ile ilgili sorular cevaplıyorlar. Ardından öğrenciler Matematik bölümüne geçiyorlar. Bu bölümde öğrencilere 60 soru ve cevaplamaları için 60 dakika veriliyor. Sınavda hesap makinesinin kullanımına izin veriliyor. Matematik dışındaki bütün alanlarda sorularda 4 cevap şıkkı bulunurken matematik kısmındaki sorularda 5 cevap şıkkı bulunuyor. Üçüncü bölümse Reading’tir. Bu bölümde 35 dakikada 40 soru cevaplandırılması isteniyor. Bu bölüm her biri on soru içeren ve edebiyat, doğal bilimler ve sosyal bilimler alanlarından seçilmiş dört pasajı kapsıyor. Science (fen) bölümünde ise; 35 dakika içinde 40 soru cevaplanması gerekiyor. İsteğe bağlı verilen Writing (Kompozisyon) kısmı sınavın dört ana testi tamamlandıktan sonra geliyor. 30 dakika süren bu bölümde öğrenciler sosyal içerikli bir konu hakkında kompozisyon oluşturuyorlar. Kompozisyondan alınan puan öğrencinin yalnızca İngilizce test skoruna etki yapıyor. Her ne kadar kompozisyon kısmı isteğe bağlı dahi olsa, bir çok üniversite başvuru sürecinde bu bölümü şart koşmakta. Sınav ücreti 39.50 dolardır fakat writing yazmak istiyorsanız sınav ücreti 56.50 dolar olmaktadır. Yılda 4-6 kere ACT sınavı yapılmaktadır. Sınava girmeden bir ay önce kayıt yaptırmak gerekmektedir.