A Level Nedir ? A Level Ne Demek ?

A Level Nedir ?

 

A Level Nedir ?

A Level, İngiltere eğitim sisteminde lise seviyesinde ve üniversite öncesi eğitim alan 16-19 yaşındaki öğrencilere sunulan eğitimdir. 2 yıllık eğitimden sonra öğrenci aldığı dersler ile ilişkili olan bölümleri sunan üniversiteye direkt geçebilir.

Süresi: Bu programın süresi iki yıldır. Öğrenci öğrenim gördüğü süre boyunca toplamda en az 3 ders almalıdır. Genelde 4-5 ders alınmaktadır. İlk yıl alınan eğitim AS Level yani Advanced Subsidiary Level’dir ve programını basari ile tamamlayan öğrenciler ikinci yıl A2 hakkini alır ve 2 yılın sonunda programı bitirenler A Level kalifikasyonunu kazanarak İngiltere’nin en iyi üniversitelerine de başvuru yapabilirler.

Hangi Ülkelerde Gecerlidir?

Bu programı en çok Ingiltere ve Ingiliz eğitimine yakın olan Avustralya ve Yeni Zelanda tanınmaktadır. Ingiltere’de A Level tamamlayan öğrenciler diğer tüm Ingiltere üniversitelerinin yani sıra Oxford, Cambridge gibi Ingiltere’nin en köklü üniversitelerinde de eğitim alma şansını elde ederler.

Neden A-Level Programı?

İngiltere’deki eğitim sistemine göre Türkiye’de liseden mezun olan öğrenci üniversiteye başlayabilecek yeterliliğe sahip değildir ve hangi üniversitede okuyabileceğini saptamak için ek bir eğitimden geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle Türkiye’de lise bitiren öğrenciler Ingiltere ve Ingiliz eğitimine yakın olan ülkelerde Lisans eğitimi tamamlamak için öncelikle bir yıl foundation okumak zorundadırlar. A-Level, Oxford ve Cambridge dahil olmak üzere öğrenciye en iyi İngiliz üniversitelerinin kapısını aralar. Zira bu iki üniversite, Köprü Yılı adi verilen Foundation Year programından geçiş yapan öğrencileri kabul etmemektedir. Sadece A Level ve IB yapan öğrenciler bu üniversitelere başvurabilir.

A Level Program Süreci :

A level iki aşamadan ve 6 üniteden oluşmaktadır. Program süresi 2 yıldır. Program sadece collegeler tarafından öğrencilere verilmektedir. Bu program üniversiteler tarafından verilmemektedir. Program süresince en az 3 en fazla da 5 ders alınılabilir. Öğrenciler bilim, edebiyat, fen, sosyal bilimler ve sanatla ilgili her türlü konuları seçebilir. Fakat iyi bir üniversite de ve iyi bir bölümde eğitim alabilmek için fen, tıp, mühendislik için matematik, fizik, kimya ve biyoloji derleri; iş, beşeri bilimler ve hukuk için matematik, muhasebe, ekonomi, psikoloji ve İngiliz edebiyatı dersleri alınmalıdır.

Yabancı öğrenciler ilk yıl AS Level (Advanced Subsidiary Level) ikinci yıl ise A2 tamamlayarak İngiltere’de ki üniversitelere başvurma hakkı kazanırlar. Her iki yılda (AS Level ve A2) öğrenciler aynı dersleri almak zorundadır. Öğrencilere önerilen ilk yıl (AS) dört ders seçmek ve ikinci yıl (A2) bu üç ders seçmeleridir. Eğitim süresince öğrencinin başarısına ek olarak öğrenciler sene sonun da da Haziran’da yapılan sınava girmek zorundadır. Bu sınavda başarısız olan öğrencilere Ocak ayında tekrar sınava girme hakkı verilmektedir.  Öğrencilerin 3 veya 4 dersten başarılı not alması gerekmektedir.

Öğrencilere İngiltere’deki üniversite başvurularının doğru bir şekilde sonuçlanmasına için UCAS (Universities & Colleges Admissions Service) yardımcı olmaktadır. UCAS üniversite ve kolej yerleştirme servisidir. UCAS öğrencilere dosyalarının başarılarına göre doğru üniversite seçeneği sunmakta, başarılı bir başvurunun nasıl yapılacağını tavsiye eder ve eğitim kurumları ile ilgili öğrencileri bilgilendirmektedir. UCAS başvurularında öğrenciler 6 üniversite tercihi yapabilmekteler. UCAS başvuruları internet üzerinden, danışmanlarımız tarafından yapılmaktadır.